|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

(ESE)

 
 

Nexho Shabani « mbron » programin e qeverisė

 
 

 
10 shtator 2005 / TN
 
Nga Kabil Bushati
 
(Live nga Bar "Shkodra")
 
Programi pėr qeverinė e re, qė paraqiti mbamė nė Parlament Kryeministri Berisha, u ndoq me interes nga nji grup artistėsh shkodranė, bė Barin e ri tė Gazetės Shkodra.
 
Mes tavolinave me njerėzit e artit, shquante si vigan edhe humoristi "mbarėkombėtar", Nexho Shabani, i vetėm si jeremit, pa gruan tė cilėn si zakonisht e kishte lanė nė shtepi tek Ura e Keqe.
 
Nexhoja shoqėrohej prej sozisė sė tij tė pėrhershme, njiheri dhe shkrimtar humorist i dekoruar me Urdhrin e Naim Frashrit tė Klasit tė Parė, zoti Paulin Selimi (pa bashkėshorten, me sa dukej i kishte ikur fshehurazi Donikės).
 
Tė gjithė ndiqnin me ėndje programin e ri qeveritar qė po paraqiste Berisha. Nexhoja shpesh herė rrihte dhe shuplakė, nė shenjė miratimi. Tė pranishmit dėgjuan me vėmėndje edhe vėrejtjet dhe kritikat e ndashme qė paraqisinin deputetėt sockomunistė, trashma nė opozitė.
 
Gjatė kritikave qė banin rozalinjtė, Nexhoja u nevrikos keqazi dhe gati i rrėzoi dy tavolina me pije tė ndryshme, por falė forcės sė krahėve tė Paulin Selimit, Nexhoja u mbėrthye keqas dhe nuk bani ma asnji lėvizje. . .
 
Papritun Nexhoja bėrtiti me tė madhe kundėr folėsve socialistė:
 
- Komunistat janė tė pa fytyrė. Nuk po munden me i gjet asnji tė metė programit tė qeverisė dhe thojnė se na e kanė kopju ne. . .
 
– Nė Bar "Shkodra" shpėrtheu gazi.  Nexhoja e kishte mbrojt programin e qeverisė ma mirė se edhe deputetėt blu nė sallėn e Parlamentit.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.