|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

E papritura!!!

 
 

 
12 shtator 2005 /TN

Njė a
ktivist shumėvjeēar i  LDK-sė
 
I rėndė ishte lajmi se Presidenti ynė Dr.RUGOVA po vuan nga njė sėmundje bukur e rėndė, i rende ishte edhe ballafaqimi me realitetin e idhėt se ai tashmė pėrveē pėr Kosovėn e tij tė shtrenjtė do tė duhet tė kujdeset edhe pėr shėndetin e tij, edhe pse njė gjė e tille ėshtė dhe duhet tė jetė shumė normale.
 
U shtangėm tė gjithė para ekraneve televizive, po prisnim se ai do tė na tregonte se definitivisht ėshtė ende i fort, i shėruar plotėsisht dhe se tani ai do te mund tė vazhdoj edhe mė tutje luftėn e tij gati tė pėrfunduar pėr pavarėsinė e Kosovės, Dardanisė antike siē do tė thoshte ai.
 
Mu duk se asgjė mė nuk ėshtė duke frymuar nė Kosovė, mu duk se gjithēka mbaroi nė Kosovė, e humba ēdo shpresė, por, e gjithė kjo ligėshti mė kaploi sepse kisha harruar pėr njė moment se ai ėshtė njeri i madhe, njė burrė malesh, malėsor siē e quajti homologu i tij shqiptar, ai ėshtė njė lider i madh dhe se nuk do e na lėr vetėm, nuk do ta ndėrpres betejėn e filluar tash e pesėmbėdhjet vite mė parė pėr bėrjen e shtetit te Kosovės.
 
Dhe pėrkundėr sėmundjes se tij ai tani do tė luftoj nė dy fronte, nė njėrėn anė do tė luftoj pėr pėrmbylljen e procesit tė njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės dhe nė anėn tjetėr me sėmundjen e tij tė pabesė qė erdhi nė kohėn mė vendimtare nė historinė e Kosovės.
 
Ai tėrė jetėn ia kushtoi Kosovės
E ēfarė mund t’i jap tash Kosova atij
E ēfarė mund t’i japim ne atij
Asgjė pėrveē lutjes pėr te, atėherė
 
O Zot te lutemi na ndihmo
Na e ruaj Presidentin tonė
O Zot kujdesu
Pėr shėndetin e Presidentit tonė
 
Shkruan njė aktivist shumėvjeēar i  LDK-se : “Ne lutemi per ty”


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.