|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

WELCOME, KIJAC  

 
 

 
09 shtator 2005 / TN

Skėnder Limani
 
Edhe njė shkollė/program i gazetarisė nė Kosovė. Quhet KIJAC, e qė nė gjuhėn shqipe do tė thotė instituti i gazetarisė dhe i komunikimit i Kosovės (IGKK), me donator kryesor norvegjezėt, pra, do tė jetė ky institut i gazetarisė i shkollės evropiane tė pjesės nordike.
 
Gazetaria si zanat sjellė ndryshime/ndėrrime nė shoqėri, pa marr parasysh nėse ato janė pozitive ose negative. Shembull: Shqipėria e vitit 1997 ishte pasojė e gazetarisė. Lider i rrėmujės ishte gazetaria, pra, mediumet e ndryshme radiofonike, elektronike e tė shtypit. Ky ėshtė njė rast/shembull i keqpėrdorimit tė gazetarisė.
 
E tash, kush e pėrdor ose keqpėrdor gazetarinė? Fillimisht duhet tė shpjegohet se ēka ėshtė gazetaria, si lindi, kush janė bartėsit e saj, si funksion, kujt i shėrben, cili ėshtė qėllimi i gazetarisė, etj. etj.
 
Deri nė fillim tė viteve tė 90-tė, nė pjesėn mė tė madhe tė botės, gazetaria ka qenė, e nė disa rajone tė botės vazhdon tė jetė, mjeti kryesor i mbajtjes, ruajtjes dhe i ushtrimit tė pushtetit, pa marr parasysh llojin e tij.
 
P.sh: para viteve tė 90-ta nė Krahinėn Socialiste Autonome tė Kosovės (KSAK), Radiotelevizioni i Prishtinės ishte mjet i komunistėve kosovarė pėrmes tė cilit ruanin pozitat e tyre privilegjuese tė pushtetit dhe nė tė njėjtėn kohė proklamonin atdhedashurinė e tyre. Ironia ėshtė se njėri ndėr protagonistėt kryesor tė kėsaj ngjarjeje ende vazhdon tė mbetet nė kreun e Radiotelevizionit tė Kosovės, tė pasluftės.   
Tė vazhdojmė mė globalisht. Gjykuar nė pėrgjithėsi, gazetaria amerikane ėshtė mė e zhvilluara nė botė, tash e sa dekada me radhė. Gazetarėt e mirėfilltė tė kėsaj ‘dynjaje’ zhvillimin e ekonomisė, pra, tė politikės amerikane, e lidhin me zhvillimin e gazetarisė. Pra, “atje”, pėrtej detit, gazetaria ėshtė mjeti kryesor, nėse jo edhe i vetmi, i zhvillimit shoqėror. Pra, mjet i zhvillimit e jo i mbajtjes mė ēdo kusht tė pushtetit. Natyrisht, pushtetarėt pėrdorin gazetarinė pėr promovimet e veta aq sa e lejon realiteti, e jo e kundėrta.
 
Ėshtė vėshtirė tė thuhet qė nė Kosovė, por edhe nė fqinjėsinė tonė, ka gazetari tė mirėfilltė.
 
Promovimi i partive politike, promovimi i ministrave dhe i ministrive tė tyre, promovimi dhe takimet e kryeministrit, lojėrat sportive, kallėzimi “ili-li”i motit pėr ditėn e nesėrme, pastaj mosarsimimi i pėrshtatshėm nė gazetari, mosnjohuria e pėrgjithshme themelore pėr gazetarinė, mungesa e pėrvojės sė veprimit tė shoqėrisė nė rrethana tė gazetarisė sė mirėfilltė, ose siē thonė amerikanėt, mungesa e informatės dhe e informimit tė duhur para sjelljes sė vendimit, pra, i vendimit tė informuar, mė tutje, klanizimi i mediave elektronike e tė shkruara pas luftės, klanizimi i fondacioneve ndėrkombėtare edhe nė aspektin medial, ndikimi ndėrkombėtar pėr shkak tė pėrfitimeve tė mėdha financiare e karrieriste politike, pra, pėrfitimet e individėve ndėrkombėtar nė aspektin financiar e politik nė kėtė kohė “tranzicioni” nė Kosovėn e pasluftės e qė janė marramendėse sa qė shumica nga ndėrkombėtarėt pėrveē pėrfitimeve financiare e karrieriste nuk kanė ndonjė vėmendje tjetėr pėr tė punuar nė Kosovė, etj etj., duket tė jetė arsyeja kryesore e pėrfshirjes mė nė fund edhe tė norvegjezėve nė Kosovė.
 
Natyrisht, qėllimi i KIJAC ėshtė nga mė tė mirėt. Si i tė gjithė ndėrkombėtarėve tė tjerė kėtu nė Kosovė. Kjo pa dyshim.
 
Sipas planprogramit tė KIJAC ēdo gjė ėshtė mė sė miri. Ofrohet trajnimi i gazetarėve, shkollimi i tyre i “lartė”, pastaj synohet demokratizimi i shoqėrisė, ndėrtimi i shkollės sė gazetarisė sipas standardeve evropiane, etj. etj. Nėse e lexoni ueb-faqen e KIJAC me kujdes porosia ėshtė kjo: do t’i ofrojmė kosovarėve diēka ēka nuk e kanė, gazetarinė.
 
Gjykuar sipas mendjes sė shėndoshė, kjo mund tė “hahet”. E tėra ėshtė e vėrtet. Por kėtu ka shumėēka ēka nuk pėrshtatet, nuk i bie “tamam”. Nėse nė Kosovė nuk ka gazetari atėherė pse nuk hapet fakultet i gazetarisė ose edhe ndonjė shkollė e mesme e gazetarisė por shkohet drejtpėrdrejt nė Program tė Magjistraturės (MA)?
 
Si duket, logjika e shėndoshė thotė kėshtu: studentėve tė diplomuar do t’u ofrojmė kėtė program tė magjistraturės nė mėnyrė qė pas pėrfundimit tė kėtij programi arsimor, ata tė jenė nė gjendje tė ushtrojnė profesionin e gazetarisė nė formė tė mėsimdhėnies, pra, tė mėsojnė tė tjerėt pėr profesionin e gazetarisė. Edhe kjo mund tė ‘hahet’.
 
Tė ecim pak nėpėr territorin e gazetarisė. Gazetaria ėshtė talent, diēka ēka vėshtirė se e mėson nė shkollė nėse nuk ke dell pėr tė. Nė kėtė rast shkollimi ėshtė vetėm ēėshtje administrative sesa profesionale, sepse gazetaria ėshtė zanat, sikurse ai i automekanikut, sikurse i njė ndėrtimtari, inxhinieri, mėsimdhėnėsi, i njė poeti, i njė sportisti, etj., etj. Pra, ėshtė zanat ku kreativiteti ėshtė pjesa kryesore qė vjen me talentin, e talenti ėshtė diēka ēka vjen me tė lindur, kjo ėshtė vėrtetuar edhe shkencėrisht para qindra vjetėsh.
 
Natyrisht, shprehja kreative nė kėtė rast nė gazetari do tė thotė pėrdormi i mjeteve gazetareske pėr tė treguar ose plasuar lajmin, informatėn. Nėse je gazetar i shtypit atėherė shkrimi ėshtė mjeti. Nėse je gazetar televiziv atėherė edhe zėri edhe kamera, montimi i pamjeve/fotografisė/ xhirimeve dhe ndėrlidhja me zėrin ėshtė mjeti kryesor pėr tė plasuar lajmin. Natyrisht tėrė kohėn kėtu po llogarisim pėr njohurinė mbi lajmit, pra, se ēka ėshtė lajmi dhe si nxirret ajo. Si plasohet, pėr kė shėrben, cili ėshtė qėllimi i lajmit, etj., etj.  
 
Sigurisht se shumica e pjesėmarrėsve nė programin e magjistraturės tė ofruar nga KIJAC nuk kanė shkollim tė duhur gazetaresk por edhe pėrvojė gazetareske, sepse ende nė Kosovė nuk ka ndonjė fakultet qė aplikon profesionin e gazetarisė, pėrveē njė shkolle private qė s’ia vlen as tė pėrmendet, gjykuar sipas rezultatit. Ironia ėshtė me e madhe qė kur vjen fjala tek gazetaria gjithmonė kemi tė bėjmė me njerėz tė njėjtė me rezultate tė njėjta.
 
Pra, edhe gazetaria nė Kosovė ėshtė monopolizuar, sikur gjithēka tjetėr nė Kosovė, pėrfshirė edhe ilaēet. Kjo nuk ėshtė asgjė e re. Si duket mė nuk ėshtė e re as qėllimi ndėrkombėtar i KIJAC-it, demokratizimi i Kosovės. Anna Di Lellio, ėshtė emėr i njohur pėr gazetarėt kosovarė. Person qė kurrė nuk ka bėrė asgjė nė Kosovė lidhur me zhvillimin e gazetarisė. Person qė ka cilėsuar RTK-nė si “flori” tė Kosovės. Tė tjerat mund t’i llogaritni vet. E kjo njėherėsh ėshtė njėra ndėr ligjėrueset nė kėtė Institut...
 
Mė tutje, si mund qė studenti me diplomė tė fakultetit ekonomik tė magjistrojė nė gazetari, si mund qė studenti i shkencave politike tė magjistrojė nė gazetari, si mund qė, nė pėrgjithėsi, studentėt e shkencave shoqėrore ose natyrore tė magjistrojnė nė gazetari?.
 
Si duket ne nė Kosovė jemi tė nėmur, mallkuar, qė gjėrat asnjėherė tė mos ja fillojmė mbarė. E nėse gjėrat nuk fillojnė mbarė nė fillim, ato asnjėherė nuk do tė kryhen, pra, pėrfundojnė.
 
E, kush pėrfiton nga raste tė tilla?
 
Pavarėsia e Kosovės dhe unė jo, e tė tjerėt s’janė me rėndėsi.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.