|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Projektligji pėr pėrdorimin e gjuhėve paraqet njė bazė tė mirė pėr pėrdorimine e gjuhės zyrtare nė Kosovė

 
 

 
10 shtator 2005 /TN
 
Prishtinė, 9 shtator 2005 /QIK - Ligji pėr Pėrdorimin e Gjuhėve nė Kosovė ėshtė mė se i nevojshėm, ai pėrbėn segment tė rėndėsishėm tė funksionimit tė shoqėrisė kosovare dhe tė integrimit tė komuniteteve, si dhe tė ruajtjes sė identitetit tė tyre. Ligji i ri do tė shkėpuste praktikat e sė shkuarės nė kėtė fushė.
 
Kėto ishin disa nga konstatimet e debatit tė sotėm lidhur me Projektligjin pėr Pėrdorimin e Gjuhėve nė Kosovė, organizuar nga Komisioni pėr Shėrbime Publike, Administratė Lokale dhe Media i Kuvendit tė Kosovės, i kryesuar nga Nekibe Kelmendi, kryetare e komisionit, nė tė cilin merrnin pjesė edhe pėrfaqėsues nga Qeveria e Kosovės, UNMIK u, OSBE ja, pėrfaqėsues nga komunat me popullsi shumetnike etj.

U tha se ky projektligj nė mėnyrė gjithėpėrfshirėse rregullon ēėshtjen e pėrdorimit tė gjuhėve, dėshmi se nė Kosovė pėrfillen standardet evropiane edhe nė kėtė lėmė. Ai shpreh traditėn dhe tolerancėn ndėretnike tė kėtij vendi nė pėrdorimin e gjuhėve. Gjatė debatit pėrfaqėsuesit e komunitetit turk shtruan kėrkesėn qė gjuha turke tė ketė statusin e gjuhės sė tretė zyrtare, e jo si jepen zgjidhjet nė kėtė projektligj.

Status tė barabartė pėr gjuhėn shqipe dhe gjuhėn serbe si gjuhė zyrtare nė Kosovė, pėrdorim tė barabartė nė tė gjitha institucionet e Kosovės, si dhe pėrdorim tė barabartė tė gjuhės turke dhe gjuhės boshnjake nė komunat ku ata jetojnė.

U Propozua qė kėtij projektligji t'i shtohen edhe dispozitat ndėshkuese, qė do tė aplikoheshin pėr ata qė nuk zbatojnė ligjin e ardhshėm.

Nekibe Kelmendi theksoi se dyert e komisionit do tė jenė tė hapura pėr tė gjithė ata qė duan tė kontribuojnė nė pėrsosjen e tij.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.