|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Server: Bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė edhe nėse Aide vlerėson se standardet nuk janė pėrmbushur deri nė fund

 
 

 
09 shtator 2005 / TN
 
Londėr, 8 shtator 2005 /QIK - Eksperti amerikan pėr ēėshtjen e Kosovės Daniel Server beson se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė edhe nėse Kai Aide vlerėson se standardet nuk janė pėrmbushur deri nė fund.

Server nė njė intervistė pėr BBC-nė vėren se Beogradi synon ndarjen territoriale tė serbėve nė Kosovė.
"Kujtoj se pas insistimit pėr decentralizim nė tė vėrtetė fshehėt dėshira pėr ndarjen territoriale tė serbėve nė Kosovė.
 
Nė tė njėjtėn kohė, bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka treguar vullnet qė tė pengojė ndarjen ekzistuese nė tė cilėn UNMIK-u kontrollon territorin nė jug nga lumi Ibėr, ndėrkaq Beogradi territorin nė veri tė lumit qė ndan Mitrovicėn".

Server paralajmėron se nėse bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e gatshme qė tė zgjidhė atė ndarje tani, nuk sheh asnjė arsye se do tė ishte e gatshme ta bėjė kėtė nė tė ardhmen.

Po ashtu ky analist amerikan ka hedhur poshtė spekulimet pėr destabilizimin politik tė Kosovės dhe luftėn pėr pushtet para fillimit tė bisedimeve, pasi President Ibrahim Rugova bėri tė ditur se vuan nga kanceri.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.