|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

  Kopja e keqe e opozitės

 
 

 
13 shtator 2005 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Kushdo qė e ka parė seancėn vizive tė debatit pėr qeverinė e kabinetit “Berisha”, ka vėnė re lehtė se sjellja e opozitės sė re ka qenė jashtė parametrave tė tė qenit “mendim konstruktiv”. Ėshtė pak a shumė e njėjta sjellje qė ka pasur PD-ja nė momentet e para tė tė bėrit opozitė, pas njė bojkoti relativisht tė gjatė.
 
Megjithėse mund tė ketė vėrejtje pėr njė apo dy emra ministrash, fakti qė demokratėt vijnė me njė qeveri mė elastike dhe mė tė manovrueshme ėshtė njė veprim qė duhet pėrshėndetur. Po aq duhet pėrshėndetur edhe mėnjanimi i xhaketave tė vjetra tė PD-sė, gjė qė Partia Socialiste nuk arriti ta bėjė asnjėherė.
 
Edhe demokratėt janė tė ndėrgjegjshėm pavarėsisht se nuk e kanė evidentuar asnjėherė se shoqėria shqiptare ka njė normalitet si asnjėherė tjetėr, ka njė prirje pėr investime tė huaja, ka njė pėrcaktim tė mirė gjeostrategjik qė nuk lė shteg pėr kthim nė aleanca tė vjetra vetizoluese. Edhe dorėzimi me dokumentacion tė plotė i tė gjitha dikastereve dhe drejtorive, qė varen drejtpėrsėdrejti nga pushteti qendror ekzekutiv, pra nga kryeministri, ėshtė njė akt civil dhe qytetėrues.
 
Njė shenjė tė drejtimit ndryshe tė Kuvendit tė Shqipėrisė, nė favor tė mbrojtjes sė opozitės dhe tė minipartive qė pėrfaqėsohen nė legjislaturėn e re, ka dhėnė edhe znj. Jozefina Topalli.
 
Nga njė program elektoral qė synon fitimin e maxhorancės qeverisėse deri te njė program qeverie, natyrisht qė ka njė hendek tė madh. Por kjo nuk ėshtė dukuri vetėm shqiptare, ėshtė aq e hershme sa ekziston pluripartizmi.
 
Megjithatė, tė bėn pėrshtypje se diskutantėt socialistė pak u morėn me kėtė program sesa me etiketime dhe sjellje tė papėlqyera dhe nė njė duel tė pabarabartė me mė tė moshuarin e deputetėve, Lufter Xhuvelin. Qytetari i sotėm, qoftė socialist apo demokrat, nuk dėshiron tė shohė sjellje dhe qėndrime qė tashmė i pėrkasin fillimeve tė pluralizmit tonė. Mė pak se kėto, ai kėrkon nga opozita tė bėhet “roje” e tė dyja palėve nė zbatimin e detyrimeve qeveritare.
 
Gjatė fushatės zgjedhore, PD-ja ka hedhur disa teza dhe ka shpalosur disa platforma qė nuk gjenden nė programin e qeverisė pėr njėqind ditė, pėr dy vjet apo pėr njė mandat tė plotė. Por, nėse realizohen disa prej zotimeve publike, si ēmontimi i korrupsionit, reforma nė administratė dhe nė pushtetin gjyqėsor, legalizimi i banesave, transparenca e dikastereve dhe e tė gjitha strukturave shtetėrore, edhe kėto nuk janė pak.
 
Pavarėsisht se tė rralla nė politikėn shqiptare, janė vėrejtur edhe raste tė kompromisit mes demokratėve dhe socialistėve, gjė qė nuk ka pse tė mos vazhdojė edhe gjatė kėsaj qeverisjeje. Shoqėria shqiptare ndodhet aktualisht pėrpara disa sfidave qė e kėrkojnė medoemos bashkėpunimin pozitė-opozitė.
 
Pėr tė mos sjellė shumė shembuj, do tė pohonim se duhet ky bashkėpunim dhe bashkim vullnetesh nė luftėn ndaj krimit e korrupsionit, nė pėrmbushjen e detyrimeve euroatlantike, nė reformėn e gjerė arsimore e nė administratė dhe nė shumė aspekte tė tjera qė maxhoranca socialiste nuk arriti t’i kryente ose i realizoi pėrgjysmė. 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.