|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kryeministri Berisha kėrkon ndryshime tė projekteve me Bankėn Botėrore

 
 

 

12 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (12.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri qeveria e re i kėrkoi Bankės Botėrore rinegocimin e projektit pėr termocentralin e Vlorės nė mėnyrė qė tė ndryshojė vendi i parashikuar pėr ndėrtimin e tij si dhe rikonfirmoi qėndrimin pėr rivlerėsimin e kontratės sė shitjes sė Albtelekomit. Deklaratat u bėnė nga kryeministri Sali Berisha gjatė njė takimi me pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore e cila kishte si synim konsultimin final tė strategjisė sė re katėr vjecare tė Bankės pėr Shqipėrinė

Banka Botėrore ėshtė njė nga donatorėt mė tė mėdhenj tė Shqipėrisė. Qė nė fillim tė viteve ’90 ajo ka financuar disa qindra milion dollarė nė projekte qė pėrfshijnė thuajse tė gjithė sektorėt. Sot kryeministri Sali Berisha rikonfirmoi angazhimin pėr tė bashkėpunuar shumė ngushtė me kėtė institucion. Duke bėrė njė paraqitje tė objektivave tė qeverisė sė tij, kryeministri nuk ngurroi tė kėrkonte njė mbėshtetje tė gjithanshme tė Bankės, nė shėndetėsi, arsim, legjislacion, dhe infrastrukturė.

Kryeministri Berisha pėrsėriti se pėr infrastrukturėn rrugore prioritet do tė kenė projektet e rrugės Durrės Morinė, tė cilėn ai e pėrkufizoi si rruga Tiranė Prishtinė Nish, njė arterie qė do tė lidhje me korridorin 10 e pėr tė cilėn ai u shpreh se Banka Botėroremund tė japė njė kontribut thelbėsor. Po kaq tė rėndėsishme kryeministri vlerėsoi edhe boshtin Tiranė- Memaliaj. Ai tha se pėr infrastrukturėn do tė aplikohet koncesioni dhe se nė ministrinė e Transporteve do tė ketė njė sektor tė vecantė dhe njė zėvendės ministėr qė do tė merret me koncesionet. Pėr kėtė arsye u shpreh ai ndryshimi i ligjit pėr koncesionet bėhet emergjent.

Duke vlerėsuar kontributin e Bankės nė sektorin energjitik, kryeministri i qėndroi pozicionit tė mbajtur nė fushatė por dhe mė parė kundėr ndėrtimit nė Vlorė tė termocentralit: "Une dua tju falenderoj ju shume per angazhimin ne problemin e madh te prodhimit te energjise. Ndonjė ndėrlikim i krijuar lidhur me vendvendosjen e projektit mendoj se mund e duhet te zgjidhet nė frymėn e negociatave e tė pėrpiqemi ta zgjidhim sa mė shpejt"

Banka Botėrore ėshtė pjesė e rėndėsishme e kėtij projekti madje ėshtė dhe njė ndėr kontribueset financiare pėr ndėrtimin e Termocentralit, ashtu sikundėr ka finacuar edhe konsulencėn ndėrkombėtare pėr shitjen e Albtelekomit, pėr tė cilėn kryeministri rikonfirmoi edhe njė herė se nuk mund ta pranoj si njė fakt tė kryer: "Nga qeveria qė iku kemi trashėguar njė komplikim. Nė mes tė fushatės dhe nė dhunim tė rregullave e ligjeve tė vendit shiti Telekomin shqiptar. E firmosi kėtė jashtė cdo etike pas zgjedhjeve. Ky proces do ti nėnshtrohet njė shqyrtimi nga ekspertė tė pavarur ndėrkombėtar. Nuk mund tė them se qeveria do ta pranojė si “fait a compli“ kėtė proces".

Kryeministri rikonfirmoi qėndrimin e qeverisė sė tij pėr tė luftuar fort korrupsionin, gjė e cila u vlerėsua nga Banka Botėrore e cila ashtu si dhe organizmat e tjerė ndėrkombėtar e kanė pėrmendur kėtė fenomen nė cdo raport qė lidhe me Shqiupėrinė.

Takimi i sotėm me Bankėn Botėrore kishte si qėllim nga njė anė njohjen e para dhe shkėmbimet e para tė pikėpamjeve mes Bankės dhe qeverisė sė re si dhe finalizimin e konsultimeve pėr strategjinė e re qė banka do tė ketė pėr Shqipėrinė. Kjo strategji pritet tė miratohet nė nėntor dhe pėr herė tė parė do tė jetė 4 vjecare pėr t’iu pėrshtatur edhe cikleve politike nė Shqipėri.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.