|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova dje priti Kryeadministratorin Petersen dhe ambasadorin Kai Eide

 
 

 

09
shtator 2005 / TN
 
Presidenti Rugova priti Kryeadministratorin Petersen
 
Prishtinė, 8 shtator 2005 /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, priti dje nė rezidencėn e tij Kryeadministratorin e Kosovės, Soren Jesen Petersen.

Nė kėtė takim, Presidenti Rugova dhe Kryeadministratori Petersen konstatuan se gjendja nė Kosovė ėshtė stabile dhe me zhvillime tė mira.

Presidenti Rugova e vlerėsoi punėn qė po bėn zoti Petersen dhe kėrkoi pėrkrahjen e tij tė mėtejshme pėr avancimin e proceseve pozitive nė Kosovė.

Po ashtu, Presidenti ritheksoi se njohja mė e shpejtė e pavarėsisė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės.

Presidenti Rugova e falėnderoi zotin Petersen pėr kujdesin e tij gjatė kėtyre ditėve.

Edhe nė kėtė takim, zoti Petersen i dėshiroi Presidentit shėrim tė shpejtė.
  

   
Presidenti Rugova priti ambasadorin Kai Eide
 
Prishtinė, 8 shtator 2005 /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, priti dje nė rezidencėn e tij ambasadorin Kai Eide, i dėrguar i posaēėm i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr vlerėsimin e standardeve pėr Kosovėn.

Nė kėtė takim, Presidenti Rugova e ēmoi shumė punėn e madhe qė Ambasadori Eide ka bėrė gjatė kėsaj kohe dhe tha se pret njė vlerėsim pozitiv tė gjendjes sė pėrgjithshme nė Kosovė.

Presidenti Rugova edhe nė kėtė takim kėrkoi njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė, ēfarė do tė qetėsonte popullin e Kosovės.

Ambasadori Eide e falėnderoi Presidentin pėr bashkėpunim dhe, edhe njė herė, i shprehu dėshirat mė tė mira pėr shėrim tė shpejtė, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.