|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goditja e korrupsionit kyē i qeverisė sė re

 
 

 

11 shtator 2005 /TN

Aleksandėr Furxhi,
Korrespondent i BBC-sė nė Tiranė
BBC (10.09.2005)

Kryeministri Sali Berisha ka paraqitur nė parlament programin e qeverisė sė tij, nė qėndėr tė tė cilit ėshtė lufta kundėr korrupsionit dhe rivendosja e shtetit ligjor nė Shqipėri.

Programi dhe pėrbėrja e kabinetit qeveritar po i nėnshtrohen njė debati pėrpara se tė votohet pėr besimin ndaj qeverisė.

Partia Demokratike dhe aleatėt e saj tė djathtė janė tė sigurt se kanė nė shumicėn e vendeve nė parlament pas zgjedhjeve tė 3 korrikut.

Programi i zotit Berisha pėrshkohet tėrėsisht nga angazhimi pėr tė luftuar korrupsionin nė administratėn shtetėrore.

Sipas zotit Berisha, qeveria e tij do tė ketė si moto 'shėrbimin ndaj qytetarėve'. Nė kėtė shtrirje zotim i qeverisė ėshtė hapja brenda njė muaji e zyrave tė komunikimit me qytetarėt nė ēdo ministri dhe dikaster qėndror.

Socialistėt nė opozitė janė shprehur se do tė votojnė kundėr qeverisė sė zotit Berisha dhe programit tė saj. Ky program pėr ta ėshtė "njė mashtrim", siē tha nė parlament Gramoz Ruci, qė aktualisht drejton Partinė Socialiste, pas dorėheqjes sė kryetarit tė saj Fatos Nano.

Nga ana e tij, zoti Berisha e bėri tė qartė se nuk do tė prekė nėpunėsit e ndershėm tė administratės, porse nuk ka ndėrmend tė tolerojė ata zyrtarė tė pėrfolur pėr korrupsion.

"Luftėn kundėr dukurise sė rryshfetit" zoti Berisha tha se ka ndėrmend ta shpallė "emergjence kombėtare".

Kryeministri i ri njoftoi se deputetėt e shumicės kanė ndėrmend qė tė heqin dorė vullnetarisht nga imuniteti nė mėnyrė qė tė jenė drejtėpėrdrejtė tė hetueshėm nėse ka dyshime pėr korrupsion.

Njė zotim tjetėr qė veēohet ėshtė ai se nė kuadrin e luftės kundėr krimit dhe trafiqeve tė paligjshme, qeveria Berisha do tė synojė inkuadrimin e krimit tė trafikut tė vajzave dhe qenieve njerėzore si njė krim kundėr njerėzimit.

 
Programi ekonomik

Siē edhe pritej, pjesė e rėndėsishme nė paraqitjen e programit tė qeverisė sė zotit Berisha ishte edhe zhvillimi ekonomik i vendit, premtimet pėr ulje tė taksave dhe rritje tė pagave e pensioneve nė disa afate dhe kategori shoqėrore.

Por opozita, siē pritej, po shpreh nje skepticizem ekstrem ndaj premtimeve tė programit tė qeverisė.

Opozita thotė se programi i qeverisė ka ndryshime nga programi elektoral dhe se premtimet e para kanė filluar tė rudhen.

Si shembull sillet premtimi se do tė pėrgjysmoheshin taksat per biznesin e vogel qė nė fillim tė mandatit tė qeverisė, nė njė kohė qė ministri i ri financave ka bėrė tė ditur se kjo gjė tani pėr tani nuk ėshtė e mundur.

Debati nė parlament pritet tė vazhdojė edhe tė shtunėn deri nė mbrėmje kur pritet qė qeveria tė marre votėbesimin falė shumicės sė votave qė siguroi e djathta nė zgjedhjet e 3 korrikut.

Me pas, kabineti qeveritar do tė betohet pėrpara presidentit tė republikės pėr tė shenuar hyrjen zyrtare nė fuqi tė qeverisė sė re, qė ka gjasa tė ndodhė ditėn e hėnė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.