|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Petersen e Kosumi angazhohen pėr fillimin sa mė tė shpejtė tė pėrgatitjeve pėr statusin

 
 

 
10 shtator 2005 / TN
 
Prishtinė, 9 shtator 2005 /QIK - Nė takimin e sotėm tė rregullt javor, shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen dhe kryeministri Bajram Kosumi janė angazhuar pėr fillimin sa mė tė shpejtė tė pėrgatitjeve pėr statusin e Kosovės.

Petersen theksoi se nė kėtė drejtim tė gjithė janė dakord qė duhet tė fillojnė pėrgatitjet pa humbur kohė. Pėr kėtė ēėshtje, tha ai, kishte biseduar edhe me Presidentin Ibrahim Rugova.

"Pėrgatitjet pėr statusin duhet tė fillojnė menjėherė. Institucionet dhe partitė politike duhet qė sė bashku tė arrijnė njė koncensus kombėtar. Shpresojmė qė Presidenti Rugova do ta udhėheqė kėtė proces, dhe unė fuqimisht e pėrkrah njė gjė tė tillė", tha kreu i UNMIK-ut.

Nga ana e tij, kryeministri Kosumi theksoi se ka ardhur koha pėr emėrimin e koordinatorit qė do tė udhėheqė me grupet punuese, duke mos saktėsuar se kur dhe kush do ta bėjė kėtė.

"Ka ardhur koha kur duhet tė emėrohet njė udhėheqės apo koordinator i cili do tė udhėheqė me grupet punuese pėr pėrgatitjen e dokumenteve tė duhura pėr statusin final", tha Kosumi.

Po ashtu Petersen e Kosumi gjatė kėtij takimi kanė biseduar edhe pėr procesin e decentralizimit apo pėr zbatimin e pilot komunave, duke shprehur gatishmėrinė pėr biseda me pėrfaqėsuesit e pakicės serbe. Kryeministri tha se zbatimi i pilot komunave do tė fillojė sė shpejti nė Han tė Elezit, Mamushė dhe Junik, ndėrsa pėr Graēanicėn dhe Parteshin do tė vendoset mė vonė.

"Mendoj se brenda pak kohe do tė fillojmė me disa nga pilot- projektet siē ėshtė Hani i Elezit, Mamusha dhe Juniku, ndėrsa me pilot projektet nė Partesh dhe Graēanicė do tė shikojmė mė vonė mundėsinė e fillimit", tha Kosumi.

Lidhur me ēėshtjen e sekretarėve tė pėrhershėm nė disa ministri, si dhe tė sekretarit tė pėrhershėm tė Qeverisė, Kryeministri tha se Kėshilli pėr Emėrime tė Larta tė cilin e drejton ai, do t'i respektojė tė gjitha procedurat ligjore nė tė gjitha rastet.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.