|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Kryeministri Bajram Kosumi mohon akuzat pėr korrupsion

 
 

 

10 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (09.09.2005) Besim Abazi

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi ka hedhur poshtė sot akuzat pėr mitmarrje dhe korrupsion tė cilat nxitėn edhe kėrkesat e opozitės dhe tė njė pjese tė mjeteve tė informimit pėr dorėheqjen e tij.

Tė shtunėn e kaluar ai u kthye nga Turqia ku po bėnte pushimet me njė aeroplan privat, qė thuhet tė ketė kushtuar rreth 20 mijė euro qė sipas tij janė paguar nga miqtė e tij. Kjo ėshtė pasuar me kritika tė rrepta meqė sipas ligjeve nė fuqi, zyrtarėt qeveritarė nuk mund tė pranojnė dhurata qė kanė vlerė mė shumė se 50 euro.

Kryeministri Kosumi nė njė deklaratė pėr opinion ka theksuar se ishte njė takim i paplanifikuar dhe i domosdoshėm me ambasadorin Kai Eide qė duhej realizuar nė Prishtinė, e qė ka shtruar nevojėn pėr t’i ndėrprerė pushimet dy ditė mė herėt. Bėrja pozitive e raportit tė ambasadorit Eide, thuhet nė deklaratėn e tij, ėshtė gjėja mė e rėndėsishme nė kėtė moment.

Duke pasur parasysh faktin se qeveria e Kosovės nuk ka avion tė vetin dhe kishte rrezik qė kryeministri tė mos arrinte nė Prishtinė nė kohėn e duhur ministri i qeverisė sė Kosovės Ethem Ēeku, qė ishte sė bashku me tė ka siguruar avionin privat pėr kthim.

Kryeministri thekson se nė asnjė moment nuk ka dyshuar se bashkėshfrytėzimi i kėtij shėrbimi tė mikut tė tij tė vjetėr familjar, ministrit Ēeku, mund tė konsiderohej marrje e mitos apo korrupsion.

Nė deklaratė ai ka nėnvizuar se siē ėshtė shprehur, fushata e disa mediave dhe e disa qarqeve politike kundėr qeverise dhe atij personalisht nuk ėshtė e rastėsishme, pasi ndodh pikėrisht nė kohėn kur Qeveria e Kosovės po shėnon rezultate tė pamohueshme nė zbatimin e politikave qė janė nė pėrputhje me interesat e popullit dhe tė ardhmes sė Kosovės.

Kritikat qė bėhen ndaj kryeministrit dhe ndaj Qeverisė, do tė konsiderohen tė dobishme vetėm derisa tė mos kenė kaluar nė shpikje dhe ne trillime, ka thėnė kryeministri Kosumi, pėr tė shtuar se qarqe te caktuara mediale dhe politike, kanė shkuar aq larg nė trillimet e tyre, saqė kanė shpikur edhe “afera seksuale”, duke prekur kėshtu edhe dinjitetin e tij familjar.

Nė fund tė deklaratės kryeministri Kosumi ka thėnė se pavarėsisht nga kėto sulme, Qeveria e Kosovės dhe ai si kryeministėr, do tė vazhdojnė tė punojnė sipas mandatit qė kanė, nė interes tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, sepse ky ėshtė orientim, detyrim dhe betim i tyre.

Kjo ėshtė hera e parė qė kryeministri ka reaguar gjatė kėsaj jave ndaj akuzave kundėr tij dhe kėrkesave tė opozitės pėr dorėheqje nga ky post. Kjo e fundit ndėrkohė ka kėrkuar edhe njė seancė tė jashtėzakonshme parlamentare pėr tė debatuar kėtė ēėshtje.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.