|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi hedh poshtė akuzat

 
 

 

11 shtator 2005 /TN

BBC, E premte, 09 shtator 2005
Muharrem Nitaj

 
Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, ka hedhur poshtė nė njė intervistė pėr BBC-nė akuzat pėr mitmarrje dhe korrupsion.

Nė njė deklaratė pėr shtyp ai pranoi se ėshtė detyruar tė ndėrpresė pushimet dhe ėshtė kthyer nė Kosovė me njė avion privat pėr "njė takim tė paplanifikuar dhe tė pashtyeshėm me ambasadorin Kai Aide" nė Prishtinė.

Zoti Kosumi shpjegon se ministri Ethem Ēeku, qė ishte bashkė me tė, "ka siguruar avionin privat pėr kthim".

Muharrem Nitaj i BBC-sė bisedoi me zotin Kosumi.


BBC: Si e komentoni kėrkesėn e opozitės pėr dorėheqjen tuaj?

Zoti Kosumi: Sa i pėrket kėrkesės pėr dorėheqjen time, ėshtė gjithmonė e drejtė e opozitės tė kėrkojė dorėheqjen e qeverisė apo tė kryeministrit. Kjo kėrkesė ėshtė sidomos e shprehur nė vendet jo sa duhet tė zhvilluara politikisht. Nė vende tė ngjashme mund tė dėgjosh ēdo javė kėrkesa tė tilla qė bėhen nga opozita. Kjo vlen jo vetėm pėr Kosovėn por edhe pėr tė gjitha vendet e rajonit. Nė vend qė tė kontrollohet puna e qeverisė, gjithmonė kėrkesa e parė ėshtė dorėheqja e qeverisė dhe e kryeministrit. Pa marrė parasysh arsyet, unė them se kjo ėshtė nė kuadėr tė rregullave tė demokracisė dhe unė pranoj si tė tillė.

BBC: Kryeministėr Kosumi, kabineti pėr qeverisje tė mirė me kryetar Hashim Thaēin ka pėrmendur shfrytėzimin nga ana juaj tė njė avioni privat, duke e vlerėsuar kėtė si mitmarrje. Kam pėrshtypjen se kjo ngjarje ka qenė e mbėshtjellė me vellon e misterit. Cila ėshtė e vėrteta rreth huazimit ose marrjes me qira tė kėtij avioni?

Zoti Kosumi: Po, ėshtė pėrmendur kjo edhe dje, edhe sot. Kjo ėshtė pėrdorur si argument nga opozita pėr tė mė sulmuar. E vėrteta rreth kėsaj ėshtė se i kam ndėrprerė pushimet nė Turqi, nė momentin kur e kam marrė njoftimin se ambasadori Kai Eide do tė vijė nė Kosovė dhe unė duhet tė takohesha me tė njė ditė pėrpara se ai kishte paralajmėruar mė parė. Unė e kam parė se ky takim ėshtė shumė i rėndėsishėm. Pėr mua raporti i ambasadorit Eide, ka qenė dhe ėshtė gjėja mė e rėndėsishme nė gjithė procesin ku jemi sot. Normalisht dhe pa asnjė hamendje unė kam vendosur tė kthehem nė Kosovė. Pėr kėtė kam kėrkuar ndihmėn e mikut tim ministrit Ēeku, i cili po ashtu ka qenė me mua nė Turqi, qė tė shikojė mundėsitė e kthimit sa mė tė shpejt nė Kosovė. Meqenėse nuk kishte mundėsi tjetėr, sepse nuk kishte fluturime tė rregullta atė ditė, ne e kemi gjetur njė avion privat me tė cilin jemi kthyer nė Kosovė dhe tė cilin ka mbetur ta paguaj firma familjare e ministrit Ēeku.

BBC: D.m.th. nuk ėshtė fjala kėtu pėr disa miq tuaj, siē kishit deklaruar, por pėr anėtarė tė familjes sė ministrit Ēeku qė e kanė mundėsuar kthimin tuaj?

Zoti Kosumi: Pikėrisht kėshtu. Ministrin Ēeku e kam njėrin prej miqve mė tė hershėm, me dekada tė tėra jemi bashkė. Ai e ka njė firmė dhe njė biznes tė madh familjar. Kjo i ka mundėsuar atij qė tė gjejė avionin dhe tė kthehemi nė Prishtinė.

BBC: Tė kthehemi nė njė ngjarje tjetėr e cila, ėshtė vlerėsuar e rėndėsishme. Raporti i ambasadorit Eide. Ju brenda dy ditėve e takuat tri herė ambasadorin Eide. A mund tė na thoni diēka mė shumė pėr raportin e tij?

Zoti Kosumi: Sė pari, dua t'iu them se qė nga momenti kur jam kthyer nė Prishtinė, jo qė jam takuar tri herė me tė, por brenda tri ditėve, sigurisht se kam qenė me tė pėr mė shumė se 20 orė. Kam pasur takime nė zyrėn time, jashtė saj, kemi qenė nė dreka dhe nė darka tė gjata. Unė them se ato ditė isha vėnė nė shėrbim tė tėrėsishėm qė tė ofroj tė gjitha pėrgjigjet nė shqetėsimet e ambasadorit Eide. Qė ai tė marrė jo vetėm pėrgjigjet, por edhe argumentet e duhura nė mėnyrė qė ai tė hartojė njė raport sa mė tė mirė dhe sa mė real pėr Kosovėn. Ajo qė unė kam kėrkuar nga ambasadori nė fillim dhe nė fundit tė misionit tė tij, ėshtė qė ky raport tė jetė sa mė real. Unė nuk kam kėrkuar njė fotografi ideale, por njė fotografi reale. Dhe duke qenė kjo njė si pasqyrim i tillė, unė besoj se raporti pėr Kosovėn do tė jetė pozitiv. Kjo mė pastaj do t'i hapė rrugė proceseve tė tjera qė kanė tė bėjnė me pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Unė besoj nė kėtė proces, kam punuar tepėr shumė qė tė ndodhė kjo, sepse kjo ka qenė dhe vazhdon tė jetė ēėshtja mė e rėndėsishme pėr Kosovėn.

BBC: Zoti kryeministėr, bisedat pėr statusin dhe fillimi i procesit pėr pėrcaktimin e kėtij statusi janė bėrė ēėshtja mė mistike nė kėto dy apo tre vjetėt e fundit. A mund tė thoni mė nė fund se kur do tė fillojė ky proces?

Zoti Kosumi: Nėse raporti i ambasadorit Eide do tė jetė pozitiv, besoj se procesi do tė fillojė shumė shpejt. Ėshtė bindja ime se ēdo shtyrje e tij ėshtė e dėmshme. Unė besoj se procesi do tė fillojė diku rreth tetorit. Atėherė mund tė bėhen hapat e parė nė kėtė proces. Nga informacionet qė i kemi ne, pothuaj se asnjė prej vendeve tė Grupit tė Kontaktit, nuk mendon se ky proces duhet shtyrė. Askush nuk mendon se ky proces duhet tė zgjasė nė pafundėsi. Unė them shpesh se procesi do tė zgjasė mė pak se njė vit dhe unė besoj fuqishėm se nė qershorin e vitit 2006 ky proces do tė jetė i rrumbullakuar.

BBC: Analisti amerikan pėr ēėshtjen e Ballkanit Daniel Server, para pak ditėsh i ka deklaruar BBC-sė, se ėshtė e mundur qė Bashkėsia Ndėrkombėtare tė jetė pėrcaktuar pėr njė autonomi tė kushtėzuar tė Kosovės dhe edhe nė rast se raporti i Kai Eides do tė jetė negativ, negociatat do tė fillojnė...

Zoti Kosumi: Nuk ėshtė mirė qė pavarėsia tė ketė kushtėzime. Vetė fjala "kushtėzim" do tė ndikojė negativisht tek biznesmenėt dhe investitorėt e huaj, sepse gjithmonė shtrohet pyetja "ēfarė" pas kushtėzimit. Pavarėsia e Kosovės do tė jetė pavarėsi reale, siē janė pavarėsitė tjera tė rajonit, vetėm se nė Kosovė do tė ketė njė ndryshim. Ne do tė kemi nevojė pėr njė ndihmė tė mėtejshme ndėrkombėtare, qoftė ushtarake, qoftė politike. Ne do tė kemi nevojė pėr njė prani mė afatgjatė tė Natos nė Kosovė. Po ashtu do tė kemi nevojė pėr njė mbikėqyrje, pėr njė observim nga Unioni Evropian sidomos nė disa fusha qė janė tė ndjeshme, siē janė mbrojtja e pakicave, funksionimi i institucioneve demokratike, gjyqėsia e tė tjera.

BBC: Vlerėsohet se fillimi tani i negociatave pėr statusin, nuk vjen nė njė kohė tė pėrshtatshme pėr Kosovėn, sepse as UNMIK-u e as Qeveria e Kosovės nuk e kanė kontrollin mbi gjithė territorin e Kosovės. Kam parasysh kėtu pjesėn nė veri tė lumit Ibėr. A ekziston rreziku i legjitimimit tė njė gjendjeje tė tillė, nėse pėrcaktohet statusi?

Zoti Kosumi: Gjendja e krijuar nuk ėshtė e re. Ajo ekziston tash e gjashtė vjet dhe kjo ėshtė njė prej pikave ku ka dėshtuar edhe administrata ndėrkombėtare, mirėpo edhe Kfori nuk ka arritur rezultate tė duhura. Por ky ėshtė njė realitet i tillė. Unė them se ne do tė punojmė pėr zgjidhjen edhe tė kėtij problemi dhe jo pėr shtyrjen e tij.

BBC: A ėshtė mė mirė qė ky problem tė zgjidhet para bisedave apo pas tyre?

Zoti Kosumi: Unė nuk besoj se ky problem mund tė zgjidhet para bisedave. Ndoshta ai do tė jetė pjesė e bisedave pėr status final. Unė thashė se ne duhet tė gjejmė njė model pėr integrimin e pakicės serbe nė ato pjesė. Ne kemi bėrė disa pėrparime pėr sa i pėrket bashkėpunimit tė strukturave tė pushtetit atje. Unė nuk them se ai ėshtė njė bashkėpunim ideal. Atje ka edhe njė ndikim tė keq tė Beogradit, por zgjidhja mė e favorshme do tė ishte krijimi i njė modeli tė integrimit tė pakicės serbe nė tėrėsinė kosovare dhe jo shtyrje tė procesit.

BBC: Ju si kryeministėr i Kosovės, a keni marrė garanci se statusi i Kosovės, cili do qė tė jetė ai, nėnkupton gjithė territorin e Kosovės?

Zoti Kosumi: Grupi i Kontaktit, qė nga prilli i kėtij viti e ka mbėshtetur fuqimisht e ka potencuar se njė prej pikave ku pajtohen tė gjithė, edhe grupi i kontaktit, ėshtė se nuk ka ndarje tė Kosovės. Nuk do tė ketė copėtim tė Kosovės, nuk do tė ketė ndryshim tė kufijve dhe kjo ėshtė garancia qė mua mė ka mundėsua qė t'i futem mė shpejtė dhe mė seriozisht edhe procesit tė decentralizimit. Ndarja e Kosovės do tė ishte zgjidhja mė e dėmshme pėr krejt rajonin, duke pėrshirė kėtu edhe Serbinė, sepse edhe Serbia do tė humbte nga njė proces i ndarjes.

BBC: Kryeministėr Kosumi, kur do ta ketė Kosova koordinatorin pėr pėrgatitjen e bisedimeve?

Zoti Kosumi: Unė besoj se do ta kemi javėn e ardhshme. Presidenti Rugova do ta nominojė njė person javėn e ardhshme, dhe ai mė pas do tė ketė mundėsinė qė tė krijojė grupet punuese, tė propozojė lista tė ekspertėve etj e etj…. Ndėrsa pėr ekipin qė do tė negociojė po ashtu ekziston njė pajtueshmėri edhe mė e hershme, se nė kėtė ekip duhet tė jenė bashkėrisht udhėheqės tė institucioneve, dhe liderė tė opozitės.

BBC: A ju ka shkuar mendja ndonjėherė se eventualisht mund tė jeni kryeministri i parė i njė Kosove tė pavarur?

Zoti Kosumi: Unė besoj nė njė gjė tė tillė. Unė e thashė se nė qershor tė 2006-ės do tė pėrfundojė procesi i bisedave, ndėrkaq deri kah fundi i vitit 2006 kėto biseda do tė formalizohen me rezoluta tė KS tė OKB-sė. Besoj se do tė jem kryeministėr i shtetit tė pavarur tė Kosovės.

BBC: Po ndodhi e kundėrta dhe Kosova megjithatė nuk do tė shpallet shtet i pavarur. Atėherė a do tė jepni dorėheqje?

Zoti Kosumi: Nuk dua t'i paragjykoj gjėrat, aq mė pak negativisht. Por nė njė rast tė tillė atėherė do tė fillonte njė proces i ri. E gjithė ēėshtja ndoshta do tė kthehej nė pikėn zero ku ka qene para 6-7 vjetėsh. Por unė besoj fuqimisht se procesi do tė shkojė kah realizimi i synimit shekullor tė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.