|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Presidenti Moisiu dekreton kabinetin e ri qeveritar

 
 

 

08 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (07.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri presidenti Alfred Moisiu dekretoi sot listėn me 15 ministra tė kabinetit tė ri qeveritar tė zotit Sali Berisha. Dekretet iu dėrguan po sot parlamentit. Pasdite kryetarja Jozefina Topalli pas konsultimeve me kryeministrin Berisha vendosi tė thėrrasė ditėn e premte seancėn ku do tė diskutohet programi politik, i cili pėrveē objektivave katėrvjeēare, ka tė pėrcaktuara qartė synimet qė qeveria e re i ka vėnė vetes pėr 100 ditėt e para tė saj.

Kreu i shtetit Alfred Moisiu nuk e ka mbajtur mė shumė se 48  orė listėn e ministrave tė pėrzgjedhur nga zoti Sali Berisha pėr tė drejtuar vendin nė 4 vitet e ardhshme. Sot nė mesditė ai ka firmosur dekretet pėr tė 15 emrat e kabinetit qeveritar duke i dėrguar mė pas ato, sipas procedurės, drejt parlamentit.

Drejtueses Jozefina Topalli i janė dashur vetėm pak orė pėr t’u konsultuar me kryeministrin Berisha dhe pėr tė vendosur datėn e thirrjes sė parlamentit nė seancėn ku do tė prezantohet kabineti pėr votbesim si dhe programi politik i qeverisė sė djathtė. Kopje tė programit janė vėnė nė dispozicion tė grupeve parlamentare dhe deputetėve. Seanca do tė nisė ditėn e premte pasdite nė orėn 17.00.

Programi i qeverisė sė re pėrmban linjat themelore dhe objektivat qė synohet tė arrihen nė katėr vitet e ardhshme, po njėkohėsisht nė tė janė parashikuar dhe objektivat afatshkurtėr. Ato ēka kėrkohet tė realizohen nė 100 ditėt e ardhshme dhe mė pas gjatė vitit 2006. Dy pikat e para tė programit tė 100 ditėve tė para i janė kushtuar luftės kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar ku synohet goditja e shpejtė e grupeve tė njohura kriminale dhe njė ulje e ndjeshme e krimit ordinare.

Nė planin ekonomik parashikohet ristrukturimi i administratės tatimore e doganore dhe pastrimi i tyre nga personat e korruptuar, pėrgjysmimi i menjėhershėm i tatimeve dhe taksave pėr biznesin e vogėl, zbatimi i tė cilit nuk do tė mund tė nisė para fundit tė kėtij viti, reduktimi i shpenzimeve qeveritare dhe rritja e pensioneve dhe pagave.

Korporata energjitike shqiptare dhe Albtelekomi do tė jenė dy ndėrmarrjet ndaj tė cilave do tė ketė njė vėmendje tė vecantė. Tė dyja do tė pėsojnė njė ndryshim tė stafit drejtues, dhe njė kontroll tė rreptė financiar.

Pėr Albtelekomin do tė rishikohet kontrata e nėnshkruar nga qeveria Nano pėr shitjen e tij njė kompanie turke. Por ndėrsa fillimisht ishte folur pėr prishje automatike tė kontratės, nė program pėrcaktohet se do tė ketė njė rivlerėsim tė saj me ekspertizė ndėrkombėtare. Nė 100 ditėt e para qeveria e re premton edhe rishikimin e disa ligjeve tė miratuara nga ish shumica e majtė, si ai pėr legalizimin e banesave, pėr kthimin e kompensimin e pronave, dhe kompensimin e ish-tė pėrndjekurve politikė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.