|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtetet e Bashkuara pėrkujtojnė 11 shtatorin 2001

 
 

 

12 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (11.09.2005)

Tė djelėn nė mbarė Shtetet e Bashkuara u pėrkujtua 11 shtatori katėr vjet pas sulmeve terroriste nė tė cilat humbėn jetėn rreth tre mijė njerėz.

Nė Niu Jork mijėra vetė ishin mbledhur nė vendin, ku ndodhej Qendra Botėrore e Tregėtisė, ku humbėn jetėn shumica e viktimave. Shumė prej pranishėmve mbanin nė duar fotografi tė miqve dhe tė afėrmve dhe qanin teksa lexoheshin emrat e tė vdekurve.

Nė Niu Jork dhe gjetkė pjesėmarrėsit nė ceremoni mbajtėn momente heshjetje  pikėrisht nė kohėn kur secili nga katėr avionėt e rrėmbyer nga al-Kaida u pėrplasėn.

Nė Uashington Presidenti Bush dhe nėnpresideni Dick Cheney mbajtėn njė minutė heshtje nė Shtėpinė e Bardhė nė orėn 8:46, moment kur dy avionėt e parė goditėn Qendrėn Botėrore tė Tregėtisė para katėr vjetėsh.

Ceremoni pėkujtimore u zhvilluan gjithashtu nė Arlington, ku ndodhet Pentagoni dhe ku u pėrplas njėri nga avionėt e drejtuar nga terroristėt; po ashtu ceremoni u zhvilluan nė Shanksville tė Pensilvanisė, ku u rrėzua avioni i katėrt i rrėmbyer nga terroristėt.

Nė fjalėn qė mbajti nė ceremoninė e zhvilluar nė Pentagon, Sekretari amerikan i Mbrojtes, Donald Rumsfeld, u zotua se Shtetet e Bashkuara do ta fitojnė luftėn kundėr terrorizmit. //az//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.