|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kaosi universitar dhe kriza ne arsim

 
 

 
08 shtator 2005 / TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Shqipėria ndodhet aktualisht pėrpara njė kaosi tė madh universitar, nga e cila ėshtė vėshtirė tė dalėsh nėse nuk shikon problemet mjaft tė rėnda qė pėrjeton krejt sistemi arsimor nė vend. Vendimi i qeverisė nė ikje pėr tė ēelur universitete edhe nė Berat, Fier e Vlorė dhe mos-shpjegimi i platformės sė qeverisė sė re tė zotit Berisha nė kėtė sektor tė rėndėsishėm, kanė krijuar njė situatė ankthi nė tė gjitha mjediset shqiptare.
 
Natyrisht qė kėto probleme ndodhin vetėm nė njė shoqėri si jona kur njė vendim i njė ish qeverie apo njė platfotmė e qeverisė sė re, nuk merr nė konsideratė mendimin qė kanė trupat mėsimdhėnėse nė tė gjitha ciklet e shkollimit. Me protokoll Bolonje apo pa tė tillė, arsimi shqiptar ėshtė nė krizėn mė tė thellė dhe konkretisht:
 
- Shqipėria ėshtė vendi qė sipas raportit tė Bankės Botėrore ka rėnie nė vitet e shkollimit, ndryshe nga ēdo shtet tjetėr i ngjashėm me ne dhe ndodhet shumė larg vendeve tė Bashkimit Europian.
 
- Tekstet mėsimore nė tė gjitha ciklet paraqiten me probleme tė mėdha si nga ana e pėrmbajtjes, ashtu edhe nga prirja pėr tė fituar maskimalisht me tenderat qė caktohen direkt nga dikasteri ose nga forca mė lart se ai.
 
- Megjithėse ka njė rrjet universitar, nuk ka ende njė analizė apo njė studim se cila ėshtė ecuria e tyre, cili ėshtė niveli i mėsimdhėnies dhe sa tė pėrshtatshėm janė me sipėrmarrjen e lirė tė gjithė tė diplomuarit e vitvitshėm.
 
- Pėrveē arsimit publik, tashmė ka edhe njė rrjet jopublik arsimor qė paraqet probleme dhe qė ėshtė jashtė ēdo kontrolli shtetėror; nė kėtė sistem gjenden edhe disa shkolla tė profilit fetar, disa gjysmė shkolla dhe gjysmė kurse qė kanė edhe ato aktivitetin e tyre jashtė ēdo lloj vėzhgimi tė strukturave vendore apo qėndrore.
 
- Konkurimi dhe konkursi nė shkollat e larta vlerėsohet nga trupat mėsimore akademike jo si teste qė pėrzgjedhim mė tė mirėt, por si njė proces i kompromentuar ku tezat shėtisin lirisht nė tregun e zi, kurset private bėhėn nė mes tė ditės (petagogu ndalohet tė bėjė kurse private, petagogu pėrjashtohet tė bėjė kurse dhe tė kontrollojė konkurse, asnjė veprimtari nuk mund tė bėhet pa licensėn ose lejen pėrkatėse).
 
Pėrveē sa mė sipėr ka edhe shumė probleme tė tjera (madje edhe veprimtari kriminale qė mund tė ketė objekt pėr prokurorinė ose pėr shėrbimin e fshehtė), tė cilat jaė anashkaluar ose janė lėnė jashtė vėmendjes dhe jashtė njė diskutimi tė gjerė publik.
 
Arsmi, mė pak se tė jetė pronė e qeverisė Nano apo e kabinetit Berisha, ėshtė njė problem i madh kombėtar ku nuk lejohen eksperimentet. As miratimit tė qeverisė, njė senacė debati nė Kuvendin e ri ėshtė mė urgjent se ēfarėdo problematike tjetėr.
 
Ndoshta, pėr sistemin universitar ka ardhur koha qė pranimi nė shkolla tė larta tė jetė i lirė, (ēka krijon vėshtirėsi pėr mjedise, laboratorė, trupė mėsimdhėnėse) dhe pas kėtij veprimi tė fillojė procesi selektiv nė vite e mėvonshme. Ndryshim kėrkohet tė bėhen edhe nė arsimin tetėvjecar dhe tė mesmė, tė rivihet nė vend dinjiteti i mėsuesve dhe tė largohen pėrfundimisht sekserėt e tė gjitha niveleve.       


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.