|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prof. Kupchan: Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės, mbijetesa e Bosnjės, do tė pengonin pėrdorimin e Ballkanit nga grupet terroriste

 
 

 

09 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (08.09.2005)

Njė analist i ēėshtjeve ndėrkombėtare i tha Zėrit tė Amerikės se zgjidhja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe mbijetesa e Bosnjes si shtet shumėetnik do tė ndikonin pėr tė mos lejuar qė grupet terroriste tė hedhin rrėnjė nė Ballkan. Profesori i Universitetit Georgetown, Charles Kupchan i bėri komentet pėr shėrbimin boshnjak tė Zėrit tė Amerikės gjatė njė konferencė qė u mbyll dje nė Uashington dhe ku ekspertė tė njohur  folėn mbi tė ardhmen e luftės kundėr terrorizmit.

Pyetjes mbi vendin qė zenė Kosova dhe Bosnja nė luftėn globale kundėr terrorizmit, profesori dhe analisti Kupchan iu pėrgjegj se tani pėr tani, Ballkani vazhdon tė mbetet njė rajon dytėsor pėrsa i pėrket tė qėnit burim sulmesh terroriste dhe se rajoni mė problematik mbetet Lindja e Mesme.

Por, shtoi analisti, debati tani zhvillohet i fortė lidhur me ēėshtjen se ē’do tė ndodhė nė vitet e ardhshme. Dhe tė ardhmen e Ballkanit, ai e lidh me te ardhmen e Kosovės dhe tė Bosnjes.

“A do tė ketė njė zgjidhje tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės,  a do tė mund tė mbijetojė Bosnja, si njė vend  shumėetnik, a do tė integrohet mbarė rajoni nė Evropė? Nėse pėrgjigja e kėtyre pyetjeve do tė ishte jo, nė kėtė rast, mund tė imagjinohet qė grupet terroriste tė hedhin rrėnjė nė Ballkan.

 

Nė rast tė kundėrt, nė se shohim qė ka pėrmirėsimedrejt pėrpjekjeve pėr pranimin nė Bashkimin Evropian, do tė thoja se rreziku pėr terrorizėm nė kėtė rajon mbetet i vogėl”,  tha profesor Kupchan.

Profesor Kupchan tha se pėr shkak te 11shtatorit, Ballkani deri nė nje fare mase u largua nga vėmendja e Amerikės, si njė rajon qė pėrbėn rrezik si burim terrorizmi. Ai tha se pas 11 shtatorit vėmendja pėrqėndrua tek Afganistani, nė Lindjen e Mesme, por shtoi analisti, ngadalė, po hyn pėrsėri nė skenė edhe Ballkani, pjesėrisht pėr shkak tė perspektivės sė negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Profesori Kupchan mendon se ėshtė e rėndėsishme qė pikėrisht pėr kėto ēėshtje,  qeveria amerikane tė riangazhohet nė Ballkan, jo vetėm pėr Bosnjen dhe Kosovėn, por edhe pėr Maqedoninė, ku e ardhmja, sipas tij ėshtė e paqartė dhe ku ėshtė nevojshme tė bėhet progres nė fushėn e marrėdhėnieve ndėretntike. Profesori Kupchan foli edhe pėr statusin qe duhet t’i jepet Kosovės, si njė ēėshtje imediate, nga e cila varet edhe e ardhmja e rajonit.                    

“Tani jemi nė momentet kur bashkėsia ndėrkombėtare po pėrgatit  negociatat per statusin pėrfundimtar dhe pikėpamja ime pėr kėtė ēėshtje, ėshte se Kosova ka marrė drejtimin drejt pavarėsisė”.

Analisti tha se do tė ishte nė interesin e qeverisė serbe ta pėrgatisė popullin pėr njė ndarje zyrtare nga Kosova, ndėrsa vetė shqiptarėt duhet tė punojnė mė mirė pėr t’u pėrgatitur tė drejtojnė njė shtet demokratik qė tė funksionojė, nėn sundimin e ligjit, njė shtet tė vetin, tė veēantė dhe tė pavarur, tha Kupchan.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.