|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi tha se Berlini zyrtar ka dhėnė njė kontributin tė madh nė Kosovė

 
 

 
09 shtator 2005 / TN
 
Prishtinė, 8 shtator 2005 /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, zhvilloi takimin e parė njohės me shefin e ri tė Zyrės sė Ndėrlidhėse Gjermane nė Prishtinė, Eugen Wollfahrt. Temė bisedimi e kėtij takim ishin zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe angazhimet e ekzekutivit tė vendit nė pėrmbushjen e standardeve, si dhe raportet midis Kosovės dhe Gjermanisė.

Pasi i ka uruar suksese z.Wollfahrt nė misionin e tij nė Kosovės, Kryeministri Kosumika shprehur dėshirėn qė bashkėpunimi i mirė mes Zyrės tė Gjermane nė Prishtinė dhe Qeverisė sė Kosovės tė vazhdoj tė thellohet akoma mė shumė.
 
Nė kėtė drejtim, Kosumi ka vlerėsuar lart vizitėn e tij nė Gjermani dhe takimet me autoritetet e larta gjermane, duke shtuar se Berlini zyrtar ka dhėnė njė kontributin tė madh nė Kosovė. "Ajo qė ne kemi krijuar nė Kosovė ėshtė vepėr e popullit tė Kosovės, por edhe e disa vendeve tė fuqishme evropiane dhe amerikanėve", vuri nė dukje Kosumi duke shtuar se nė mesin e kėtyre vendeve ėshtė edhe Gjermania.

Duke u ndalur rreth zhvillimeve aktuale nė Kosovė, Kosumi ka njohur diplomatin gjerman me objektivat programore tė qeverisė, sidomos nė pėrmbushjen e standardeve, pėr tė shtuar se edhe pas raportit tė ambasadorit Kai Eide qeveria e vendit do tė angazhohet nė pėrmbushjen e standardeve demokratike dhe konsolidimin e njė demokracie evropiane nė Kosovė.

"Me raportin e ambasadorit Kai Eide nuk pėrfundon puna e Qeverisė pėr standardet. Ne jemi duke hartuar planin 'Rruga e Kosovės drejt Evropės' pėrmes tė cilit do tė bėjmė lidhjen midis standardeve pėr Kosovėn dhe standardeve pėr integrimin nė BE", u shpreh kryeministri Kosumi.

Nga ana e tij, z. Eugen Wollfahrt e ka inkurajuar kryeministrin Kosumi pėr pikėpamjet dhe opinionet e tij lidhur me proceset politike nė Kosovė. Ai tha se Qeveria gjermane sė bashku me partnerėt evropianė dhe SHAB tė do tė pėrkrahin institucionet e Kosovės nė ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.