|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 
Presidenti Rugova u drejtoi njė masazh qytetarėve tė Kosovės me rastin e 7 Shatorit
 
 

 
08 shtator 2005 /TN

Prishtinė, 7 shtator 2005 /QIK
- Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės me rastin e 7 Shtatorit, ditės kur para 15 vjetėsh u miratua Kushtetuta e Republikės sė Kosovės nė Kaēanik.
 
Nė mesazhin e Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e 7 Shtatorit, nė 15 vjetorin e miratimit tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Dita e 7 Shtatorit e vitit 1990 ėshtė njė ditė e rėndėsishme nė historinė tonė tė re, sepse u miratua Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, qė u bė pas shpalljes sė Deklaratės sė Pavarėsisė nė korrik tė po atij viti.
 
Kjo i vuri themelet e shtetit tė Kosovės, qė u vėrtetua me Referendumin pėr pavarėsi dhe hapi perspektiva pėr ndėrtimin e jetės shtetėrore demokratike.

Dhashtė Zoti qė sa mė shpejt ta gėzojmė njohjen direkte tė pavarėsisė sė vendit tonė nga Shtetetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Evropian, ēfarė do tė qetėsonte popullin e Kosovės dhe kėtė pjesė tė Europės e tė botės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.