|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Prishtinė u bė zbulimi i bustit tė themeluesit tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar, Henry Dunant

 
 

 
09 shtator 2005 / TN
 
Prishtinė, 8 shtator 2005 /QIK - Sot me njė ceremoni nė lagjen Ulpiana nė Prishtinė u bė zbulimi i bustit tė themeluesit tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar, Henry Dunant, qė ėshtė ngritur nė rrugėn e cila mban emrin e kėtij humanisti. Zbulimin e bustit e bėnė kryetari i Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri, kryetari i shoqatės "Gjeneva qytet i paqes", Rozhe Dyra dhe shefja e Zyrės zvicerane nė Prishtinė, Ivana Encler.

Kryetari i KK tė Prishtinės Ismet Beqiri falėnderoi pėrfaqėsuesit e shoqatave Henry Dyna nga Zvicra dhe Kosova pėr kontributin e ngritjes sė kėtij busti.

Shefja e Zyrės zvicerane, Ivana Encler, duke folur pėr Henry Dynant dhe veprimtarinė e tij, u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės qė Henry Dynna tė jetė shembull dhe inspirim pėr tė gjithė.


Henry Dunnant ėshtė fituesi i parė i Ēmimit Nobėl pėr Paqe nė vitin 1901.


 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.