|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Autoritetet serbe dorėzojnė trupat e 45 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės

 
 

 

08 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (07.09.2005)

Autoritetet serbe u dorėzuan sot zyrtarėve tė Misioanit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė trupat e 45 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės, tė zbuluar nė varreza masive nė Serbi. Trupat qė u sollėn janė tė viktimave nga disa pjesė tė Kosovės, si nga Gjakova, Peja, Vushtrria, Fushė Kosova e Lipjani, ndėrsa gjatė kėtij muaji ata do t’i nėnshtrohen procesit tė identifikimit.

Deri tani nė tri varreza masive nė Batajnicė afėr Beogradit dhe nė Perucac e Petrovo Selo nė Serbinė Lindore, janė zbuluar trupat e 836 shqiptarėve, tė cilėt ishin dėrguar atje nga forcat serbe nė pėrpjekje pėr tė fshehur gjurmėt e mizorive tė tyre nė Kosovė.

Prej trupave tė zbuluar, deri tash 566 u janė dorėzuar autoriteteve tė UNMIK-ut, ndėrsa nė Serbi kanė mbetur trupat e 225 shqiptarėve.        

Ende nuk ka tė dhėna pėr fatin e rreth 3 mijė personave tė zhdukur gjatė luftės nė Kosovė, pjesa mė e madhe e tė cilėvė janė shqiptarė, ndėrsa rreth 500 janė pjesėtarė tė komunitetit serb dhe komuniteteve tjera mė tė vogla nė Kosovė.

Disa raunde bisedimesh janė mbajtur deri tani ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė Beogradit dhe Prishtinės nė pėrpjekje pėr tė zgjidhur cėshtjen e personave tė zhdukur, qė cilėsohet si njė nga trashėgimitė mė tė dhimbshme tė luftės sė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.