|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėshilli i Lartė islamik pėr Evro-Azi, zgjodhi Myftiun e Kosovės, Mr. Naim Tėrnava nėnkryetar tė kėtij Kėshilli

 
 

 
Myftiu Tėrnava u prit nga kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan, ndėrsa tė premten do tė takoj edhe kryetarin e Turqisė Ahmet Nexhdet Sezer.
 
Prishtinė, 7 shtator 2005 / TN - Nė Stamboll nga data 5 shtator, nėn patronatin e Kryeministrit tė Turqisė po mbahet mbledhja e VI e Kėshillit tė lartė islamik tė Evro-Azise. Nė kėtė Kongres po marrin pjesė dijetar dhe udhėheqės fetarė tė 35 vendeve.
 
Delegacionit tė Kosovės nė kėtė ngjarje tė rėndėsishme po i prinė Myftiu Mr. Naim ef. Tėrnava.
 
Nė kongres ėshtė i pranishėm edhe Kryeministri aktual turk e tij z. Rexhep Taib Erdogan i shoqėruar nga anėtarėt e kabinetin.
 
Kongresit islamik pėr Evro-Azisė unanimisht zgjodhi pėr nėnkryetar tė parė ė Kėshillit tė Lartė islamik pėr Evro-Azi, Myftiun e Kosovės mr. Naim Tėrnava.
 
Ky ėshtė njė nder i madh jo vetėm pėr Kosovėn por edhe pėr tėrė kombin shqiptar. Mandati i tij do te zgjate 2 vjetme te drejt rizgjedhjeje.
 
Ndėrsa Kryetari i Kėshillit tė Lartė tė Evro-Azisė u zgjodh Kryetari i BI tė Turqisė Dr. Al Bardakogllu..
 
Myftiu Tėrnava menjėherė pas zgjedhjes sė tij nė kėtė post tė lartė u prit nga Kryeministri i Turqisė z. Erdogan, i cili e pėrgėzoi myftiun pėr punėn e tij tė palodhshme nė afirmimin e vlerave islame e njerėzore. Ai gjatė bisedės vėllazėrore i premtoi myftiut Tėrnava se sė shpejti do ta vizitojė edhe Kosovėn.
 
Tė premten mė 9 shtaor, Myftiu Tėrnava ėshtė i ftuar nė takim pune te Kryetari i Turqisė z. Ahmet Nexhdet Sezer.
 
Kongresi do tė pėrfundoj mė 9 shator 2005.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.