|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Mesazhe inkurajuese dhe mbėshtetjeje nga vendi, bota dhe diaspora pėr Presidentin Rugova

 
 

 

8 shtator 2005 /TN

Imzot Mark Sopi: Ne nuk pushuam sė luturi pėr shėndetin Tuaj

Prishtinė, 7 shtator 2005 - Imzot Mark Sopi, ipeshkv i Kosovės, i ka dėrguar njė mesazh Presidenti Rugova me kėtė pėrmbajtje:

"Dita e inaugurimit, e bekimit tė gurthemelit tė Katedrales Nėnė Terezė nė Prishtinė ishte, jo vetėm njė ditė historike, por edhe njė ngjarje e shndritshme hyjnore, e me pjesėmarrje tė madhe kombėtare e ndėrkombėtare, kishtare e laike, civile.

Aty mbretėronin dy ndjenja, madje (ato) edhe u shndėrroheshin: fillimi dhe plotėsimi i dėshirės suaj dhe tonės pėr realizimin e idesė madhore e tė kahershme pėr tempullin e shenjtė, sidomos nė kėtė kohė vendimtare pėr ēėshtjen e Kosovės dhe, nė anėn tjetėr, gjendja Juaj, si dukej, e palakueshme shėndetėsore.

Ne uruam qė ajo ftohje tė jetė e kalueshme, madje shpresuam edhe deri nė ditėn kur iu drejtuat opinionit tonė tė Kosovės e mė gjerė pėr gjendjen reale tė shėndetit Tuaj.

Zotėri Kryetar, derisa Ju u nisėt dhe qėndruat njė kohė tė shkurtėr nė Gjermani pėr ekzaminime mjekėsore, ne nuk pushuam se luturi pėr shėndetin Tuaj dhe gjithnjė e mė shumė po lutemi pėr kėtė qėllim.

E dimė se Zoti Ju ka liruar edhe prej situatave ndoshta edhe mė tė rrezikshme. Kjo na jep shpresė dhe besim se ndihma e fuqia e tij mrekullibėrėse nuk do tė mungojė as kėsaj radhe.

Urime pėr shėndetin Tuaj dhe kėtu po i bashkojmė edhe tė falat tona tė pėrzemėrta".
 


Mesazhe inkurajuese dhe mbėshtetjeje nga vendi dhe diaspora pėr Presidentin Rugova

Prishtinė, 7 shtator 2005 /QIK - Edhe gjatė ditės sė sotme Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, nga organizata e asociacione tė ndryshme i kanė arritur mesazhe inkurajuese dhe mbėshtetjeje nga vendi dhe diaspora pėr shėrim sa mė tė shpejtė dhe tė plotė.

Kėshtu kryetari i Kryetari i Gjykatės sė Lartė tė Shqipėrisė,Thimjo Kondi shkruan: "Me keqardhje mėsova mbi problemet Tuaja shėndetėsore, por nė tė njėjtėn kohė mė impresionoi pa masė kurajo dhe optimizmi Juaj pėr tė pėrballuar kėtė gjendje tė vėshtirė, pėr tė trimfuar mbi sėmundjen me ndihmėn e mjekėsisė dhe tė Zotit, si dhe vendosmėria e pėrkushtimi pėr tė pėrmbushur me sukses detyrėn e lartė tė Presidentit tė Kosovės.

Emri dhe vepra Juaj janė tė lidhura ngusht me historinė dhe tė tashmen e Kosovės, me arritjet dhe sfidat e saj nė rrugėn e pakthyeshme tė lirisė, demokracisė dhe pavarėsisė, drejt tė cilave Ju keni prirė dhe vazhdoni tė prini pėrpara si njė lider i urtė, i guximshėm dhe largpamės. Shembulli Juaj ėshtė burim frymėzimi e optimizmi pėr popullin shqiptar tė Kosovės dhe pėr mbarė Kombin tonė".

Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, Qemajl Ahmeti, nė telegramin e tij shpreh besimin se Presidenti do ta fitojė edhe kėtė betejė qė sė bashku tė rrumbullakėsohet procesi i pavarėsisė sė Kosovės.

Ndėrkaq kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani thotė se mesazhi i Presidentit Rugova nėpėrmjet televizonit drejtuar popullit ishte prekės por edhe njė kurajo se do ta pėrballojė edhe kėtė sfidė ashtu siē ka pėrballuar edhe sfida tė shumta deri mė tani. "Punėtorėt e Kosovės shpresojnė nė shėrimin tuaj sa mė tė shpejtė dhe se edhe mė tutje Ju do tė jeni nė krye tė proceseve tė cilat ēojnė drejt pavarėsisė sė plotė tė Kosovės", shkruan kreu i BSPK-sė.

Kryesia e Komuniteti Shqiptaro Kanadez me seli ne Hamilton, Ontario, shkruan: "Ju qėndruat pranė popullit gjithmonė edhe nė momentet mė tė vėshtira, andaj edhe sot ne jemi tė bindur se do ta pėrballoni kėtė tė keqe pėr ta ēuar deri nė fund amanetin e popullit pėr pavarėsi dhe zhvillimin e gjithmbarshėm tė Kosovės
Ne do te lutemi pėr shėndetin tuaj".

Qendra shqiptare "Besa" nė Malme tė Suedisė nė mesazhin e saj shpreh besimin se Presidenti do ta kapėrcejė edhe kėtė tė keqe, ashtu siē me guxim dhe stoikisht ka kapėrcyer edhe sfidat e tė deritashme.
 
"Lutemi qė tė shėroheni plotėsisht sa mė parė me dėshirė qė me Ju nė krye tė realizojmė aspiratat e Kosovės", porosisin anėtarėt e saj Dr.Sali Bashota, drejtor i Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės shkruan: "Nė emrin tim dhe tė punėtorėve tė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės, ju dėshirojmė shėrim sa mė tė shpejtė, me dėshirėn qė bashkarisht ta jetėsojmė projektin tuaj dhe tė popullit tė Kosovės – pavarėsinė e vendit tonė".

"Edhe pse tė goditur nga lajmi qė me burrėri dhe madhėshti e kumtuat, farmacistėt e Shoqatės Farmaceutike tė Kosovės besojnė nė shėrimin tėnd", thuhet nė njė mesazh tė kėsaj shoqate, duke njoftuar se njė delegacion i saj gjendet nė Kongresin Botėror tė Farmacisė nė Kairo dhe po e pėrfaqėson Kosoveė si anėtare e barabartė me tė gjitha asociacionet nacionale nga gjithė bota.

"Shpresojmė qė nė kėto momente tė rėndėsishme pėr Kosovėsn dhe qytetarėt e Kosovės, do tė arrini ta pėrballoni edhe kėtė sfidė dhe tė vazhdoni aktivitetn e Juaj politik pėr sendėrtimin e aspiratave tė Popullit tė Kosovės", thuhet nė mesazhin e kryetarit tė Kuvendit tė Vushtrrisė, Muharrem Shabani.

Ndėrkaq kryetari i Komunės sė Bujanovcit Nagip Arifi shprehet se dėshiron fuqishėm qė Presidenti Rugova ta kapėrcejė kėtė sfidė tė rėndė personale qė t'i kthehet detyrave qė e presin si President i Kosovės. "Beosjmė fuqishėm se me vullnetin Tuaj do ta fitoni edhe kėtė betejė shumė tė rėndėsishme si pėr Ju ashtu edhe pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės".

Presidentit Rugova i kanė dhėnė mbėshteje dhe kurajo edhe disa degė tė LDK-sė nga nga vendi dhe diaspora: dega e LDK-sė nė Suedi, dega e dytė dhe tretė nė Prishtinė dhe ajo e Drenasit.


Mesazhet e datės 6 shtator 2005
Presidenti Moisiu: Populli kosovar duhet tė jetė vėrtet krenar me Ju
 
Tiranė, 6 shtator 2005 /QIK - Presidenti i Alfred Moisiu, i ka dėrguar njė mesazh Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova nė tė cilin thuhet: "Mė pezmatoi shumė kur dėgjova nga goja juaj pėr sėmundjen qė do tė duhet tė pėrballosh.

I dashur Ibrahim! Kurajoja jote pėr tė parė tė keqen drejt nė sy dhe pėr t'u pėrballuar me tė i ka hije njė burri malesh dhe njė burri shteti si Ju.

Sa e rėndėsishme ėshtė qėndresa nė tė tilla raste unė mund ta them edhe nga pėrvoja ime.
Populli kosovar duhet tė jetė vėrtet krenar me Ju, pėr qėndrueshmėrinė dhe burrėrinė e njė lideri tė sprovuar, pėr tė cilin Kosova ka shumė nevojė, sidomos nė kėto kohėra tė rėndėsishme kur pėrcaktohet e ardhmja e saj.

Bashkė me urimin time vėllazėror, unė dua tė shpreh besimin se Zoti do t'Ju ndihmojė e do t'Ju bekojė pėr tė gjithė sa keni bėrė Ju pėr Kosovėn martire. Fjalė zemre e shpresė kanė edhe tė gjithė shqiptarėt pėr Ju, kudo ku janė", thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit Moisiu drejtuar Presidentir Rugova.
 
 
Solana: Jam tronditur kur kam dėgjuar se Presidenti Rugova ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore
 
Bruksel, 6 shtator 2005 - Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Havier Solana nė deklaratėn e lėshuar pas adresimit qė Presidenti Rugova bėri nė Prishtinė tha se ishte thellėsisht i pikėlluar kur dėgjoi se Presidenti Rugova ėshtė nė gjendje tė keqe shėndetėsore.

"Jam tronditur kur kam dėgjuar se Presidenti Rugova ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore nė kėto momente dhe dėshiroj t'i pėrcjell dėshirat e mia mė tė sinqerta pėr shėrimin e tij dhe t'i shpreh miqėsinė time tė thellė.

Kontributi i Presidentit Rugova ėshtė thelbėsor nė kėtė fazė kruciale pėr Kosovėn, nėpėr tė cilėn po kalon Kosova. Unė jam i bindur se ēdokush do ta tregojė solidaritetin me tė dhe do tė vazhdojė tė punojė pėr unitet, duke pasur parasysh interesat e pėrgjithshme tė Kosovės dhe tė gjithė popullit tė saj".
 
 
Skefer: I shpreh dhimbjen time tė thellė Presidentit Ibrahim Rugova
 
Paris, 6 shtator 2005 - Shqetėsimin e tij pėr shėndetin e Presidentit Ibrahim Rugova e ka shprehur mbrėmė edhe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hop Skefer, i cili gjendet pėr njė vizitė nė Paris. Ai nė njė deklaratė tė lėshuar posaēėrisht ka thėnė se shpreh bashkėndjenjen me Presidentin Rugova nė kėto momente kur ai pėrballet me sfidat serioze tė shėndetit tė tij.

"Do tė doja t'i shpreh dhimbjen time tė thellė Presidentit Ibrahim Rugova, pėrderisa ai pėrballet me kėtė sfidė serioze tė shėndetit tė tij. Vendimi i tij pėr tė mbetur nė detyrėn e Presidentit gjatė kėsaj periudhe tė rėndėsishme nė evolucionin e Kosovės tregon kurajėn e tij. Unė u bėj thirrje tė gjitha partive qė tė demonstrojnė pjekuri dhe tė vazhdojnė tė punojnė drejt njė tė ardhme paqėsore dhe stabile pėr Kosovėn".
 
 
Sali Berisha i ka dėrguar njė mesazh Presidentit Rugova
 
Tiranė, 6 shtator 2005 - Kryeministri i dekretuar i Shqipėrisė Sali Berisha i ka dėrguar njė mesazh Presidentit Rugova, duke i uruar shėrim tė plotė.

"Me kėtė mesazh dėshiroj t'ju pėrshėndes shumė pėrzemėrsisht dhe t'ju uroj nga zemra shėrim tė plotė.
 
Ndihma e Zotit, guximi me tė cilin ju po i qėndroni sėmundjes, mbėshtetja dhe pėrkujdesja e madhe familjare dhe mė gjerė, mjetet e shkėlqyera tė mjekimit, misioni i madh qė keni pėr tė pėrmbushur, kam bindjen se tė gjitha kėto sė bashku do ta mposhtin kėtė proces dhe shėrojnė atė", thuhet nė mesazhin qė Sali Berisha i ka dėrguar Presidentit Rugova.
  
 

Kosumi: Besojmė se Presidenti si gjithmonė do tė tejkalojė edhe kėtė sfidė
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Pas lajmit se Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova ėshtė diagnostifikuar me kancer tė mushkėrive, Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi bėri kėtė deklaratė:

"Me shqetėsim morėm lajmin se Presidenti i Kosovės ėshtė diagnostifikuar me kancer. Dr. Ibrahim Rugova ka luajtur dhe vazhdon tė luajė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimet nė Kosovė pėr aspiratat e popullit tė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi dhe se paraqitja e Presidentit Rugova pėrmes mediave na jep shpresė se ai do tė vazhdojė t'i kryejė detyrat e tij esenciale si President i Kosovės. Besojmė se Presidenti si gjithmonė do tė tejkalojė edhe kėtė sfidė si shumė tė tjera.

Nė emrin tim personal dhe nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės i dėshiroj shėrim tė shpejtė dhe besojmė qė sė shpejti Presidenti do t'u kthehet tė gjitha detyrave tė tij si President pėr tė mirėn e popullit dhe tė Kosovės".
 
 
F.Goldberg: Me pikėllim mėsova pėr sėmundjen shumė serioze tė Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Me tė mėsuar lajmin pėr sėmundjen e rėndė tė Presidentit Ibrahim Rugova, shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė, Filip Goldberg ka lėshuar kėtė deklaratė.

"Me pikėllim mėsova pėr sėmundjen shumė serioze tė Presidentit Rugova, dhe dėshiroj tė theksoj kėtu kurajon qė e shfaqi kur ai e paraqiti kėtė nė mėnyrė publike. Jam krenar qė SHBA tė ishin nė gjendje qė tė ndihmojnė Presidentin - i cili ka qenė mik i Shteteve tė Bashkuara pėr shume vite nė betejėn e tij kundėr kėsaj sėmundjeje. Kjo betejė nuk do tė jetė e lehtė, dhe nė emėr tė Qeverisė sė SHBA ve, ne ia dėshirojmė tė mirėn".
 
 
Shqetėsimin me gjendjen shėndetėsore tė Presidentit Rugova e ka shprehur edhe shefi i Zyrės britanike
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Shqetėsimin e tij lidhur me gjendjen shėndetėsore tė Presidentit Rugova nė emėr tė Presidencės sė BE-sė nė Prishtinė e ka shprehur edhe shefi i Zyrės britanike nė Prishtinė Mark Dikinson.
 
"Ne dėshirojmė t'i bashkohemi shefit tė UNMIK-ut Soren Jesen Petersen nė shprehjen e simpatisė pėr Presidentin Ibrahim Rugova dhe familjes sė tij duke i uruar shėrim sa mė tė shpejtė. Ne jemi tė sigurtė se tė gjithė njerėzit nė Kosovė me dėshirė tė mirė dėshirojnė tė unifikohen dhe solidarizohen me Presidentin Rugova nė kėtė kohė tė vėshtirė nėpėr tė cilėn ai po kalon".
  
 
 
BI: Jemi thellė tė bindur se roli juaj pėr Kosovėn nė kėto momente ėshtė tepėr i rėndėsishėm
 
Prishtinė, 6 shator 2005 - Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės i ka dėrguar njė mesazh Presidentit Rugova, duke e lutur Zotin me dėshirė qė tė shėrohet sa mė shpejt. Nė kėtė mesazh thuhet:

"Qė nga momente e para tė shkuarjes Tuaj nė bazėn amerikane nė Gjermani, nė ankth kemi pritur pėr lajmet qė do tė na vijnė nga andej.

Paraqitja Juaj e djeshme nė opinion pėr ne ka qenė njė moment i prekshėm dhe i dhimbshėm.
Informacionin Tuaj pėr sėmundjen e pranuam me keqardhje dhe shqetėsim tė thellė, jo vetėm ne por tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe njerėzit paqėsor nė botė.

Jemi thellė tė bindur se roli juaj pėr Kosovėn pikėrisht nė kėto momente ėshtė tepėr i rėndėsishėm.
I nderuari President!

Kryesia e BI tė Kosovės lut Zotin e Gjithėmėshirshėm qė edhe nė kėto momente tė vėshtira t'ju ndihmojė me dėshirė qė tė shėroheni sa mė shpejtė", thuhet nė fund tė kėtij mesazhi tė BI tė nėnshkruar nga Zv/kryetari, Ahmet efendi Sadriu.
 
 
AAK i uron shėrim tė shpejtė e tė plotė Presidentit Rugova dhe rikthim tė krye tė detyrave si president i vendit
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Kryesia e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) nėpėrmjet njė komunikate pėr media thekson se ka pėrcjellė me shqetėsim edhe interesim tė thellė trajtimin mjekėsor tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, nė Landstuhl tė Gjermanisė, pas pėrkeqėsimit tė gjendjes sė tij shėndetėsore.

AAK e mirėpriti lajmin pėr ardhjen e z. Rugova nė Atdhe, pas trajtimit mjekėsor, dhe i uron atij shėrim tė shpejtė e tė plotė dhe rikthim tė krye tė detyrave si president i vendit.

AAK u ėshtė mirėnjohėse dhe falėnderuese tė gjithė atyre qė u angazhuan nė kurimin e Presidentit Rugova, veēanėrisht stafit mjekėsor nė bazėn ushtarake amerikane nė Landstuhl dhe falėnderon, nė tė njėjtėn kohė, tė gjithė ata qė ndanė shqetėsimin me Kosovėn dhe popullin e Kosovės, pėr shėndetin e presidentit tė vendit, thuhet nė fund tė komunikatės.
 
 
Shėrbimi Policor i Kosovės shėnoi 6-vjetorin e themelimit me transferimin e kompetencave
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Shėrbimi Policor i Kosovės sot me njė ceremoni festive shėnoi 6-vjetorin e themelimit. Me kėtė rast u bė edhe transferimi i kompetencave nga Policia e UNMIk ut te SHPK ja pėr rajonin e Prishtinės. Nė kėtė solemnitet morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare dhe vendore.

Aktualisht nė Kosovė shėrbejnė edhe 3 mijė policė tė UNMIK ut bashkė me 7 mijė pjesėtarė tė SHPK-sė. Ndryshe transferimi i kompetencave ėshtė pjesė e bartjes sė pėrgjegjėsive, ndėrkohė qė po afrohet koha e zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės.

Duke folur nė ceremoninė e shėnimit tė kėtij pėrvjetori, shefi i UNMIK ut Soren Jessen Petersen porositi pjesėtarėt e SHPK ė qė tė punojnė nė ruajtjen e njė mjedisi tė lirė dhe tė sigurt pėr tė gjithė. Ai lavdėroi punėn e deritanishme tė SHPK sė. "SHPK ja nė shumė mėnyra duhet tė jetė model pėr institucionet e tjera tė Kosovės. Eshtė multietnike, ndoshta edhe mė shumė se strukturat tjera prandaj edhe rezultati ėshtė efikas", u shpreh Petersen.

Rajoni i Prishtinės numėron 1293 zyrtarė policor tė strukturuar nė 9 stacione policore. Nė ceremoninė e sotme janė graduar edhe 4 kapitenė, 3 majorė, 10 nėnkolonelė dhe katėr 4 kolonelė.

Gjithashtu njė pjesėtari tė SHPK sė dhe njė qytetari iu ėshtė ndarė medalje pėr shpėtim jete.
 
 
Sabri Hamiti: Presidentit dhe mikut Ibrahim Rugova i dėshiroj shėrim tė shpejtė
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Shkrimtari ynė i shquar Sabri Hamiti, nė cilsinė e mikut, i ka drejtuar Presidentit Rugova njė mesazh inkarujues duke i dėshiruar shėrim dhe forcim tė shpejtė.

"Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, foli me kurajo para vendit dhe para botės pėr problemet qė ka me shėndetin.

Pesha e fjalės sė tij, edhe me njoftimin e dhembshėm,dha porosinė trimėruese pėr bashkėpunėtorėt e tij dhe pėr qytetarėt e Kosovės qė tė punojnė pėr lirinė dhe pavarėsinė e vendit, tė tubuar rreth tij dhe nė frymėn e tij.

Presidentit tė Kosovės dhe mikut tim Ibrahim Rugova idėshiroj shėrim dhe forcim tė shpejtė, duke shfaqur njėherėsh simpatinė pėr familjen e tij dhe duke njohur dėshirat e shpresat e qytetarėve tė Kosovės".
  
 
Mark Krasniqi: Unė kam besim z. President se do tė pėrballoni edhe kėtė sfidė
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Akademik Mark Krasniqi, kryetar i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės i ka dėrguar njė mesazh Presidentit Rugova me kėtė pėrmbajtje:

"Historinė e shkruajnė njerėzit e mėdhenj. Historinė e bėjnė njerėzit e mėdhenj. Burrat e mėdhenj e shkruajnė dhe e bėjnė historinė e vet, me veprat e tyre, me burrninė e tyre. Ka njė decenie e gjysmė qė njė burrė i madh i Kosovės nisi ta shkruajė historinė e re tė Kosovės, historinė e ndėrtimit tė Shtetit tė Pavarur tė Kosovės. Ai burrė i madh i Kosovės ėshtė dr.Ibrahim Rugova.

Kosova dhe populli i saj ka fatin e madh qė ky burrė i madh i saj po e kurorėzon me sukses historinė e re tė Kosovės. Ky kurorėzim ka vetėm njė emėr, vetėm njė vullnet qė ėshtė shprehur nga populli i Kosovės dhe qė ėshtė inicuar sė sė pari nga mendja e burrit tė madh tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės, e kjo ėshtė Pavarėsia e Kosovės.

Historinė nuk mund ta ndalė askush. As burrin e madh tė Kosovės nuk mund ta ndalojė askush nė udhėtimin e tij drejt kurorėzimit tė vullnetit tė tij e tė popullit tė Kosovės. As sėmundja jo!

Unė kam besim tė madh te Zoti dhe tė fuqia Juaj e madhėrishme shpritėrore e fizike se do tė pėrballoni edhe kėtė sfidė shėndetėsore, Z.President Ibrahim Rugova!

Unė i lutemi Zotit pėr shėndetin Tuaj z. President!

Unė i lutem Zotit qė Ju sa mė parė tė merrni veten dhe t'i ktheheni detyrės Tuaj tė shenjtė tė zgjedhur nga vota e popullit, z. President!

Unė i lutem Zoitit, qė Ju sa mė parė tė nėnshkruani zyrtarisht Shtetin e Pavarur tė Kosovės, z. President!
Unė besoj nė Zot! Unė besoj nė fuqinė Tėnde, dr. Ibrahim Rugova"!
 
 
Mesazh i liderit tė PPD-sė
 
Tetovė, 6 shtator 2005 - Kryetari i Partisė pėr Prosperitet Demokratik Abdiladi Vejseli i ka dėrguar njė mesazh urimi Presidentit Rugova me urimet mė tė mira pėr shėrim sa mė tė shpejtė.

"Kėnaqėsi e veēantė ėshtė ajo se Ju premtuat se me bekimin e Zotit do tė mundoheni t'i kryeni detyrat si President i Kosovės dhe aq mė tepėr se do tė negocioni pėr statusin final tė Kosovės qė pėr Ju gjithmonė ka qenė dhe do tė jetė pavarėsia e saj".
 
 
Mesazhe drejtuar Presidentit Rugova nga vendi dhe nga Perėndimi
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova vazhdojnė t'i arrijnė mesazhe urimi nga vendi dhe jashtė me dėshirat mė tė mira pėr shėrimin e tij sa mė tė shpejtė, por edhe pikėllimi dhe shqetėsimi pėr shėndetin e Presidentit.

Asociacioni i Komunave tė Kosovės shpreh shqetėsim tė thellė pas fjalės sė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova drejtuar kombit lidhur me gjendjen e tij shėndetėsore. Njėherit komunat e Kosovės shprehin pėrkrahjen e plotė dhe bindjen se Presidenti do tė pėrballojė me sukses edhe kėtė betejė pėr tė vazhduar nė rrugėn drejt njohjes formale tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Kryesia e Forumit tė Gruas sė LDK-sė, e shqetėsuar pėr shėndetin e Presidentit tė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova, i lutet Zotit pėr shėrimin sa mė tė shpejtė tė prijėsit tonė. Njėkohėsisht falėnderon Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ekipin mjekėsor pėr pėrkujdesjen intensive mjekėsore. FG beson se Presidenti Rugova do ta fitojė edhe kėtė betejė, ashtu siē i ka fituar edhe shumė beteja tė tjera gjatė udhėheqjes sė vendit qė nga themelimi i LDK-sė.

Ndėrkaq Dega e LDK-sė nė Zvicėr shprehet: "Besojmė nė energjinė tuaj, nė kujdesin e mjekėve dhe nė Zotin, se ju do ta kaloni ketė sėmundje mė sukses qė tė na udhėhiqni deri nė njohjen e pavarėsisė, qė edhe shumė e shumė vite ta gėzojmė sė bashku Kosovėn e lirė, demokratike dhe sovrane".

Nė telegramin e Degės sė LDK-sė nė Britani thuhet: "Jemi optimistė dhe tė bindur se Presidenti Rugova do tė vazhdojė palodhshėm tė udhėheqė Kosovėn drejt pavarėsisė", duke falėnderuar Qeverinė amerikane dhe bazėn ushtarake amerikane pėr ndihmėn dhe pėrkujdesjen e treguar ndaj Presidentit Rugova.

"Ashtu siē besoni Ju, i nderuari President dhe ekipi mjekėsor, edhe ne besojmė se me ndihmėn e Zotit dhe energjisė suaj edhe kėsaj radhe do ta sfidoni dhe do ta mundni tė keqen me tė mirė", thuhet nė mesazhin e Degės sė LDK sė nė Norvegji.

Shoqata miqėsore Shqiptaro Suedeze shprehet se anėtarėt e saj janė prekur shumė pėr lajmin e mėsuar dhe luten pėr shėrimin sa mė tė shpejtė tė Presidentit Rugova.

"Lajmi se jeni i sėmurė nga kanceri na erdhi shume i rėndė. Dėshira jonė ėshtė qė sa mė shpejtė tė shėroheni. Ju keni kaluar prova me te mėdha, tė gjitha ato i keni kaluar me sukses, ne besojmė e i lutemi zotit qė edhe kėtė sėmundje ta tejkaloni dhe tė shėroheni plotėsisht", thuhet nė mesazhin e Bashkėsisė Shqiptare nė Zvicėr.

"Me shumė keqardhje dje e morėm lajmin pėr keqėsimin e gjendjes suaj shėndetėsore. Shumė vite me radhė i keni kaluar shumė pengesa, besojmė qė edhe ketė betejė do ta fitoni me sukses, shumė shpejt do tė shėroheni e do t'u ktheheni punėve dhe obligimeve tė Kryetarit tė Kosovės. Nė periudhėn e ardhshme Kosovėn dhe banorėt a sajė i presin sfida tė rėndėsishme. E ne besojmė qė me udhėheqjen Tuaj kėto sfida do tė pėrfundojnė me sukses", thuhet nė mesazhin e Grupit Parlamentar 6+ nė pėrbėrje te tė cilit janė KDTP dhe VAKAT.

Mesazhe nė adresė tė Presidentit Rugova pėr shėrimin e plotė kanė arritur edhe nga shumė individė nga Kosova dhe Perėndimi.

Kėshtu nė mesazhin e Prof. Bujar Hoxhės nga Tirana mes tjerash thuhet: "Pėrpjekjet dhe sakrificat tuaja pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės ju radhit ndėr atdhetarė mė tė shquar tė kombit tonė".
 
    
Rojters: Ibrahim Rugova ikonė e aspiratave 15-vjeēare tė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Agjencia britanike e lajmeve Rojters shkruan gjerėsisht pėr Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me tė njoftuar lajmi se vuan nga njė sėmundje e rėndė.

- Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, ikonė e aspiratave 15-vjeēare tė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi, deklaroi dje se tek ai ėshtė diagnostifikuar kanceri nė mushkėri, vetėm disa javė para fillimit tė bisedimeve pėr pavarėsimin e Kosovės.

Por, Rugova, i cili javėn e kaluar qėndroi nė njė spital ushtarak amerikan nė Gjermani, theksoi se mjekėt atje i kanė thėnė se gjendja e tij shėndetėsore ėshtė duke u pėrmirėsuar dhe se ata janė optimistė se ai do tė kėndellet. Ai nuk pėrmendi mundėsinė e dorėheqjes sė tij eventuale nga funksioni i kryetarit.

"Mjekėt kanė thėnė se unė kam njė kancer tė lokalizuar tė mushkėrive", tha Rugova 60-vjeēar, dukshėm i thyer, nė fjalimin televiziv drejtuar opinionit nė Kosovė, i cili ishte xhiruar mė herėt.

"Me vullnetin e Zotit, unė do ta tejkaloj edhe kėtė betejė dhe do tė vazhdoj tė punoj pėr njohjen e shtetit tonė, Kosovės", shtoi ai mė tutje.

Si njė person i zgjedhur katėr herė pėr kryetar tė Kosovės dhe udhėheqės i partisė mė tė madhe politike nė kėtė vend, Rugova ėshtė njė figurė e fuqishme politike pėr 2 milionė shqiptarėt e Kosovės, tė cilėt po angazhohen pėr pavarėsim nga Serbia.

Pritej qė Rugova tė marrė pėrsipėr rolin kryesues nė drejtimin e rivalėve politikė shpesh tė pėrēarė nė Kosovė, nė negociatat e sponsoruara nga OKB-ja, tė cilat mund tė fillojnė nė tetor.

Rugova nuk ka ndonjė pasardhės tė tij tė qartė nė LDK-nė e tij tė pėrēarė nga fraksionet, nė rast se gjendja e tij shėndetėsore pėrkeqėsohet.

Njė mjek nga Kosova theksoi se kthimi i Rugovės nė Kosovė, ditėn e shtunė dhe paraqitja e tij nė televizion, paraqesin njė shenjė tė mirė.

Rugova, njė profesor i letėrsisė, i edukuar nė Sorbonė, ka qenė arkitekt i rezistencės pasive dhjetėvjeēare kundėr dominimit serb qė nga viti 1989, kur ish-diktatori jugosllav, Sllobodan Millosheviqi, shfuqizoi autonominė e Kosovės.

Por, pas shpėrthimit tė luftės nė territoret e ish-Jugosllavisė, nė vitet e 90-ta, shumė shqiptarė tė Kosovės ishin tė mendimit se shkėputja e Sllovenisė, Maqedonisė, Kroacisė dhe Bosnjės ishin shenjė se rezistenca pasive ka dėshtuar dhe mbėshtetja e tyre u rreshtua pėrkrah Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Lufta guerile e kėsaj organizate nė vitet 1998 dhe 1999 dhe pėrgjigjja brutale e ushtrisė sė Millosheviqit, tėrhoqi NATO-n nė luftėn e parė humanitare tė kėsaj organizate, pėr tė dėbuar nga Kosova forcat serbe, tė cilat akuzoheshin pėr spastrim etnik tė shqiptarėve.

Konflikti errėsoi doktrinėn e rezistencės pasive tė Ibrahim Rugovės. Por, pasi qė u zgjodh dy herė president nė zgjedhjet e viteve tė 90-ta, tė cilat nuk u njohėn jashtė kufijve malorė tė Kosovės, ai sėrish bėri njė kėrcim, duke ia arritur qė tė zgjedhet dy herė me radhė pėr kryetar tė pėrkohshėm tė Kosovės.

Nė dukje tė parė i dridhshėm, por tejet dashamirės, me shallin e tij karakteristik tė mėndafshit nė qafė, ai konsiderohet si figurė atėsore nga shumė shqiptarė tė Kosovės.

"Procesi i pavarėsimit tė Kosovės, i cili ėshtė inicuar nga Rugova, do tė kompletohet nga ai, madje edhe nėse ka dhjetė kancera", tha pensionisti kosovar Ali Vitia.

Sėmundja e Rugovės paraqet goditjen e dytė pėr shqiptarėt e Kosovės, tė cilėt "humbėn" kryeministrin e tyre nė mars tė kėtij viti, kur ish-udhėheqėsi i kryengritėsve shqiptarė, Ramush Haradinaj, iu dorėzua Tribunalit tė OKB-sė qė zhvillon hetime pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi, me seli nė Hagė tė Holandės.
 
 
Pjesėtarėt e SHK-sė shprehin pikėllim dhe solidaritet me Presidentin Rugova
 
Prishtinė, 6 shtaror 2005 - Kolonel Sheremet Ahmeti, nė emėr tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, i ka dėrguar Presidentit Rugova njė mesazh nė tė cilin shprehet pikėllimi dhe solidariteti nga tė gjithė pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės.

"Duke festuar sot gjashtėvjetorin e themelimit tė organizatės sonė, si dhe pavarėsimin e Regjionit tė Prishtinės, ne pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės, qėndrojmė tė bashkuar dhe dinjitoz nė solidarizimin tonė me personalietin Tuaj mė tė ndritshme.
 
Ju siguroj se Shėrbimi Policor i Kosovės do tė vazhdojė me vendosmėri nė pėrmbushjen e detyrave tė saj pėr tė pėrkrahur nė mėnyrė tė plotė misionin dhe synimet tuaja madhore pėr Kosovėn tonė tė dashur.

Jemi tė vetėdijshėm pėr rolin Tuaj shumė tė rėndėsishėm nė kėto momente qė po kalon Kosova, ndaj, roli i Juaj si president dhe si personalitet ėshtė i pamshmangshėm pėr fazėn pėrfundimtare tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės".
 
 
A.Xhaferi: Mesazhi juaj transparent drejtuar qytetarėve tė Kosovės nga preku shumė
 
Tetovė, 6 shtator 2005 - Kryetari i PDSH Arbėr Xhaferi i ka dėrguar Presidentit Rugova njė telegram nė tė cilin i shpreh urimin pėr shėrim sa mė tė shpejtė.

"Me brengė tė madhe e morėm lajmi pėr gjendjen Tuaj tė rėnduar shėndetėsore. Mesazhi juaj transparent drejtuar qytetarėve tė Kosovės nga preku shumė, por njėherėsh na inkurajoi optimizmi Juaj.
 
Duke iu bashkuar optimizmit dhe pėrkushtimit Tuaj qė edhe nė kėtė rrethana tė jepni kontributin Tuaj tė ēmueshėm pėr pavarėsinė e Kosovės, Ju uroj, nė emrin tim dhe tė PDSH-sė shėrim sa mė tė shpejtė".
 
 
"Zėri": Roli i Presidentit tė Kosovės nė ēėshtjen madhore tė statusit tė vendit ėshtė i pazėvendėsueshėm
 
Prishtinė, 6 shtator 2005 - Nė numrin e sotėm gazeta "Zėri" botoi njė editorial pas fjalės sė Presidentit Rugova drejtuar qytetarėve tė Kosovės.

Dr.Ibrahim Rugova, Presidenti i Kosovės nė fjalėn e tij drejtuar qytetarėve tė Kosovės kėtė tė hėnė, mė 5 shtator, qartėsoi gjendjen e tij shėnetėsore duke iu dhėnė kėshtu fund spekulimeve dhe thashethemeve tė shumta tė ditėve tė fundit.
 
Kryepolitikani i Kosovės qė nga fundvitet e tetėdhjeta, me t'u kthyer nga Qendra mjekėsore ushtarake amerikane nė Landshtul tė Gjermanisė, ku qėndroi pėr t'i kryer analizat mjekėsore, bėri me dije qė rezultatet e kėtyre ekzaminimeve kanė konstatuar qė ai vuan nga njė lloj i kancerit tė lokalizuar tė mushkėrive.
 
Presidenti Rugova theksoi poashtu qė shpreson qė me ndihmėn e Zotit do tė pėrballojė edhe kėtė betejė, qė do tė shėrohet dhe qė "do tė vazhdojmė sė bashku dhe mė tė fuqishėm nė njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė - Kosovės, sa mė shpejtė.

Sėmundja e Presidentit Rugova ka ardhur nė ēastin mė tė keq tė mundshėm pėr rrjedhat politike nė Kosovė, pikėrisht nė javėt kur pritet tė inicohet procesi i zgjidhjes sė statusit politik tė kosovės. Tashmė, siē u pa edhe nga takimi jozyrtar i fundjavės i diplomatėve tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian, qėndrimi qė sė shpejti do tė fillohet me adresimin e statusit tė Kosovės, ka pėrkrahjen e plotė nė Perėndim.
 
Pengesa e vetme qė duhet tė kapėrcehet nė ditėt e ardhshme ėshtė Raporti i ambasadorit Kai Aide, Emisarit Special pėr evaluimin e standardeve. Ndėrsa, prononcimet e tij tė ditėve tė mbrama, duke pėrfshirė kėtu edhe fjalėt e Aides me tė mbėrritur nė Aeroportin e Prishtinės, kėtė tė diel (mė 4 shtator), shquajnė mė shumė pėrparimin se sa tė metat nė pėrmbushjen e agjendės parastatusore prej kosovarėve.

Prononcimi i presidentit Rugova, pos tjerash, pararaljmėroi qė ai do tė pėrpiqet tė dyzojė ushtrimin e postit tė presidentit tė Kosovės me vazhdimin e trajtimit mjekėsor, fakt ky shumė i rėndėsishėm pėr mbarėvajtjen e procesit tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės. Roli i presidentit tė Kosovės nė ēėshtjen madhore tė statusit tė vendit ėshtė i pazėvendėsueshėm.
 
Pėr kėtė shkak, do tė ishte me rėndėsi tė madhe nėse nė javėt e ardhshme, edhe para se tė kuptohet se ēfarė ka rekomanduar ambasadori Aide nė Raportin e tij, presidenti Rugova do t'u prijė pėrpjekjeve pėr tė siguruar njė konensus organizativ dhe konceptual tė politikanėve kryesorė tė vendit, i cili pastaj do tė materializohej me negociata tė suksesshme me ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė qė pritet tė caktohen nė muajin tetor.

Do tė ketė me siguri propozime konfidenciale, nė mos edhe publike, tė Beogradit zyrtar, drejtuar kryeqendrave perėndimore qė sėmundja e dr.Rugovės tė shfrytėzohet si pretekst pėr shtyrje pė disa muaj tė gjithė procesit tė zbardhjes sė statusit tė Kosovės.
 
Njėkohėsisht, do tė ketė edhe diplomatė perėndimorė qė do tė vlerėsojnė tė kundėrtėn: Qė edhe pėr shkak tė problemeve shėndetėsore tė presidentit Rugova, duhet tė pėrshpejtohen pėrgatitjet ndėrkombėtare pėr inicimin e procesit qė pretendon tė rrumbullaksohet nė vitin e ardhshėm.
 
Sidoqoftė, edhe nė vijim tė rrethanave tė tė vėshtirėsuara politike nė Kosovė tė cilat janė konsekuencė e sėmundjes sė dr.Rugovės, nė ditėt e ardhshme duhet tė shpresojmė qė do tė jemi dėshmitarė tė njė vendosmėrie politike tė tė gjithė politikanėve tė rėndėsishėm tė vendit pėr tė qartėsuar strategjinė e pėrbashkėt pėr statusin e Kosovės".
  

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.