|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Starton Bienalia e Tiranės nė edicionin e tretė

 
 

 
11 shtator 2005 / TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Edicioni i tretė i Bienales sė Tiranės, i konceptuar nė pesė ekspozita-episode, u ēel dje  pasdite nė ambientet nė ndėrtim tė kompleksit "Goldi" nė kryeqytet, pronė e bisnesmenit tė njohur kryeqytetas R. Halili.
 
Episodi i parė i kėtij evenimenti ndėrkombėtar titullohet "Tundime" ku u prezantuan 20 punime tė artistėve nga vende tė ndryshme tė botės. Gjatė njė konference pėr shtyp, qė u zhvillua dje nė kompleksin "Goldi", kuratorėt Edi Muka dhe Gėzim Qendro thanė se ky edicion do tė ketė shumė surpriza.
 
 
 
Njė nga kėto surpriza ėshtė kthimi i njė garazhi, nė vend ekspozimi pėr veprat e artit, ku do tė provohet se sa mirė mund tė shndėrrohet njė ambient nė ndėrtim e sipėr nė njė vend pėr art.
 
Nė kėtė edicion tė Bienales sė Tiranės marrin pjesė mbi 90 artistė nga vendet e Ballkanit, Europės, Azisė, Afrikės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Aktiviteti, qė do tė vazhdojė nė ambientet e Qendrės Tregtare Europiane dhe Galerinė Kombėtare tė Arteve do tė mbyllet mė 28 Tetor, ku do tė jepet dhe ēmimi pėr artistin mė tė mirė. 
 
 
TUNDIME
 
Pėrmes njė pėrzgjedhjeje tė kujdesshme artistėsh vendas dhe tė huaj episodi i parė do tė hulumtojė marrėdhėnien me tabunė e lidhur me Pushtetin, tundimin pėr tė kapėrcyer kufij sa tė mjegullt aq edhe tė mirėpėrcaktuar, sa efemerė aq dhe jetėgjatė, me karakter herė okult e herė shpėrthyes, me elementė barbarie dhe qytetėrimi, ligjshmėrie dhe shpėrdorimi, emancipues dhe konservatorė. Njė rrugėtim nė zgrip tė metarrėfimit teologjik dhe ideologjik, utopisė delirante dhe pragmatizmit tė akullt, dyfaqėsisė sė paturpshme dhe moralizmit tė ngurtė.
 
Pėrmes njė laryshie kėndvėshtrimesh dhe konceptimesh, teknikash dhe mėnyrash realizimi ndėr tė cilat mund tė pėrmendim instalacionin, videon, pikturėn, fotografinė kuratorėt synojnė tė pėrcjellin mendėsi, ide, pėrjetime, sfida tė motivuara nga tundimi pėr tė sfiduar, shkelur, shijuar ngashnjimin dhe triumfin, mospėrfilljen dhe adhurimin, gjithēka qė lidhet me tundimin pėr tė shkelur kufirin e njė tabuje. Njė tundim tė tillė e gjejmė nė videon e artistit afgan Mohamad Hamid i cili si gjatė njė rituali fetar, shqipton me zė tė lartė emrat e armėve vdekjeprurėse si raketėhedhėse, tank etj, duke future nė fjalorin paqėsor tė njė lutjeje fetare fjalorin e dhunės qė ėshtė bėrė kaq mbizotėrues edhe nė fusha ku ai normalisht ėshtė i pėrjashtuar.
 
Artisti suedez Mikael Lundberg nė instalacionin e tij Jetėmatėsi, ka pėrdorur njė qasje tjetėr ndaj tabusė. Pasi iu nėnshtrua testit tė pyetjeve tė Institutit tė Statistikave nė Stokholm, dhe pas pėrllogaritjes sė pėrafėrt nga ana e tyre e viteve qė i mbeten artistit tė jetojė, kjo kohė numėrohet mbrapsht duke u paraqitur mbi njė ekran dixhital si rrymė rrjedhėse sekondash.
 
Ndėrsa te fotografitė me titull ”Pasqyra midis nesh” e tė njėjtit autor, njerėz tė fotografuar (nga njė largėsi e madhe) brenda shtėpive tė tyre, Lundbergu na ndėrgjegjėson pėr kulturėn tonė tė dėshirės voyeuriste, duke kaluar me maturi artistike kufirin qė na ndan nga hapėsira intime e tė tjerėve dhe duke zbuluar misterin e fakteve tė rėndomta tė jetės sė pėrditshme, mbrėmjeve familjare apo tė vetmuara nė mjediset shtėpiake. Pozicioni i pėrgjuesit nė kėtė rast mundėson ngritjen e pyetjeve rreth identitetit tonė, pushtetit dhe kontrollit qė mund tė fitojmė nėpėrmjet vėzhgimit voyeurist.
 
Rudina Memaga nė fotot e shtypura mbi ēanta letre i lidh vlerėsimet e pavarura tė cilėsisė dhe shqyrtimin e potencialeve tė tregut nė mėnyrė objektive dhe tė besueshme – testimin ku pėrfshihet shkalla e pėrdorshmėrisė dhe pranueshmėrisė sė produktit, me tė cilat mburren korporatat dhe bizneset e ndryshme, me njė “produkt cilėsor” ku ndihet qartė ironia ndaj etjes pėr konsum tė kohės sė sotme, pėr tė futur nė qerthullin e shit-blerjes, kėrkesė-ofertės edhe vetė qenien njerėzore, duke e ē’personalizuar dhe duke i bjerrė dinjitetin qė meriton.
 
Njė pėrpjekje pėr tė ēoroditur kufijtė e identitetit dhe ata tė kohės e pėrcjell Ingrid Mėangi me zėvendėsimin e kokave tė grave gjermane qė pozojnė pranė Hitlerit nė njė fotografi tė asaj kohe, me kokėn e saj tė fotografuar nga shumė pozicione. “Dėshira” e saj pėr tė pozuar me kėnaqėsi pranė njėrit prej kriminelėve mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave, aq mė tepėr njė grua me ngjyrė, e cila pėr Hitlerin ishte sipas hierarkisė sė tij tė racave ishte njė “qenie e ulėt”, ngre pyetje mbi kujtesėn kolektive dhe historike, identitetin dhe pėrkatėsinė racore dhe gjinore, marrėdhėnien midis Unit dhe Tjetrit dhe njėjtėsimit tė tyre, si dhe nxit pėrsiatjet mbi kėto tema gjithnjė aktuale qė shkaktojnė debate tė ashpra dhe tensione shoqėrore.
 
Edhe atėherė kur strategjitė bėrthamore dhe programet mbahen tepėr sekrete, askush nuk mund tė shpėrthejė njė bombė pa e marrė vesh e gjithė bota, thotė Henrik Andersoni nė tekstin e tij, duke e ndėrtuar instalacionin e tij zanor me titull “Nėse nuk do tė jetė dashuria, atėherė do tė na bashkojė bomba” mbi fuqinė e pėrbindshme tė shpėrthimit bėrthamor i cili, si njė membranė drithėruese pėrēon tinguj anekėnd botės. Tė ngujuar brenda tė njėjtėve kufij shtetėrorė, ideologjikė, kulturorė, dhe kohorė, shqiptarėt pėrjetuan “tabunė e hidhur tė kapėrcimit tė kėsaj hapėsirė/kohe” ndėrsa gjatė dy dhjetėvjecarėve tė fundit pikėrisht me shpėrbėrjen e tyre.
 
Nė instalacionin DiaspOra, qė pėrbėhet nga tre orė muri tė njė marke tė sajuar "Eksodus Local Time" tregohet Koha Vendore e diasporės shqiptare. Konceptimi i fushės sė orėve ėshtė i tillė “qė tė punojnė   sinkron   nė hapėsirė, por jo nė kohė”. Bujar Marikaj trajton pikėrisht “fragmentarizimin” e kohės sė shqiptarėve mėrgimtarė, duke nėnkuptuar edhe pėrballjen e tyre me  kultura, mendėsi, mėnyra jetese, dhe nivele tė ndryshme zhvillimi. Nė videon e tij “Duke Sfiduar Peshėn e Rėndesės” Boja Vasic tregon historinė e Juan Migel Ma-sė, njė kėrcimtari kuban mbipeshė dhe homoseksual dhe tė kompanisė sė tij tė kėrcimit “Danza Voluminosa”.
 
Ky dokumentar hulumton pėrpjekjet e Miguel Ma-sė dhe kėrcimtarėve tė tij pėr tė gjetur vendin e tyre nė shoqėrinė kubane, tė bien nė ujdi me trupat dhe seksualitetin e tyre, si dhe tė shprehen nė mėnyrė krijuese pėrmes baletit bashkėkohor dhe kėrcimit. Videoja rravgon gjithashtu temėn e Tabusė nė disa nivele; nė tė sfidohet ideja qė baleti dhe kėrcimi bashkėkohor nuk mund tė praktikohen nga njerėz mbipeshė, vė nė pikėpyetje kulturėn maēoiste kubane ku njerėzit tepėr tė shėndoshė pėrbuzen dhe gėrmon nė njė tabu tepėr tė ndjeshme si ajo e pranimit tė artistėve homoseksualė nė Kubė.
 
Nė fotot e Jutta Benzengergut ndihet tundimi pėr tė hyrė nė hapėsira ”tabu”,  intime, tė ngarkuara me dramacitet, pikėllim dhe dhimbje si psh. ajo e njė ceremonie varrimi, tė regjistrojė absurditetin dhe pikėllimin qė shkakton njė vrasje pėr gjakmarrje, mekanizmin e pėrpiktė dhe aritmetikėn ē’njerėzore e tė pakuptimtė qė fshihet pas saj e qė pėrfshin ende nė qerthullin e saj qindra familje shqiptare, duke i pėrcjellė shikuesit absurditetin e kėtyre vdekjeve tė paralajmėruara, si dhe dėshpėrimin, keqardhjen dhe revoltėn qė zgjon njė mizori e akullt, kryer ditėn me diell, nė sytė e tė gjithėve.
 
Nė tablonė “Ditė pranverore” tė Bashkim Ahmetit ndryshe nga mjaft piktura tė tjera tė realizmit socialist, ku shfaqeshin gjithmonė tė rrethuar nga turma entuziaste qė i brohorasin, figurat e vetme tė paraqitura nė tablo, asokohe dy personazhet kryesore tė skenės politike shqiptare (njėri prej tyre ndėrkohė i vdekur) duket mbi njė podium me njė ndriēim thuajse skenik, nė heshtje e pa bujė po luajnė aktin e fundit tė tragji-komedisė sė komunizmit nė Shqipėri. Nė qėndrimin dhe ecjen e tyre nuk ndihen mė gjurmėt e vetėbesimit dhe triumfalizmit, teatraliteti i qėndrimeve, narcisizmi delirant, vetėbesimi, ndėrsa rrotull tyre mungojnė turmat entuziaste qė i  brohorasin hareshėm.
 
Ata janė thjesht vetėm, dy udhėheqės tė mbetur fillikat diku dhe askund, nė njė peisazh anonim. Mė tepėr se personazhe kryesore, ata janė pjesė e peisazhit dhe pothuaj me tė njėjtėn rėndėsi nė hierarkinė e elementeve tė tablosė. Ata nuk e mbisundojnė atė por janė thjesht njėri  prej elementeve tė saj. Instalacioni i Pal Hollanderit “Barazuesi i Vdekjes” sikur tė fton tė lesh njė takim me Vdekjen, njė tabu kjo sa e frikshme aq dhe pėrjetshme, sado qė mundėsia qė ajo tė vijė ėshtė tepėr e vogėl 1/3miliard e gjysėm. Por sidoqoftė, tundimi pėr ta sfiduar, pėr t’i lėnė takim, pėr t’u ulur dhe pėr t’a pritur, pėr ta parė drejt nė sy, kjo e gjitha e shoqėruar me ndjenjėn e ankthit se mos vjen vėrtet, nuk ka si tė mos shkaktojė emocione dhe drithėrima te tė gjithė shikuesit e kėtij instalacioni tė fuqishėm.
 
 Nė videon “Tė jetosh nė Kujtesė” e Armando Lulajt shohim njė yll flakėrues qė pluskon nė errėsirėn e natės, mbi majėn e njė kodre, vendin e parapėlqyer tė vendosjes sė simboleve totalitare. Ē’tė jetė, njė kokėshkrepje, trill i marrė piromanėsh, njė ritual ikonoklast qė pėrfundon me shembjen mbresėlėnėse tė yllit? 
 
I cili megjithė mėtimin e pėrjetėsisė shembet pėrdhe si pėr tė na kujtuar se megjithėse ka formėn e yjeve nė qiell, dhe megjithė vezullimin e pėrkohshėm, si ēdo simbol ligjėsues pushteti totalitar i pėrket tokės, ėshtė vepėr njerėzish, efemer, tepėr tokėsor dhe lėndor, pra, u nėnshtrohet ligjeve tė tokės, pėrfshirė kėtu edhe atė qė e bėn tė shembet me zhurmė e tė kthehet nė njė grumbull prushi dhe dėrrasash tė padjegura ende.
 
Spektakli i mjerė pas djegjes i grumbullit tė thėngjijve tė zinj, tepėr tė largėt me flakėrimėn e mėparshme, sikur kėrkon tė na kujtojė mėsimin e njohur tė historisė se pas ēdo ideje flakėruese totalitare qė kėrkon tė ndriēojė  e vetme, mbetet grumbulli i krimeve tė kryera nė emėr tė vezullimit tė saj.
Kuratoret
Gėzim Qėndro 
Edi Muka
 
 
Disa nga autorėt e episodit tė parė
 
Admir Bambur: “Erosi, paraja jonė”
 
 Erotizmi nė art dhe marrėdhėnia e tij me idenė e parasė ėshtė nė pėrgjithėsi baza tematike e pėrsiatjeve tė mia artistike. Kjo do tė thotė se unė e hulumtoj erotizmin pėrmes parasė dhe anasjelltas, duke studjuar paranė pėrmes erotizmit. Duke zbatuar imazhe dhe simbole erotike mbi printime bankėnotash u krijua njė “kartėmonedhė” e re, Erosi.
 
Kėshtu lindi ideja e njė projekti multimedia tė titulluar Erosi, Paraja jonė  Ngjashmėria midis fjalėve Eros dhe Euro mundėson njė marifet tė vockėl me parrullėn e njohur Euro, Paraja jonė, e cila u pėrdor si pjesė e  fushatės reklamuese tė kohės kur kjo monedhė u fut pėr herė tė parė nė vendet e Bashkimit Europian nė vitin 2002. Projekti Erosi, Paraja Jonė  u ndėrtua nė formėn e njė muaji fushate mediatike qė pėrfundoi me njė ekspozitė tė bankėnotave tė shtypura. Printimet grafike u realizuan me anė tė ndėrthurjes sė grafikės kompjuterike, serigrafisė dhe shtypit me reliev. Dy fjalėt magjike – nė terma marketingu – Eros dhe Parą tėrhoqėn mjaft vėmendjen e publikut. Dizajni i posterave dhe lajmėrimet nė televizion u lanė qėllimisht tė paqarta, duke e shtyrė publikun tė kėrkonte pėrgjigje nė faqen e internetit.
 
Kjo synonte t’i intrigonte ndjekėsit e stacioneve televizive apo kalimtarėt e rastit rreth kuptimit tė parrullės Erosi, Paraja Jonė - kėrkimin nga ana e tyre tė informacioneve shtesė nė faqen e internetit, ēka do tė thoshte fillimi i projektit, por edhe qė publiku ndėrkohė ishte edhe bashkė-krijues nė tė. Ato u mundėsuan anėtarėve tė publikut tė shohin art nė hapėsira publike dhe tė marrin pjesė virtualisht nė njė projekt artistik.
 
Fushata Erosi, Paraja Jonė i ktheu fletushkat dhe vendet e reklamimit nė galeri tė hapura. Ky projekt nuk do tė paraqitet i plotė nė Bienalen e Tiranės. Vetėm pesė nga kartėmonedhat do tė zmadhohen dhe do tė vendosen nė tabela reklamimi. Nė kėtė rast grafikat do tė “lenė” galerinė (komunikimi i brendshėm) duke u shfaqur jashtė nė tabela reklamimi (komunikim i jashtėm), i cili krijon njė shmangje konceptuale tė grafikės tradicionale.
 
 
B O J A   V A S I C: “Duke sfiduar peshėn e rėndesės”
 
Duke Sfiduar Peshėn e Rėndesės, njė video e gjatė tridhjetė minuta, ėshtė historia Juan Migel Ma-sė, njė kėrcimtari kuban mbipeshė dhe homoseksual dhe e kompanisė sė tij tė kėrcimit “Danza Voluminosa”. Tė gjithė pjestarėt e grupit janė tepėr tė shėndoshė dhe nė mėnyra tė ndryshme, tė mėnjanuar nga rrjedha kryesore e shoqėrisė – kėrcimtarė meshkuj homoseksualė dhe kėrcimtare femra qė janė me tepri mbi peshė.
 
Ky dokumentar hulumton pėrpjekjet e Miguel Ma-sė dhe kėrcimtarėve tė tij pėr tė gjetur vendin e tyre nė shoqėrinė kubane, tė bien nė ujdi me trupat dhe seksualitetin e tyre, si dhe tė shprehen nė mėnyrė krijuese pėrmes baletit bashkėkohor dhe kėrcimit.
 
Videoja rravgon gjithashtu temėn e Tabusė nė disa nivele; nė tė sfidohet ideja qė baleti dhe kėrcimi bashkėkohor nuk mund tė praktikohen nga njerėz mbipeshė, vė nė pikėpyetje kulturėn maēoiste kubane ku njerėzit tepėr tė shėndoshė dėbohen dhe gėrmon nė njė tabu tepėr tė ndjeshme si ajo e pranimit tė artistėve homoseksualė nė Kubė.
 
 
Edmond Gjikopulli: “Dasma”(2004) & “Tregu”(2005)
 
 Si nė njė fragment filmi qė e kemi ēdo ditė para syve tanė, film nė tė cilin jemi shikues dhe aktorė protagonistė, Shqipėria e viteve 2000 ėshtė njėkohėsisht poseduese dhe e poseduar nga njė boom konsumist, nga lindja e njė sistemi tjetėr referimi, i cili megjithatė, duke mos mundur ende tė zėvendėsojė tėrėsisht tė vjetrin dhe duke u ndeshur ēdo ditė me tė, synon gjithėsesi drejt njė Eldorado-je aq shumė tė ėndėrruar.
 
Jetojmė dhe shohim kudo rendjen drejt konsumit, rendje e cila doradorės po shndėrron psikikėn dhe sistemin e vlerave, por qė megjithatė nuk ka arritur ende tė prekė deri nė fund thelbin e asaj ēka ėshtė origjinale, “ekzotike”, interesante dhe e sinqertė.
 
Janė momente qė i shohim ēdo ditė, njerėz qė i njohim, qė pėrjetojnė poezinė dhe prozėn e pėrditshme tė ekzistencės, tė paemėr dhe tė vėrtetė nė Shqipėrinė kapitaliste tė viteve 2000. Marrim pjesė nė kėtė fabul prej tash pesėmbėdhjetė vjetėsh, me skena tė pakuptimta, tragjikomike, tė kėndshme e tė dhimbshme, groteske e tė papėrsėritshme, por qė janė njėkohėsisht edhe tiparet e identitetit tė ri shqiptar tė viteve 2000.
 
Si dėshmitar i pėrditshėm i kėtij transformimi, nuk mund tė mos ngacmohesh nga kėto sinjale tė kudondodhura, nuk mund tė mos kthesh kokėn e tė shohėsh me mjaft kureshtje dhe simpati njė qytet, njė vend qė po rend me gjithė forcat drejt njė ndryshimi themelor tė mėnyrės sė tė jetuarit, e qė nė kėto vite kalimtare, pėrmban njė gėrshetim mjaft heterogjen tė asaj ēka ishte dhe tė asaj ēka do tė jetė.
 
Me penelin tė kthyer nė kamera, qė fokusohet mbi njė moment thuajse “tė rastėsishėm”, me njė objektivitet qė megjithatė nuk e fsheh asnjėherė simpatinė, duke krijuar enkas ndjesinė se kjo lojė vazhdon pambarim dhe nė ēdo vend, se kėta njerėz mund tė zėvendėsohen ndoshta po kaq mirė edhe me tė tjerė, shpresoj sadopak tė arrij tė pėrcjell simpatinė, afėrsinė, por edhe bashkautorėsinė e shikuesve, tė cilėt ashtu si edhe unė do tė ndjejnė se janė pjesė e gjithė kėsaj fabule.  
 
 
Henrik Andresson: Bomba

Qysh nga koha kur shpėrtheu bomba e parė, armėt bėrthamore kanė patur njė ndikim tė ndjeshėm nė politikėn globale. Njėkohėsisht, kėto armė pėrmbajnė karakteristikat e tė mundshmes dhe tė pamundshmes. Fjalė pėr fjalė, armėt bėrthamore janė shembull i takimit midis globales dhe vendores.
 
Qoftė edhe kur strategjitė bėrthamore dhe programet mbahen tepėr sekrete, askush nuk mund tė shpėrthejė njė bombė pa e marrė vesh e gjithė bota. Henrik Andersoni tregon njė vepėr–dėgjimore me titull: “Nėse nuk do tė jetė dashuria, atėherė do tė na bashkojė bomba”. Vepra mbėshtetet nė fuqinė e pėrbindshme tė shpėrthimit bėrthamor i cili, si njė membranė drithėruese pėrēon tinguj anekėnd botės. Kėto dridhje me frekuencė tė ulėt tė kores sė tokės janė shndėrruar nga artisti nė tinguj tė dėgjueshėm. Regjistrimi u bė nė Kanada gjatė kohės sė provės sė fundit bėrthamore (nr.2058) qė u krye nė Pakistan nė vitin 1998.
 
 
Ingrid Mwangi & Robert Hutter: “Nėse”
 
Vepra ”Nėse” kthehet nė shėmbėlltyrė e njė ēasti tė paqenė, i cili e vendos veten nė mes tė “tragjedisė gjermane”, duke u shfaqur si imazh fotografik qė thyen kornizėn historike. Nė kėtė vepėr shpėrfillet maturia, pasi merren hua imazhe-tė-bėra-tashmė-problematike, pėr tė provokuar pėrsiatje qė janė tė rėndėsishme nė jetėn e pėrditshme. Personat e paraqitur nė foto janė riprodhuar nė mėnyrė tė tillė qė, nga njėra anė tė krijojnė shkėrbimin e Tjetrit, ndėrsa nga ana tjetėr tė maskohen pėr tė qenė sa mė pak Vetja.
 
Kufijtė e pėrkatėsisė janė ēoroditur, ose, nėse na lejohet, koncepti i njėjtėsimit me njė komb tė caktuar ėshtė bėrė i papranueshėm.
 
 
Mikael Lundberg: “Jetėmatėsi” 1995

Njė vepėr ku ditėt qė i mbeten artistit nga jeta numėrohen mbrapsht dhe paraqiten mbi njė ekran dixhital si rrymė rrjedhėse sekondash.
 
Byroja Suedeze e Statistikave ofron njė program pėr tė llogaritur gjatėsinė e jetės sė njė personi. Ky informacion pėrdoret gjithashtu edhe nga kompanitė e sigurimit, dhe nė tė pėrfshihen pyetje si: “A jeni  i martuar?”, “A e pėrdorni rripin e sigurimit kur ngisni makinėn?”,  “Kur u kanė vdekur prindėrit dhe gjyshėrit?” “A jeni nė punė?, “A keni fėmijė?” etj.
 

”Pasqyra midis nesh” 2004

Duke pėrdorur fotografi njerėzish brenda shtėpive tė tyre (tė marra nga njė largėsi e madhe), Lundbergu na ndėrgjegjėson pėr kulturėn tonė tė dėshirės voyeuriste. Pozicioni i pėrgjuesit na mundėson ngritjen e pyetjeve rreth identitetit tonė, pushtetit dhe kontrollit.

Shqyrtimi i pozicionit tė voyeuristit (pėrgjuesit), dėshira pėr tė kundruar do tė thonė tė vazhdosh tė hulumtosh se ēfarė ėshtė vetė jeta. Por pėrtej klishesė tipike, ekziston nė kulturėn tonė edhe vėzhgimi i ngulėt apo shikimi vjedhurazi; kultura qė e percepton kėtė sjellje si mashkullore, ndėrsa dėshira pėr t’u parė si femėrore. Ne i vėzhgojmė tė tjerėt, ndėrkohė qė jemi objekte pasive tė vėshtrimit tė tjetrit.
 
 
Mohammad Hamid: “Fjalori i Dhunės”
 
A keni mbajtur ndonjėherė armė? A iu ka shkuar mendje tė ecni lart e poshtė me armė nė dorė? A mund t’a pėrfytyroni tundimin dhe ndjenjėn e pushtetit qė tė kaplon kur mban nė dorė diēka tė prodhuar pėr tė marrė jetėn e tė tjerėve, njė akt ky qė zakonisht i njihet si e drejtė e shenjtė vetėm Zotit? Ēuditėrisht, nė botėn e sotme moderne jetėt e njerėzve merren nė emėr tė njė nocioni primitiv si Perėndia duke pėrdorur njė makinė vrasėse. “Fjalori i Dhunės” operon nė hapėsirėn midis kėtij ndėrveprimi njerėzor/hyjnor.
 
Mbi njė ekran pothuaj tė zbrazėt, nė sfondin e njė muri ngjyrėshpėlarė, mund tė shohim vetėm sytė dhe pjesėn e sipėrme tė kokės sė njė djali (vetė artisti). Si nė njė ritual fetar, ai shqipton me zė tė lartė emrat e mjeteve tė ndryshme qė pėrdoren pėr qėllimet e sipėrpėrmendura, ndėrsa emrat shfaqen tė shkruar nė pjesėn e sipėrme tė ekranit, majtas nė anglisht dhe djathtas nė gjuhėn farsi. Identiteti i fshehur i personit, zėri i tij i thatė dhe monoton, lėvizja e pėrsėritur e kokės gjatė shqiptimit tė fjalėve, gjithēka ėshtė organizuar nė mėnyrė qė tė na zbulojė njė botė tė misterioze plot me thurima tė ndryshme, qė noton diku pezull me tingujt e forma tė frikshme, qė shfaqet gjithnjė kėrcėnuese pėr shikimin dhe dėgjimin tonė.
 
Pėrmes kėsaj vepre del nė dritė njė fakt i thjeshtė: Dhuna nuk ka fjalor; Dhuna nuk ėshtė gjuha e ndonjė bote misterioze ndėrsa makinat vdekjeprurėse nuk janė pjesė e fjalorit tė kėsaj gjuhe tė ēuditshme dhe tė huaj; Dhuna ėshtė gjuha jonė, njė gjuhė qė pėr fat tė keq e ndajmė tė gjithė sė bashku dhe duhet tė ndihemi pėrgjegjės pėr tė.
 
 
Pål Hollender: BARAZPESHUESI I VDEKJES
 
Instalacioni “Barazpeshuesi i Vdekjes” konsiston nė njė karrike elektrike krejtėsisht funksionale me dy elektroda (doreza) nė krahėt e ndenjėses. Elektrodat pėrshkohen nga njė dozė vrasėse rryme (400V), pėrmes 20 pėrcjellėsish tė lidhur nė seri, tė cilėt ndizen dhe fiken sipas intervalesh tė pėrllogaritura me kujdes. Dorezat/elektroda tė karrikes aktivizohen vetėm nė rastin kur tė 20 pėrcjellėsit ndizen tė gjithė nė tė njėjtėn kohė, duke mbyllur kėshtu qarkun e lidhur nė seri. Mundėsia qė kjo tė ndodhė ėshtė njė nė tre miliardė e gjysėm pėr sekondė.
 
Pėrcjellėsit janė instaluar brenda kutive tė pleksiglasit, tė vendosura pėrreth karrikes. Karrikja vetė ėshtė e vendosur nė bash tė vendit, si njė fron, nė mes tė njė dhome. Cdo pėrcjellės ėshtė i lidhur me njė dritė qė ndricohet kur qarku mbyllet nė secilėn kuti. I gjithė instalacioni tė kujton skenat e programeve televizive, si p.sh. “Kush do tė bėhet milioner”.
 
Pėr t’i penguar vizitorėt qė tė bien nė kontakt me elektrodat nė mėnyrė aksidentale, pa dijeninė dhe vullnetin e tyre, ato janė tė mbuluara me mbulesa plastike tė cilat hapen nga vetė personi qė merr guximin tė ulet. Qė tė ndėrmarrėsh kėtė veprim kėrkon guxim dhe vendosmėri tė lartė, nėn pėrgjegjėsinė personale tė seicilit.
 
 
Rubin Mandija: Totemi prej betoni
 
“Lėvizja e lirė e njerėzve” qė pasoi periudhėn e pas viteve ’90 (rėnien e sistemit komunist), ėshtė kthyer nė njė konstante tė jetės tonė shoqėrore. Pėrveē emigracionit, zhvendosja masive e popullsisė drejt kryeqytetit ėshtė njė dukuri tjetėr qė ndeshet jo vetėm nė Tiranėn e kėsaj Bienaleje, por karakteristikė e tė gjitha vendeve nė zhvillim.
 
Boom-i nė industrinė e ndėrtimeve ėshtė ndėr pasojat e dukshme tė kėsaj dukurie, e cila fsheh pas vetes dhe njė mori pasojash mė pak tė dukshme dhe nganjėherė aspak tė kėndshme. Kantieret e ndėrtimit kanė mbushur pothuaj tė gjithė cepat e peisazhit urban. Kėrkimi i njė tė ardhmeje mė tė mirė ekonomike, braktisja e provincializmit, pėrqafimi i sė “resė”, i kanė shndėrruar kėto kantiere nė fetishe tė provincės. Siluetat e apartamenteve nė ndėrtim, qė mbisundojnė horizontin janė kthyer nė totemė tė ditės.
 
Sakrificat qė kėrkon ky totem i ri nga adhuruesit e tij ndoshta nuk janė gjakėsore si ato tė pararendėsve tė tij tė lashtėsisė, por jo rrjedhimisht mė tė lehta. Flijimet qė ai kėrkon janė tė njė natyre tjetėr. Por mė tepėr se natyrėn, totemi ynė po njeh lulėzimin e tij.
 
S’na mbetet tjetėr veē tė shohim se ē’vend do tė zerė ai nė hierarkinė e totemėve tė panumėrt qė ka konsumuar njerėzimi.
 
 
Fhil Collins: Tė  jesh artist britanik
 
Phil Collinsi ka njė aftėsi tė pabesueshme pėr tė trajtuar kontekste, njerėz dhe situata. Sidoqoftė, duke qenė pjesė e njė trashėgimie tė paradokohshme artistike, pavarėsisht nga dukuria e pėrhapur gjerėsisht e Artistit Tė Ri Britanik, ai e ndėrton veprėn e tij duke shkuar nė kahun e kundėrt tė bujės sė kėsaj rryme. Ja pėrse puna e tij ėshtė kaq e larmishme dhe kaq e qėndrueshme, kaq gjithėpėrfshirėse, saqė tė ngjan sikur nuk kish fare ndėr mend tė bėnte njė vepėr arti.
 
Duke shmangur me sukses parakushtet e fuqishme estetike qė kanė prodhuar disa artistė tė mėdhenj – njėkohėsisht viktima tė klisheve tė tyre – Collinsi i zgjedh ndryshe subjektet e tij, merret me to nė nivelin vetjak, ndėrkohė qė mė pas i rifut nė njė realitet estetik pėrmes pėrdorimit tė thjeshtė, por tė problematizuar tė mjeteve tė ndryshme tė pėrhapura tė medias, si fotografia apo videokamera. Duke pėrdorur vazhdimisht referenca historike dhe artistike, por duke i rivėnė nė skenė, ai arrin tė kapėrcjė suksesshėm “kufijtė” e vendosur nga natyra elitare e artistit stereotip britanik.
 
Ai nuk i druhet njė pėrballejeje/marrėdhėnieje tė drejtpėrdrejtė me subjektet qė trajton. Ai e bėn kėtė kėtė duke u pėrballur me to njė pėr njė, aq sa shikuesi nuk  ndjen ndonjė barrierė hermeneutike gjatė leximit tė veprės.
 
Kėshtu historitė e subjekteve tė Collinsit shndėrrohen nė histori tė vetė atij – historitė e tij bėhen historitė e shikuesit dhe kėshtu rrethi vjen e bėhet i plotė. Sa mė personale janė aq mė jo-vetjake bėhen. Njė ndjenjė e lehtė tundimi pėr tė shkelur kufijtė e pranuar moralė dhe stereotipė pėrshkon tė gjithė korpusin e veprės sė tij duke e shtyrė shikuesin qė ta perceptojė  punėn e Collinsit  si copėza tė pafundme realitetesh qė si pjesėzat e njė gjėagjėze pamore (puzzle), vazhdojnė tė plotėsojnė pamjen e pėrgjithshme tė njė mozaiku tėrheqės.
  
 
Armando Lulaj: FLAKĖ MBI KODRA
 
Cfare i mungon se tashmes per te jetuar ne kujtime?
Te gjithe e dime se cilin kujtim perfaqeson ky yll I madh me pese cepa qe digjet e konsumohet ne koder.
Cfare pershpejton? Cfare njofton? Cilin sinjal nenkupton?
 
Art. I Armando Lulaj-t, qe mendoj se e njoh qe ne fillimet e tij, perhere permban nje proces, qe ne fillim ishte I grumbullimeve, grumbullime gjerash, formash, materialesh, simbolesh dhe fetish epokash dhe kulturash te ndryshme, te zbarkuar si rrenojat e nje permbytjeje mbi bregun e se tashmes, te miniskripteve narrative dhe dokumentaresh ne te cilat limiti midis fiction e reality mbetej I paqarte, si nje kufi I pambrojtur per te arritur me pas, ne fund, ne nje situate – nje situate, edhe kur na jepej ne formen e nje imazhi – bosh, nje boshllek, si nje efekt I nje zbrazetie.
 
Sikur ndertimi, akti I te ndertuarit, jep ne menyre paradoksale nje jo-produkt te afte te perpije si nje vrime e zeze ne astrofizike, gjithcka ka perreth. Prodhohet, ne fjale te tjera, nje moment ne ne cilin mbetet pezull cdo komunikim me te jashtmen, me gjithcka qe ndodh, ose sapo ka ndodhur, dhe tashme quhet e shkuar, eshte shperbere, eshte shuar. Atehere ndodh, qe per ate qe eshte gjendur ne perballje me ndodhine, te shterojne stimulimet e jashtme dhe te ridergohet ne vetmine e tij vetjake, individuale, ne ndarjen vetjake me popullsine, ne vorbullat vetjake te pakenaqura me shumicen, dhe te shfaqet nje kondite e njohur vetem per te, indikative, e pakomunikueshme, ne te shumten e rasteve – ekziston perhere dyshimi – mezi e kuptuar.
 
Momentet pezull jane efektet substanciale te artit te Lulaj-t, e kjo gjendje I bashkon. Edhe ne kete rast Lulaj ka punuar me banoret, me njerez te rritur ne kodrat e Linzes, qe ngrihen midis qytetit te Tiranes dhe malit te Dajtit. Bashke me ta ka mbledhur materiale te mbetura, hekur, dru, stof – e po sebashku kane ndertuar ne majen e nje kodre, nje yll te madhme pese cepa, qe ka qene simboli me I mbushur me shpresa dhe synime pozitive, per nje te ardhme sociale, te drejte e te lumtur, shpeshhere perfaqesues I nje simboli lufte me teper se nje aprovim I pakundershtueshem dhe vendosjes se nje ideologjie apo te nje regjimi, edhe pse kete, me kuptim tjeter, ka dashur te thote, ne realizimet historike, ndrydhese dhe tragjike te atyre idealeve. Ne fund te fundit, ylli eshte perhere njoftuesi.
 
Nje nate ai yll, me nje diameter prej 10 metrash, I stermadh dhe shndrrites, per ke ndodhej prane, I vogel dhe rrezellites ne distance, u ndez, u dogj per disa minuta, u konsumua duke humbur pak e nga pak profilin e tij, u shua.
 
Momenti I vepres se Lulaj-t, eshte pikerisht erresira pas drites, eshte zhdukja e shenjes te krijuar nga zjarri, eshte boshlleku pas ngjarjes.
 
Dhe eshte pikerisht ky casti ku memoria shndrrohet ne jete, dhe ne pershpejtim te dickaje te pranishme ne koshence, por megjithate pa emer.
  
 
Jutta Benzenberg: “Nė zgrip tė tundimit”
 
Roja:”Mos harroni pasi hyni tė vini sytė nė zgavra.”
 
Njė vizitor: “A mund t’i marrim mė pas sėrish me vete?”* …(Po syrin tim a mund ta marr? Apo duhet ta le kėtu?) Peng tė shumė tabuve, bestytnive tė lashta qė i japin vėshtrimit fuqi tė panjohura okulte, apo ndalojnė riprodhimin e imazhit (…shikjo njaty, nji gru me aparat asht tuj fotografu n’dhomen e grave”. –“A pėrnjimend a?!) pasi a thua tė jetė tabu tė vėshtrosh pėrmes syrit tė paanshėm tė Laika-s njė ceremoni vajtimi tė njė vdekjeje si kjo, tė pakuptimtė dhe tė pėrpiktė si vetė hakmarrja qė e shkaktoi?
 
Tė regjistrosh ceremoninė e njė vdekjeje tė paralajmėruar, me tė gjithė dėshpėrimin, keqardhjen dhe revoltėn qė zgjon njė mizori e akullt, kryer ditėn me diell, nė sytė e tė gjithėve, (kėrcitja e thatė e Laika-s, (“Din gja a mur leje?”Po mor! S’di gja veē…) e ndihmuar nga mefshtėsia e shtetit dhe e mbyllur nė qerthullin vetvrasės Nder-Turp si dhe (sy tė habitur pyetės, hetues qė zhbirojnė…) (Miqtė hyjn drejt e n’shpi pa u pėrshnet me t’dekunin.
 
Po ka edhe miq zemre qi pėrshneten me t’dekunin.**) tė mundohesh tė japėsh pėrgjigje tautologjike pėrmes njė forme hipnotike tė tė vėshtruarit, tė fiksosh vėshtrimin e zbrazėt, tė ngulur pėrjetė nė asgjėsi, tė njeriut tė vetėm qė s’mund t’ua kthejė vėshtrimin. Ja pėrse ndėrkallet brenda shėmbėlltyrės sė tij duke lėnė pas vetėm emrin. As lėvizje, as zė. Vetėm imazh. Asgjėsi. Sepse fotografia rikrijon tė dukshmen duke mbajtur pezull kohėn. Njėlloj si i ndjeri qė ka disa orė qė kapėrceu pragun e pėrjetėsisė.
 
Tepėr herėt pėr tė, thonė tė afėrmit; tepėr vonė, pėr gjakėsit e tij. (Ku shkon shpirti i njė tė vrari pėr hasmėri? Me siguri nė parajsė, qė tė mos takohet me dorėrasin e tij qė nuk do tė vonojė t’a ndjekė pas i kositur nga e njėjta aritmetikė vrastare.) A duhet ta marrim me vete kėtė sy tė nxjerrė nga zgavra, tė shohim imazhet qė ai pa? Sepse imazhet e tij rrėfejnė pėr njė realitet. Zhguall i njė enigme. Qė kuptimin humbet pikėrisht prej qartėsisė verbuese. Imazhi ėshtė ajo ēka mbetet, ėshtė hija e tij, realiteti i rikthyer te asgjėja. Siluetė e zezė mes pjatave tė bardha plastike tė drekės sė tė ndjerit, njė vejushė qė nga kjo kohė fillon ta llogarisė kohėn sė prapthi. Si jeta e kėtij njeriu tė vrarė sipas njė logjike tė pashpirt, midis mospėrfilljes dhe bashkėfajėsisė sė tė gjithėve.
(Syrin mund t’a merrni sėrish me vete…)
*Nga ekspozita Ma hapėsirė - kohė, Japoni, 1979
**Kanuni i Dibrės e i Matit, Art. III, 750.
 
 
Bujar Marikaj: “DiaspOra"

Gjatė gjysėm shekulli shqiptarėt ishin mbyllur nė hapėsirėn brenda kufijve shtetėrorė dhe kohės vendore shqiptare. Ishte "tabu e hidhur" tė kapėrceje kėtė hapėsirė/kohė. Qysh prej 1990-ės ora e shqiptarėve qė ndodhen jashtė vendit tė tyre "DiaspOra", ndryshon nė varėsi tė vendit gjeografik ku jetojnė."DiaspOra", ėshtė njė instalacion i pėrbėrė nga tre orė muri tė njė marke fiktive "Eksodus Local Time" qė tregojnė Local Time tė diasporės shqiptare. Konceptimi i fushės sė orėve ėshtė i tillė qė tė punojnė   sinkron   nė hapėsirė, por jo nė kohė. Nė njė orė tjetėr muri  tė markės “Tirana Biennale Local Time" shprehet karakteri ndėrkombėtar i Bienales.
 
 
Rudina Memaga: Produkt Cilėsor
 
Produkti ose shėrbimi ynė mund tė mos pranohen nga tregu nėse nuk plotėsojnė apo tejkalojnė cilėsinė e pritur. NE mund t’ju sigurojmė se produkti ynė i plotėson kėto kėrkesa. Duke pėrdorur standarte nė pėrputhje me strategjitė tona tė  testimit objektiv dhe subjektiv, ne e vlerėsojmė produktin tonė si mė tė mirin, ose se nuk do tė kėnaqė pritshmėrinė e klientėve. Vlerėsimet tona tė pavarura tė cilėsisė marrin nė shqyrtim potencialet e tregut nė mėnyrė objektive dhe tė besueshme – testimi ynė mund tė pėrfshijė shkallėn e pėrdorshmėrisė dhe pranueshmėrisė sė produktit, krahas testimeve mė tė zakonshme subjektive dhe objektive. 
 
 
Bashkim Ahmeti: Fillikat
 
Nė qėndrimin dhe ecjen e tyre nuk ndihen mė gjurmėt e vetėbesimit dhe triumfalizmit, teatraliteti i qėndrimeve, narcisizmi delirant, vetėbesimi, ndėrsa rrotull tyre mungojnė turmat entuziaste qė brohorasin hareshėm. Ata janė thjesht vetėm, dy udhėheqės tė mbetur fillikat diku dhe askund, nė njė peisazh anonim. Mė tepėr se personazhe kryesore, ata janė pjesė e peisazhit dhe pothuaj me tė njėjtėn rėndėsi nė hierarkinė e elementeve tė tablosė. Ata nuk e mbisundojnė atė por janė thjesht njėri  prej elementeve tė saj.
 
Fryma ikonaprishėse, megjithėse e ndrojtur, ndihet edhe nė mungesėn e ngarkesės ideore dhe qėllimit propagandistik. Prej tij janė zhdukur sfondet e veprave industriale, oxhaqet e fabrikave, fushat e mbjella, shtyllat e tensionit tė lartė etj, shkurt, arritjet e revolucionit industrial, aq shumė tė propaganduara si arritje tė socializmit nė Shqipėri. Interesant ėshtė fakti se me atmosferėn dhe me anonimitetin e tij ai shton edhe mė tepėr ndjenjėn e braktisjes dhe izolimit qė transmeton tabloja.
 
Spikat gjithashtu zėvendėsimi i portreteve tė klasikėve tė marksizėm-leninizmit me njė ikonė tė nacionalizmit shqiptar, me portetin e poetit kombėtar, Naim Frashėri. do tė thotė heqja e ngarkesės ideologjike nga sfondi qė rrethon dy figura qendrore tė pushtetit komunist nė Shqipėri, do tė thotė heqje e bazės sė ligjshmėrisė sė pushtetit tė tyre i cili ishte tėrėsisht i mbėshtetur nė ideologjinė marksiste.
 
Po ashtu, loja e dritė-hijes, sidomos nė tavolinėn e mbuluar me letra, sugjerojnė njė atmosferė intime  tė huaj pėr artin zyrtar, sidomos kur bėhej fjalė pėr tablotė ku paraqitej Enver Hoxha. Nė kėto raste ishte mė i parapėlqyer njė lloj patetizmi, pathosi dhe epizmi, ndėrsa atmosfera intime edhe nė ato pak raste kur lejohej, rezervohej pėr tema tė dorės sė dytė.
(Pjesė nga teksti i plotė Fillikat i Gėzim Qėndros)
 
 
Agron Bregu: Kaleidoskopi i mėrzisė
 
Pesimisti ėshtė dikush tė cilit i ėshtė dashur tė dėgjojė shumė optimistė. Kjo shprehje tė vjen ndėr mend kur sheh kėta njerėz tė ulur rreth njė tavoline tė zbrazėt, kapur rob brenda hapėsirės klaustrofobike si qeli pa dyer apo dritare, qė me orenditė e varfėra tė kujton dhomat standart tė banimit tė familjeve shqiptare tė fundit tė viteve ’80, viteve tė fundit tė sundimit komunist.
 
Tė rrethuar pėr dhjetėvjeēarė me radhė nga optimizmi delirant dhe projektet utopike, tė lodhur nga vitet e rėnda tė socializmit shkencor, nga fshehja e jetės intime dhe asaj qė besonin vėrtet, duke gėlltitur  pa bėrė zė dyshimet mbi pagabueshmėrinė e udhėheqėsit dhe tė marksizėm–leninizmit, urrejtjen ndaj votimit automatik, besimit dhe bindjes automatike, dashurisė apo urrejtjes me komandė, tė stresuar nga jeta e detyruar nė komunitet, tė pagjumė nga radhėt e gjata natėn pėr njė shishe qumėsht, tė ndjekur nga ndarja skizofrene e identitetit, dėgjimi i monologut tė vazhdueshėm disident tė shoqėruar me frikėn se mos tė dėgjon kush…
 
Dhe ja tek rrinė tani, duke u ndjerė tė mashtruar, tė vetmuar, tė braktisur, tė izoluar, pa vlerė, bosh, tė pazot, tė paditur, tė panevojshėm, tė dėrrmuar, tė humbur, tė tradhėtuar, tė mashtruar, tė padėshiruar, tė pashpresė, tė mbytur nga hallet, tė nėnshtruar, tė pambrojtur, tė mėrzitur, tė shpėrfillur, tė padukshėm, tė shmangur, tė jashtėligjshėm, sfidues, rebelė.
 
E vetmja rrugėdalje qė u ka mbetur ėshtė piktura qė shihet pas krahėve tė tyre, njė kopje e vetė tablosė qė shumėfishohet pafundėsisht si nė njė kaleidoskop, duke nėnkuptuar qė kėto mbrėmje tė mėrzitshme do tė zgjatin edhe pėr shumė kohė. Kėtyre njerėzve duket se u ka mbetur vetėm njė bindje e fundit : se punėt po shkojnė keq dhe do tė venė edhe mė keq.
Dhe kishin patur tė drejtė…


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.