|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Europianizimi i Universitetit

 
 

 
08 shtator 2005 / TN
 
Prof. As. Dr. Gjergj Sinani
 
Diletantizmi dhe klientelizmi politik janė dy sėmundjet qė nuk e lėnė universitetin qė tė rreshtohet dhe rrjedhat europianizuese. Nė qoftė se kishte dhe ka njė fushė ku kėrkohet pėrgjegjėsi dhe konsesus kombėtar ėshtė arsimi.
 
Tė gjitha frazat mbi integrimin europian kthehen nė njė retorikė tė mėrzitshme nė masėn qė nuk bėhet asgjė pėr t’u integruar me dijen dhe vlerat europiane. Duke u bėrė pjesė e ndėrgjegjes europiane mund tė konsiderohesh si partner dhe tė hysh me dinjitet nė Europėn e dijes. Ēėshtja e arsimit dhe veēanėrisht e arsimit tė lartė, ka si sfidė kryesore problemin e cilėsisė.
 
Problemi i cilėsisė ka tė bėjė me tre komponenetė kryesorė; cilėsinė e ambienteve, cilėsinė e mėsimdhėnies dhe cilėsinė e produktit, qė ėshtė edhe qėllimi kryesor. Nga ana tjetėr tė tri kėta kompopnentė duhet edhe t’i nėnshtrohen, periodikisht, procesit tė vlerėsimit tė brendshėm dhe atij tė jashtėm.
 
Pėr mė tepėr, ndryshimet sasiore dhe cilėsore e venė universitetin pėrballė problemeve qė kėrkojnė zgjidhje konkrete dhe jo diskutime shterpė pėr t’u pėlqyer zgjedhėsve.
 
Shkurtimisht kėto probleme mund t’i pėrmbledhim si mė poshtė:
 
-   Dualiteti ndėrmjet formimit tė nivelit tė lartė dhe formimit profesional masiv.
-   Domosdoshmėria pėr tė rimenduar formimin e pėrgjithshėm, jo detyrismisht me prirje profesionale tė identifikuara qartė, veēanėrisht nė letėrsi dhe shkencat humane.
-   Harmonizimi europian i kurseve dhe diplomave.
-   Nė kėtė kuadėr, ngritja e cilėsisė pėr tė bėrė tė mundur mobilitetin e studentėve dhe pedagogėve.
-   Domosdoshmėria e rimendimit dhe riorientimit tė kėrkimit shkencor.
-   Ngritja e cilėsisė sė botimeve shkencore pėrmes njė procesi rigoroz oponencash.
 
Reformat e mėdha nuk mund tė kryhen pa pėrcaktuar parime tė qarta dhe pa pėrcaktuar njė metodologji tė qartė pune. Kėtė na e tregon tėrė pėrvoja e vendeve europiane. Kėshtu pėr shembull, nė Francė, reforma nė universitete qė nisi pas 1968 kishte nė themel tri parime; parimin e pjesėmarrjes, domethėnė njė reformė e sukseshme nė arsimin e lartė kėrkon si imperativ pėrfshirjen e tė gjithė aktorėve tė interesuar, pluridisiplinariteti i univeristeteve dhe autonomia e tyre.
 
Ka autonomi reale tė universiteteve nė masėn ku organet e tyre pėrcaktohen pėrmes zgjedhjeve dhe personeli i tyre rekrutohet po pėrmes tyre. Pėr mė tepėr autonomia ka tė bėjė edhe me administrimin e efektivave tė universitetit, pėrpunimin e politikave pedagogjike dhe larmia e burimeve pėr tė mos u varur tėrėsisht nga shteti.
 
 
Reforma europiane. Procesi i Bolonjės.
 
Analiza e kėsaj ēėshtjeje do tė bazohet mbi pėrvojėn e universiteteve franceze. Tė tjerė mund tė kontribuojnė me pėrshkrimin e pėrvojave tė tjera, por, nė thelb, problematika mbetet e njėjtė. Nga ana tjetėr, pėr faktin se ne jemi nė hartimin e politikave tė reja qė synojnė integrimin ėshtė mirė qė tė pėrfitohet nga pėrvoja e tė tjerėve, nga pėrvoja e qytetėrimit, sepse kėshtu do tė kursejmė forcat dhe energjitė qė i shpenzojmė me “gjetjen” e rrugėve tė reja origjinale, tė cilat, tek e fundit bien mbi gjeneratat e reja.
Hyrja nė modernitet kėrkon pėrgjegjėsi dhe dije.
 
Le t’i kthehemi problemit mė konkretisht. Ēdo universitet mund tė krijojė diplomat e veta, por thelbėsorja e formimit ka tė bėjė me diplomat tė pėrcaktuara nga normat kombėtare. Qė tė njihet njė kurs qė tė shpie nė njė diplomė kombėtare duhet tė gėzojė pėlqimin e ministrisė, e cila vlerėson rregullisht dhe lejon zhvillimin e tij. Nisur nga fakti i pranimit tė sitemit europian tė kreditece ECTS (europen credit transfer system), njė kurs duhet tė pėrmbajė 30 kredite.
 
Njė kredit pėrfaqson 25 orėpune pėr njė student “normal” qė pėrfshin kursin dhe punėn personale. Njė pjesė e krediteve janė tė detyrueshme, tė tjerat janė me zgjedhje. Kėto tė fundit janė ne funksin tė realizimit tė pluridisiplinaritetit dhe i mundėson njė studenti qė t’i orientojė zgjedhjet e tij nė funksion tė tė ardhmes sė tij profesionale. Diploma kombėtare pėrfshin tri shkallė: Liēensa qė fitohet me 180 kredite (3 vjet), Master me 120 kredite suplementare (2 vjet), Doktorata qė pėrfshin tri vjet.
 
Prej kėtej vjen shprehja LMD, ose 3/5/8. njė master mund tė realizohet sė bashku me disa universitete kur e justifikojnė komplementariteti dhe kompetencat.
 
Ky sistem, LMD, i mbėshtetur nga ECTS realizojnė pėrgjithėsimin europian tė studimeve tė larta. Ky sistem ka disa synime themelore, tė cilat duhet tė mbahen mirė parasysh pėr tė garantuar suksesin. Ky sistem synon:
 
-   Thjeshtėsimin e peisazhit universitar. Pėr faktin se ten e prirja e krijimit tė universiteteve tė reja nuk njeh limitebėhet e domosdoshme pėrcaktimi i qartė i profilit dhe vlerėsimit tė tyre.
 
-   Tė favorizojė profesionalizimin e studimeve duke hapur gjerėsisht kurse pėr tre vitet e para nė funksion tė integrimit tė ardhshėm professional duke vendosur dy opsione Brenda tė njejtit naster; master kėrkimi dhe master profesional.
 
-   Tė favorizojė mobilitetin europian mbi bazėn e marrėveshjeve ndėruniversitare duke i mundėsuar njė studenti tė fitojė kreditet ECTS nė njė universitet tjetėr dhe t’I validojė ato nė universitetin e vet pėr tė fituar diplomėn. Kjo realizohet pėrmes asaj qė njohet si “supplement i diplomės”. Nė kėtė rast nuk bėhet fjalė pėr t’i bėrė identikė kurset Brenda njė rrjeti universitetesh tė vendeve tė ndryshme europiane, por pėr t’i harmonizuar, sidomos nė kohė, pėr ta vėnė mė mirė nė jetė bashkplotėsinė dhe larminė e tyre.
 
Nė vendet europiane, mobiliteti i studentėve mbėshtetet edhe nga programi europian ERAZMUS. Se nė ēfazė tė mjerueshme ndodhemi ne mjafton tė pėrmend faktin se ne nuk dimė se cilat janė marrėveshjet ndėruniversitare dhe cili ėshtė pėrfitimi prej tyre.
 
 
Problemi imarrėdhėnieve universitet – shtet.
 
Ne Francė ky problem rregullohet pėrmes kontratash katėrvjeēare ndėrmjet universitetit dhe shtetit. Ēdo katėr vjet universiteti paraqet njė bilanc tė katėr vjetėve tė kaluara dhe njė project pėr katėr vitet e ardhshėm duke pėrfshirė nė njė perspektivė mė afat gjatė.
 
Pėrpunimi i njė projekti tė tillė bėhet objekt i njė debati tė gjerė pėrgjatė njė viti ndėrmjet tė gjitha instancave tė universitetit (kėshtu realizohet parimi i pjesėmarrjes qė mungon nė universitetin tonė), para se t’i nėnshtrohet vlerėsimit tė njė trupi tė tretė ekspertėsh tė ministrisė. Koordinimi i kėtyre ekspertėve, ndėrmjet tė cilėve ka shumė universitarė nė detyrė, realizohet pėrmes njė kėshilltari, i cili ka njė reputacion tė njohur dhe nuk ėshtė njė nėpunės drejtorie tė ministrisė, por qė ka qenė mė parė rector ose president universiteti, i cili luan njė rol ballafaques ndėrmjet universitetit dhe ministrisė.
 
Rezultat i kėtij procesi ėshtė njė kontratė katėrvjeēare e firmosur nga pėrfaqsuesi i ministrisė dhe rektori i universitetit, kontratė qė fikson si politikėn e pėrgjithshme tė universitetit nė tė gjitha aspektet si dhe buxhetin. Kėtu pėrfshihen edhe angazhime praktike qė kanė tė bėjnė me ambientet, jetėn studentore, kurset, politikėn e kėrkimit shkencor, burimet financiare, marrėdhėniet ndėrkombėtare, dokumentacionin, informatizimin, etj.
 
Cila ėshtė rėndėsia dhe vlera e kėsaj politike kontraktuale? Politika kontraktuale lejon njė veprim tė njėkohshėm tė disa organeve nė realizimin e njė funksionimi sa mė tė mirė ndėrmjet realitetit tė universiteteve dhe njė politike universitare kombėtare. Duke i detyruar universitetet, nė bashkėpunim me autoritetet e saj tė tutelės, pėr tė reflektuar nė mėnyrė tė thellė mbi strategjinė e vetė universiteteve dhe duke marrė parasysh kuadrin e ri ndėrkombėtar, kjo politikė kontraktuale bėn tė mundur njė veprim mė tė mirė tė shumė faktorėve pėr tė ndėrtuar atė qė quhet “Hapsira universitare europiane”.
 
Si rezultat i kėsaj edhe ministria  fiton njė vision mė tė mirė tė forcave dhe dobėsive tė botės universitare. Kjo politike kontraktuale, termat e referencės sė tė cilės ripėrcaktohen ēdo vit, ėshtė njė shembull i dialogut permanent ndėrmjet shtetit dhe personelit tė institucioneve tė mėdha publike. Ne nuk kemi kohė tė tepėrt tė merremi me batuta ndėrmjet universitetit dhe ministrisė pėrmes ekraneve tė televizioneve, por ne kemi nevojė pėr politika tė qarta integruese.
 
 
Studimet doktorale
 
Sistemi LMD do t’i favorizojė studimet doktorale. Njė master, nė vetvete pėrmban njė trund tė pėrbashkėt dhe dy drejtime; njėri drejt pėrgatitjes pėr ushtrimin e njė profesioni dhe tjetri, do tė pėrmbajė mė shumė elemente kėrkimorė drejt studimeve doktorale. Qė nga viti 2000, nė Francė, ekziston sistemi i “Shkolave doktorale” qė kanė nė pėrbėrje bashkėsi ekipesh kėrkimorė, tė cilėt organizojnė zgjedhjen, formimin dhe pėrgatitjen e doktorantėve.
 
Kėto shkolla doktorale shpeshrigrupojnė disa universitete tė tė njėjtit drejtim. Pėrgatitja qė ofrohet ėshtė pluridisiplinare tė shoqėruar nga njė pėrgatitje pėr tė ardhmen profesionale tė kandidatit, qoftė nė mėsimdhėnie dhe nė kėrkim, qoftė nė ndonjė ndėrmarrje. Nė Francė ka mbi 300 shkolla doktorale me rreth 64 000 doktorantė.
 
Rreth ¼ e kėtyre doktorantėve marrin gjatė tre viteve njė pagė pėr kėrkim tė akorduara nga ministria e ngarkuar pėr kėrkimin. Madje mund tė zhvillojnė edhe mėsim nėn njė tutor pedagogjik. Nė fund tė tezės, ose gjatė atij viti tė mbrojtjes, ekziston mundėsia pėr tė ushtruar gjatė njė viti funksionin e “Tė atashuarit pėrkohėsisht nė mėsim dhe nė kėrkim” (ATER), duke dhenė 192 orė mėsimi nė vit.
 
Pėrgatitja e njė doctorate paraprihet nga nėnshkrimi i “Kartės sė tezės” nga doktoranti. Drejtuesi shkencor i tezės, drejtori i shkollės doktorale dhe drejtori i laboratorit pritės. Kjo kartė, ku ēdo shkollė ka kartėne e vet, pėrcakton tė drejtat dhe detyrat nė njė project doctoral. Gjatė pėrgatitjes sė tezės, mund tė propozohen edhe kurse tė tjerė formues pėr njė pėrgatitje sa mė tė mirė profesionale.
 
Shpesh mbrojtjet bėhen nė bashkėpunim me ndėrrmarjet ku merr pjesė dhe njė ekip universitar. Gjithashtu zbatohet edhe sistemi i “Co-tutelės”, pra njė tezė udhėhiqet nga dy drejtues nga universitete dhe vende tė ndryshme.
 
Nė kėto kushte marrėdhėneit ndėrkombėtare marrin njė rėndėsi tė veēantė pėr ēdo universitet, por, pėr veēoritė tona kėto marrėdhėnie marrin njė rėndėsi tė veēantė. Tė ndalesh nė gjendjen e mjerueshme ku e ka katandisur drejtuesi actual i kėsaj zyre, i cili vetėm saboton marrėdhėniet me jashtė, do tė duhej njė shkrim i veēantė.
 
 
Administrimi i universitetit
 
Nė kushtet e reja reformimi i admnistrimit tė universiteteve bėhet mė se i domosdoshėm. Le tė ndalemi nė pėrshkrimin e eksperiencės nė fjalė, ku ka shumė gjėra tė vlefshme. Pėrbėrėsit bazė tė universitetit janė “Njėsitė e formimit dhe tė kėrkimit” (UFR, tė cilat kanė disa departamente dhe laboratorė, tė cilėt i bashkon njė projekt formimi dhe njė program kėrkimi branda njė fudhe ndėrdisiplinare tė pėrcaktuar (Pėr shembull “Drejtėsi dhe Shkenca ekonomike, Shkencat, Mjeksi dhe FArmaci etj).
 
Ēdo UFR administrohet nga njė kėshill i zgjedhur prej mė shumė se 40 persona ku marrin pjesė dhe personalitete tė jashtėm. Ky kėshill zgjedh drejtorin e UFR pėr njė periudhė pesė vjeēare, tė rinovueshme vetėm njė herė.
 
“Kėshilli administrative” (CA) i universitetit pėrcakton politikėn e tij, voton buxhetin, ndan vendet e punės. Ky kėshill pėrbėhet nga 30 deri nė 60 pėrfaqėsues tė universitetit, studentė dhe personeli jo mėsimdhėnės dhe personalitete tė jashtėm.
 
“Kėshilli shkencor” (CS) i propozon kėshillit administrative orientimet e politikave tė kėrkimit dhe tė dokumentacionit, ndarjen e krediteve, programet e formimit. Kėrkesat e doktoraturave si dhe tė diplomave. Pėrbėhet nga 20 deri 40 anėtarė, pėrfaqsues tė profesoratit dhe doktorantėve dhe 10 deri 30% janė personalitete tė jashtėm.
 
“Kėshilli i studimeve dhe i jetės universitare” (CEUV) i propozon kėshillit administrative orientimet e mėsimdhėnies dhe informon mbi kėrkesat pėr pėrgatitjen e tezave. Ky kėshill merret edhe me gjithēka qė ka tė bėjė me jetėn studentore (banimi, kultura, sporti, mjeksia etj).
 
Presidenti i universitetit zgjidhet nga trupi mėsimdhėnės nga mbledhje e tre kėshillave pėr pesė vjet dhe nuk ėshtė i rinovueshėm menjėherė nė mbarim tė mandatit.
 
“Sekretari i pėrgjithshėm” merret me drejtimin e pėrditshėm nėn autoritetin e presidentit.
 
Organi kunsultativ kombėtar ėshtė “Kėshilli kombėtar i mėsimdhėnies sė lartė dhe kėrkimit (CNESR). Pėrbėhet nga 61 anėtarė, 40 janė pėrfaqsues tė zgjedhur nga personeli mėsimdhėnės dhe studentė dhe 21 pėrfaqsojnė interesat e mėdha kombėtare. Ky organ ka si detyrė tė shqyrtojė programet e kėrkimit, tė mėsimdhėnies dhe diplomat e postgraduara dhe tė japė mendimin e vet.
 
Ka edhe organizma tė tjerė, tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr koordinimin e dialogut me ministrinė.
“Kėshili kombėtar i universiteteve” (CNU), ku dy tė treat janė tė zgjedhur dhe 1/3 tė emėruar, jep mendime mbi rekrutimin, kualifikimin dhe karierėn universitare.
 
“Konferenca e presidentėve tė universiteteve” dhe “Konferenca e drejtorėve tė shkollave dhe formimit tė inxhinierėve”.
 
Nė ministri ka disa drejtori qė ndjekin aktivitetin e universiteteve; drejtoria e arsimit tė lartė, ajo e kėrkimit, tė teknologjisė, tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare dhe tė kooperimit si dhe misionin shkencor, teknik dhe pedagogjik.
 
“Komiteti kombėtar i vlerėsimit” (CNE) ėshtė njė autoritet administrative i pavarur qė vlerėson rezultatet e kontratave ndėrmjet universiteteve dhe ministrisė dhe jep rekomandimet e veta ndaj tė gjithė aktorėve tė interesuar nė efikasitetin e politikės sė kėrkimit dhe mėsimit.
 
Parqitja e kėsaj pėrvoje nxjerr nė pah shumė tė meta, tė cilat i lenė shteg arbitraritetit individual. Nė qoftė se nuk u mendua seriozisht pėr arsimin e lartė, tani qė pretendohet pėr integrim nė sistemin universitar europian nuk ka mė kohė pėr tė humbur.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.