|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kermabon tha nė Kėshillin e NATO-s se situata e sigurisė nė Kosovė po pėrmirėsohet dukshėm

 
 

 
09 shtator 2005 / TN
 
Bruksel, 8 shtator 2005 /QIK - Nė Bruksel u zhvillua njė takim i Kėshillit tė NATO-s ku u diskutua pėr Kosovėn. Ish-komandanti i KFOR-it, gjenerali francez Iv De Kermabo i ishte drejtuar me kėtė rast Kėshillit tė Pėrhershėm tė NATO-s ku ndėr tė tjerash tha se ndonėse nuk ėshtė pėrfekte, situata e sigurisė nė Kosovė po pėrmirėsohet dukshėm.
 
Kermabo pėrmendi se nė Kosovė edhe mėtutje ndodhin 2 deri nė 10 vrasje nė muaj, mirėpo nėnvizoi se tė gjitha nuk janė me motive etnike.

I pyetur rreth pozitės sė serbėve nė Kosovė dhe dhunės ndaj tyre, ai tėrhoqi vėrejtjen se duhet patur kujdes me konkludime pasi qė shumė incidente sipas tij po pėrdoren pėr t'u paraqitur pasqyra e tensioneve ndėretnike nė Kosovė.
 
 
Pėr ta argumentuar kėtė Iv dė Kermabon pėrmendi rastin e rrahjes brutale tė njė ēifti serb nė njė fshat tė Mitrovicės dhe tha se kjo ngjarje ka shkaktuar reagime nėpėr disa mediume dhe qarqe se pozita e serbėve ėshtė tejet e rėndė.
 
Mirėpo hetimet kanė treguar se ishte fjala pėr njė zėnkė familjare dhe sy ky ēift ėshtė keqtrajtuar nga i biri i tyre, tha Kermabon. Ai pėrkrahu riorganizimin e KFOR-it pėr ēfarė ka dhėnė dritėn e gjelbėrt edhe Kėshilli i NATO-s para dy muajve dhe rikonfirmoi se KFOR-i nuk do tė pėson nė kapacitete, nuk do tė ketė ndryshime tė numrit tė ushtarėve nė terren, porse me planin e ri operacioni paqeruajtės i NATO-s do tė jetė mė efikas.

Ish-komandanti i KFOR-it vur nė dukje se nga Kosova ka dalė me njė pėrvojė tė jashtėzakonshme politike dhe me kėtė rast pėruroi lidershipin nė vend e nė veēanti ish-Kryeministrin Ramush Haradinaj, i cili sipas Kermabo ka dėshmuar maturi dhe pėrgjegjėsi tė madhe gjatė punės sė tij nė krye tė Qeverisė sė Kosovės ashtu edhe pas ngritjes sė aktakuzės nė Hagė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.