|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 NATO-ja thotė se Shqipėria, Kroacia, Maqedonia nuk janė tė gatshme pėr t’u anėtarėsuar nė aleancė

 
 

 

09 shtator 2005 / TN
Zėri i Amerikės (08.09.2005)

Njė zyrtar i lartė i Departamentit amerikan tė Shtetit thotė se NATO-ja nuk duhet tė zgjerohet me anėtarė tė rinj tė paktėn deri nė vitin 2008. Kroacia, Maqedonia dhe Shqipėria kishin shpresa pėr t’u anėtarėsuar qė vitin e ardhshėm.

Zėvendės ndihmės sekretari i shtetit pėr Ēėshtjet e Evropės dhe Euroazisė Kurt Volker thotė se zyrtarėt e Shteteve tė Bashkuara dhe NATO-s, qė zhvilluan sot njė takim nė Bruksel nuk mendojnė se tre vendet ballkanike janė tė gatshme tė bėhen anėtare tė aleancės.

Ai tha gjithashtu se zyrtarėt ranė dakord se nuk ishte e udhės qė NATO-ja tė zgjerohej kėtė vit, ose vitin e ardhshėm. Zoti Volker nuk e pėrjashtoi mundėsinė e pėrfshirjes sė Ukrainės nė zgjerimin e NATO-s sė bashku me vendet ballkanike nė vitin 2008. Aleanca ka thėnė se Ukraina duhet tė zbatojė reforma tė konsiderueshme para se tė anėtarėsohet.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.