|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ambasadorja amerikane nė OSBE: status-kuoja nė Kosovė e papranueshme

 
 

 

08 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (07.09.2005) Ardita Simiēia

Qeveria amerikane mendon se status-kuoja nė Kosovė nuk ėshtė as e qėndrueshme as e pranueshme, theksoi ambasadorja e Shteteve tė Bashkuara pranė Organizatės pėr Sigurimin nė Evropė.

Ambasadorja Julie Finley e mori fjalėn dje nė njė sesion tė posaēėm tė OSBE-sė ku ritheksoi qėndrimin e Shteteve tė Bashkuara se gjendja aktuale nuk ėshtė e pėlqyeshme nga asnjėra palė dhe mbart rrezikun e shpėrthimit tė dhunės.

Ambasadorja shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk mendojnė qė mund tė ketė njė kthim prapa nė gjendjen e vitit 1998, kur Kosova ishte pjesė e Serbisė, dhe shtoi se po ashtu nuk duhet tė ketė ndarje apo ndryshim tė territorit aktual tė Kosovės. Por ajo theksoi se qeveria amerikane nuk mbėshtet ndonjė pėrfundim konkret tė bisedimeve.

Zonja Finley shprehu synimet e qeverisė amerikane pėr t’u angazhuar aktivisht nė negociatat pėr statusin pėrfundimtar, kurdo qė tė fillojnė ato. Zonja Finley theksoi se Uashingtoni po pret raportin e tė dėrguarit tė posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kai Aide lidhur me zbatimin e standardeve tė vendosura nga komuniteti ndėrkombėtar pėr Kosovėn.

Ambasadorja amerikane i bėri kėto komente nė pėrgjigje tė fjalės qė mbajti nė sesionin e Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė Ministri i Jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi, Vuk Drashkoviē, i cili bėri thirrje pėr kompromis nė negociatat e ardhshme pėr statusin e Kosovės. Ministri Drashkoviē tha se Beogradi nuk mund tė imagjinojė njė marrėveshje pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, pa negociata. Por ai theksoi gatishmėrinė e qeverisė serbe pėr kompromis dhe pėr njė dialog pa kushte.

Nė fjalėn e tij, zoti Drashkoviē ritheksoi qėndrimin e Beogradit: “mė shumė se autonomi, mė pak se pavarėsi,” ku nėnvizoi edhe kėrkesėn pėr garanci evropiane nė tė cilat tė pėrfshihej njė mbrojtje e serbėve tė Kosovės.

Ambasadorja Finley i bėri thirrje Serbisė dhe Malit tė Zi tė pėrshpejtojė ritmet e reformave politike dhe ekonomike dhe tė forcojė shtetin ligjor nė mėnyrė qė tė shpejtohet integrimi i plotė i vendit nė institucionet euroatlantike. Pėrshpejtimi i reformave, tha ajo, do tė ndihmojė Serbinė dhe Malin e Zi tė kapėrcejnė sfidat e mėdha qė paraqet zgjidhja e sė ardhmes sė Kosovės, si dhe e ardhmja e bashkimit Serbi-Mal i Zi.

Ambasadorja amerikane pranė OSBE-sė, ritheksoi thirrjen e Uashingtonit qė Beogradi tė dorėzojė nė Gjykatėn e Hagės tė akuzuarin pėr krime lufte Ratko Mlladiē. Derisa Gjenerali Mlladiē tė dėrgohet nė Hagė, tha zonja Finley, Shtetet e Bashkuara nuk mund tė mbėshtesin Serbinė nė pėrpjekjet e saj pėr pėrfshirje nė nismėn Partneritet pėr Paqe. Ambasadorja Julie Finey theksoi nevojėn pėr masa tė reja pėr tė nxitur pėrparim nė Serbinė jugore, veēanėrisht nė drejtim tė zhvillimit ekonomik dhe tė integrimit tė pakicave nė institucionet shtetėrore.

Takimi i Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė zhvillohet ndėrkohė qė pritet raporti i tė dėrguarit tė posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kai Aide, mbi pėrmbushjen e standardeve ndėrkombėtare pėr Kosovėn. Shumica shqiptare nė Kosovė shpreson qė ky raport do tė pasohet me hapjen e negociatave pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.