|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Presidenti Bush pritet tė kėrkojė 40 miliardė dollarė fonde emergjente pėr Katrinėn

 
 

 

08 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (07.09.2005)

Policia nė New Orleans njoftoi se do tė zbatojė urdhėrin e kryetarit tė Bashkisė sė Nju Orleansit qė tė gjithė civilėt qė shpėtuan gjallė pas uraganit Katrina tė largohen nga qyteti i pėrmbytur.

Duke folur nė njė konferencė shtypi sot, zyrtarė tė policisė sė qytetit thanė se do tė bėjnė sė pari evakuimin vullnetar pastaj do tė hyjnė nėpėr shtėpi dhe strehime tė tjera, ku njerzit qėndrojnė dhe nuk largohen dhe do tė pėrdorin forcėn e domosdoshme minimale pėr t’i evakuar ata. Tė paktėn disa mijėra banorė tė qytetit New Orleans kanė qėndruar nė shtėpitė e tyre megjithė zjarret sporadike dhe thirrjet e zyrtarėve tė qytetit pėr t’u larguar.

Inxhinierėt vazhdojnė punėn pėr largimin e ujit nga Nju Orleansi pas riparimit tė digės qė u ēa dhe shkaktoi pėrmbytjen e qytetit nga uragani Katrina para 9 ditėsh. Numri zyrtar i tė vdekurve nga uragani ėshtė mė i ulėt se ē’mendohet tė jetė shifra reale – nė Luiziana numėrohen 83 tė vdekur dhe nė Misisipi 196.

Por zyrtarėt parashikojnė qė ky numėr tė rritet me largimin e ujėrave tė pėrmbytjeve nė Nju Orleans, ndėrkohė qė ekipet e kėrkimet kontrollojnė shtėpitė e shkatėrruara nga stuhia. Zyrtarėt nė Nju Orleans kanė konfirmuar se tė paktėn 30 nga pacientėt e njė qendre pėr tė moshuarit kanė gjetur vdekjen nga uragani.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė tha se 180 mijė viktima tė uraganit janė ende nėpėr vend-strehime nė gjithė vendin. Mijėra tė tjerė janė strehuar nė shtėpi tė tjera ose po qėndrojnė me miq dhe tė afėrm. Shtėpia e Bardhė tha se fondi i uraganit Katrina i drejtuar nga ish presidentėt George Bush dhe Bill Clinton ka grumbulluar deri tani 60 milion dollarė. Zyrtarėt e Kongresit amerikan thonė se Shtėpia e Bardhė ka nė plan tė kėrkojė 40 miliard dollarė si fonde emergjence pėr tė financuar fazėn e re tė rimėkėmbjes pas Uraganit Katrina.

Presidenti ka nėnshkruar njė paketė ndihmash emergjente prej 10 presje 5 miliardė dollarė pėr viktimat e uraganit. Por udhėheqėsi demokrat nė Senat, Harry Reid, thotė se uragani mund t’i kushtojė qeverisė federale 150 miliard dollarė.

Ndėrkaq, anketat e opinionit tregojnė se amerikanėt janė tė ndarė nė pikėpamjet e tyre lidhur me pėrgjigjen e autoriteteve federale dhe lokale ndaj uraganit Katrina. Sipas njė ankete tė re tė organizatės Gallup 42 pėr qind e amerikanėve thonė se presidenti Bush bėri njė punė tė dobėt ose shumė tė dobėt nė pėrgjigje tė katastrofės.

Por 35 pėr qind e cilėsojnė punėn e tij si tė mirė ose shumė tė mirė. Opinioni publik pėr punėn qė bėnė autoritetet lokale ėshtė po ashtu i ndarė nė 35 pėr qind tė publikut qė shprehnin pikėpamje shumė negative dhe 37 pėr qind tė tyre qė kanė pėrshtypje pozitive.

Media amerikane vazhdon tė pėrqėndrohet nė arsyet pėrse u vonuan pėrpjekjet pėr evakuim masiv dhe dėrgimi i rezervave ushqimore nė zonat e goditura. Presidenti Bush dhe anėtarė tė Kongresit janė zotuar tė zhvillojnė hetime lidhur me problemet nė pėrgjigjen ndaj katastrofės. Disa ligjvėnės e kanė cilėsuar incidentin - njė dėshtim tė sistemeve tė reja kombėtare tė gatishmėrisė pėr emergjencat, qė u krijuan pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001.

Njė zyrtar i lartė i Departamanentit amerikan tė Shtetit thotė se Shtetet e Bashkuara kanė pranuar oferta prej afro njė miliardė dollarėsh ndihmė nga rreth 95 vende pas uraganit Katrina.

Sekretari Ekzekutiv i Departamentit tė Shtetit Harry Thomas u tha sot gazetarėve se sfida mė e rėndėsishme do tė jetė qė kėto oferta bujare t’u pėrshtaten nevojave tė popullit amerikan. Departamenti i Shtetit thotė se Shtetet e Bashkuara kanė marrė shuma tė mėdha nė dhurime nga Kuvajti, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Po ashtu departamenti i shtetit thotė se Australia, Kina, India, Irlanda, Japonia, Maldivet, Omani, Arabia Saudite dhe Jemeni i kanė dhuruar ndihma nė para Kryqit tė Kuq. Vende tė tjera kanė ofruar paisje. Zoti Thomas tha se Irani kishte bėrė njė ofertė me kushte, por ai nuk pranoi tė jepte hollėsi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.