|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan nderon me ēmime ish senatorin Bob Dole dhe analistin Elez Biberaj

 
 

 

08 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (07.09.2005) Astrit Lulushi, Nju Jork

Mbrėmė nė Nju Jork, Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan nderoi me ēmimin Duart e Shpresės, ish  senatorin amerikan Robert Dole dhe me ēmimin pėr Arritje Jetėsore, analistin Elez Biberaj.

Ish senatori Dole dhe doktor Biberaj u vlerėsuan nga komuniteti shqiptaro-amerikan; zoti Doll pėr ndikimin e tij gjatė periudhės si senator nė mbrojtje tė tė drejtave tė shqiptarėve tė Kosovės dhe zoti Biberaj pėr rolin e tij gjatė njė periudhe prej mė shume se dy dekadash si njė ndėr analistėt e parė nė Shtetet e Bashkuara qė shtroi ēėshtjet shqiptare para njė publiku anglisht folės.

Ēmimi Duart e Shpresės ėshtė medalja mė  lartė qė Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan u jep ēdo vit atyre qė janė dalluar pėr kontribute nė tė mirė tė kombit shqiptar. Me kėtė ēmim janė nderuar nė tė kaluarėn personalitete mjaft tė njohura, pėrfshi ish presidenti Klinton, ish sekretarėt e shteti Baker e Albright.

Robert Dole ėshtė njė nga senatorėt e parė amerikanė qė u vuri veshin seriozisht thirrjeve protestuese tė shqiptarėve tė Kosovės gjatė viteve 1980 kur ata shtypeshin e diskriminoheshin hapur nga regjimi i Milloshevicit. Dhe sa me shumė qė u njoh ketė gjendje tė rėnduar aq me tepėr senatori Dole iu pėrkushtua mbrojtjes sė tyre, duke u bėre nė Senat njė nga zėrat mė tė fuqishėm e mė me ndikim nė mbrojtje te shqiptareve.

Ish senatori Dole tha se shqiptarėt kanė ēėshtje tė pazgjidhura e probleme, por gjendja e tyre kurrė nuk ka qenė mė mirė se sot. Pavarėsia e Kosovės ėshtė vetėm ēėshtje kohe. Nė Shqipėri pavarėsisht se cila parti vjen nė pushtet, si pozita edhe opozita janė njėsoj miq e pėrkrahės tė Shteteve tė Bashkuara.

Nė Maqedoni, marrėveshja e Ohrit po zbatohet, ndėrsa nė Mal tė Zi,ndėrsa kjo republikė bėn pėrpjekje pėr pavarėsi, ēėshtja e tė drejtave tė shqiptarėve e shqiptarėve kanė dalė nė plan tė parė. Zoti Dole pėrshėndeti fitoren e demokratėve nė Shqipėri, dhe i uroi shėrim sa mė tė shpejtė, presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, i cili kishte planifikuar tė merrte pjesė nė ceremoninė e mbrėmshme, por e anuloi vizitėn pėr arsye shėndetėsore.

Pėr  senatorin Dole thuhet se ėshtė njė nga figurat mė tė larta me kohėzgjatje mė tė madhe nė partinė republikane. Por pėrpara se zoti Doke tė bėhej figurė e njohur, si kongresmen, senator e kandidat presidencial, ai ishte njė shtetas i zakonshėm qė i shėrbente me heroizėm atdheut tė vet.

Nė vitin 1945, nė moshėn 20 vjeēare, toger i ushtrisė amerikane Bob Dole dergjej  plotėsisht i paralizuar nė njė spital fushor ushtarak nė Itali,  si pasojė plagėve tė rėnda tė marra nė ditėt e fundit tė luftės sė dytė botėrore gjatė luftimeve pėr ēlirimin e Romės.

Kur shumėkush mendonte se jeta e tij po merrte fund dhe ndėrsa mjekėt mendonin se edhe po tė mbetej gjalle, ai kurrė nuk do tė ishte nė gjendje tė lėvizte as nga shtrati, Bob Dole i hyri karrierės politike si pėr tė treguar se vuajtjet bėhen pengesa vetėm kur shikohen si te tilla. "Vėshtirėsia  mund tė jetė njė mėsuese e ashpėr, por mėsimet e saj shpesh pėrcaktojnė jetėn tonė",  shkruan senatori Dole nė librin e tij me kujtime, “Tregim i njė ushtari”, botuar muajt e fundit nė Shtetet e Bashkuara.

Gjatė ceremonisė se mbrėmshme, shqiptarėt e Amerikės nderuan edhe studiuesin dhe analistin Elez Biberajn, autor i disa librave, dhe shume monografive e artikujve rreth ēėshtjeve shqiptare. Doktor Biberaj ėshtė gjithashtu bashkėpunėtor nė hartimin e  disa enciklopedive, perfshi atė britanike nė kapitujt mbi Shqipėrinė dhe shqiptarėt.

Familja Biberaj mbėrriti nė Amerikė nga kampet e refugjateve te Italisė, nė vitin 1968. Elezi atėherė ishte 15 vjeē. Prindėrit e tij ishin arratisur nga Shqipėria nė vitin 1951 pėr t'u shpėtuar burgjeve dhe persekutimeve. 

Ata vendosėn tė qėndronin nė fshatrat e Malit te zi me shpresė qė sapo tė hapej kufiri tė ktheheshin menjėherė nė vendlindje e tyre, Tropojė. Por vitet kalonin dhe shpresat zbeheshin. Emigrimi i tyre ashtu si i shume tė tjerėve dukej se do tė ishte i pėrhershėm. Familja Biberaj morri edhe njė here rrugėn e shpėrnguljes, kėtė herė pėr nė Itali pėr tė ardhur nė Shtetet e Bashkuara.

Ashtu si shumica e emigranteve te rinj, Elezi kreu punė tė ndryshme, pa iu ndarė pėr asnjė ēast studimeve. Nė vitin 1985, zoti Biberaj morri titullin doktor i shkencave  politike nga universiteti i njohur Kolumbia nė Nju Jork. Atėherė ai kishte filluar tė njihej si njė nga analistėt e pakėt nė Shtetet e Bashkuara, njohės tė ēėshtjeve shqiptare.

Mund tė thuhet se doktor Biberaj, ėshtė ndoshta njė nga shqiptarėt e parė tė emigracionit politik qė zbriti nė tokėn shqiptare pas rėnies sė komunizmit me 1991,  si pėrkthyes zyrtar i sekretarit amerikan te shteti James Baker. 

Doktor Biberaj ėshtė aktualisht redaktor pėrgjegjės nė divizionin e Euro-Azisė pranė Zėrit tė Amerikės. Pėr kėtė radio, doktor Biberaj filloi tė punonte nė vitin 1980. Mė 1982 ai kaloi nė divizionin e lajmeve  anglisht tė kėsaj agjencie qeveritare dhe mė 1986 u caktua shef i seksionit shqip te Zėrit te Amerikės.

Pėr afro 20 vjetė, qė doktor Biberaj drejtoi kėtė seksion radiofonik e mė pas televiziv, bota shqiptare kaloi nė faza shpėrthyese e pėrmbysjesh tė thella, mė e fundit lufta nė Kosovė, njė zhvillim i cili do tė mjaftonte pėr tė mjaftonte pėr tė vėrtetuar tezėn e mbrojtur prej dekadash nga doktor Biberaj, se Kosova ishte njė fuēi baroti, prandaj edhe kėrkonte vėmendjen e perėndimit e tė Shteteve te Bashkuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.