|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BE pėr pavarėsi tė kushtėzuar tė Kosovės: Ahtisari udhėheq bisedimet - standardet blof?

 
 

 
09 shtator 2005 / TN

Beograd, 8 shtator 2005 /QIK
- Bashkimi Evropian po kėrkon njė zgjidhje pėr statusin e Kosovės e cila do tė jetė njė lloj pavarėsie e kushtėzuar. Kjo zgjidhje do tė jetė e imponuar edhe Beogradit edhe Prishtinės, por Kosova megjithatė nuk do tė jetė shtet i vėrtetė, madje dhe nėse e fiton pavarėsinė nė raport me Beogradin, sepse sovranitetin e saj do ta kufizojė bashkėsia ndėrkombėtare, shkruan gazeta "Blic" e Beogradit, e cila citon burimet e afėrta me pėrfaqėsuesin e lartė tė BE-sė Havier Solana.

"Nė BE po shqyrtojnė dy ēėshtje kyēe lidhur me statusin e Kosovės, e kėto janė pavarėsia nga Beogradi dhe ēėshtja e sovranitetit, pėrkatėsisht shtetėsia e kufizuar e Kosovės nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare", pohon burimi i kėsaj gazete.

Gazeta mė tutje citon bashkėbiseduesin e saj i cili thotė se bisedimet "do tė nisin me shatėll-diplomacinė", edhe pse BE do tė donte qė nė njė moment tė zhvillohen bisedime direkte tė Beogradit dhe Prishtinės. Por zgjidhja e imponuar megjithatė do tė ishte me kompromis.

Bisedimet do t'i udhėheqė diplomati finlandez Marti Ahtisari i cili do tė ketė edhe tre ndihmės dhe me gjasė do tė jenė Mark Grosman, si pėrfaqėsues i SHBA-sė, Shtefan Lene nė emėr tė BE-sė dhe Vladimir Ēizhov nga Rusia, citon gazeta burimin e saj, i cili historinė e standardeve pėr Kosovėn qė nga fillimi e quan blof tė bashkėsisė ndėrkombėtare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.