|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serchuk: bisedimet pėr statusin e Kosovės duhet tė fillojnė sa mė shpejt

 
 

 

07 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (06.09.2005) Jela Jevremoviē

Njė analist i Institutit Amerikan Enterprize me qendėr nė Uashington ishte kohėt e fundit nė Kosovė dhe thotė se bisedimet pėr statusin duhet tė fillojnė sa mė shpejt. Vance Serchuk i dha njė intervistė korrespondentes sė Zėrit tė Amerikės Jela Jevremoviē.

Analisti Vance Serchuk mendon se bisedimet pėr statusin e Kosovės duhet tė fillojnė por thotė se ėshtė e paqartė se cila do tė ishte forma qė do tė karakterizonte kėto bisedime.

“Gjėja mė e rrezikshme dhe destabilizuese qė kemi parė qė nga viti 1999 ėshtė paqartėsia e thellė rreth sė ardhmes sė Kosovės deri nė atė pikė ku asnjėra palė nuk e di se ēfarė do tė dilte nga ky proces. Kėshtu qė si shqiptarėt edhe serbėt e Kosovės si dhe serbėt e Beogradit janė tė prirur pėr tė ndryshuar faktet nė terren dhe pėr tė parashikuar pėrfundimin e bisedimeve. Ndėrsa komuniteti ndėrkombėtar ėshtė nė gjendje qė ta bėjė tė qartė se si mund tė jetė rezultati pastaj tė fillohet puna pėr hollėsitė e marrėveshjes.”

Deri para njė viti, thotė analisti, kėrkohej plotėsimi i standardeve para fillimit tė bisedimeve pėr statusin. Pas dhunės sė marsit politikanėt amerikanė dhe evropianė ranė dakord se duhej ndryshuar metoda ku standardet tė pėrfshiheshin brenda statusit. Paqartėsia rreth statusit pėrfundimtar, nė njėfarė mėnyre po pengonte zhvillimin e vendit, si bllokimin e institucioneve financiare ndėrkombėtare.

Nė tė njėjtėn kohė kjo krijonte njė burim radikalizmi dhe destabilizimi. Padyshim, thotė zoti Serchuk, qė vendi do tė ketė njė status, por pyetja qėndron se ēfarė forme ky status do tė ketė. Zoti Serchuk thotė se njė numėr opsionesh janė pėrjashtuar nga diskutimet. Alternativa qė pjesa mė e madhe e komunitetit ndėrkombėtar e cilėson si mė tė natyrshmen do tė ishte njė formė pavarėsie e kushtėzuar.

Deri diku situata nė tė cilėn ėshtė Kosova tani mund tė pėrshkruhet si njė zgjidhje nė kėrkim tė procesit. Por ka edhe mundėsi tė tjera, pėr shembull qė pjesėt veriore tė Kosovės ti jepen Serbisė si njė marrėveshje mė e gjerė, alternativė qė ėshtė hedhur poshtė nga komuniteti ndėrkombėtar, ashtu si edhe bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė.

Zoti Serchuk thotė se lidhur me pėrgatitjen e bisedimeve ekzistojnė njė numėr problemesh.

“Kur diskuton me pėrfaqėsues tė secilės palė dėgjon tė njėjtat argumente se janė tė gatshėm tė diskutojnė por ka hollėsi, si pėr shembull, vendi i negociatave qė marrin rėndėsi tepėr tė madhe. Si do tė takohemi, nėn cilin flamur? Mendoj se arritja e njė kompromisi do tė bėhet e mundur me trysninė e komunitetit ndėrkombėtar.

Nuk duhet tė harrojmė se kemi arritur deri nė kėtė pikė jo si rrjedhojė e ndonjė pėrparimi tė bėrė nga njėra apo tjetra palė pėr kompromis, por si rrjedhojė e dhunės sė marsit 2004 dhe e vendimit tė Shteteve tė Bashkuara dhe vendeve evropiane pėr t’i dhėnė zgjidhje kėtij problemi. Pra nuk ishte kompromisi qė i sjell palėt nė tryezėn e negociatave.”

Sipas analistit Shtetet e Bashkuara ndoshta do tė ishte mė mirė tė shpreheshin mė hapur pėr ato qė kėrkojnė nga palėt pjesėmarrėse nė bisedime.

“Shtetet e Bashkuara janė shprehur se nuk duan tė imponojnė idetė dhe standardet e tyre, por duan tė mbėshtesin njė zgjidhje qė ėshtė e pranueshme nga tė dyja palėt. Por nuk ėshtė aq e thjeshtė, pasi megjithėse Shtetet e Bashkuara kanė thėnė se nuk do tė mbėshtesin ndonjė zgjidhje, ato kanė theksuar gjithashtu se nuk do tė ketė ndarje territoriale dhe as bashkim me Shqipėrinė. Pra nuk ka diskutim qė ne imponojmė disa ide. Ne do tė imponojmė idenė se duhet tė fillojnė negociatat pėr statusin pėrfundimtar.

Ndoshta Shtetet e Bashkuara do tė ishin mė tė efektshme nėse do tė tregoheshin mė tė hapura lidhur me ato qė kėrkojnė nga palėt e pėrfshira, pasi kjo paqartėsi po shfrytėzohet dhe interpretohet sipas qejfit nga palėt nė rajon. Mendoj se Shtetet e Bashkuara nė fakt kanė njė zgjidhje tė preferuar: ata parapėlqejnė njė formė pavarėsie tė kushtėzuar, e cila do tė sqaronte disi kėtė gjendje tė paqartė dhe do tė krijonte njė siguri mė tė madhe pėr shumicėn shqiptare se Kosova nuk do tė jetė mė pjesė e Serbisė dhe si rrjedhojė edhe pakicat serbe nuk do tė shiheshin mė si kėrcėnim.”

Zoti Serchuk thotė se zgjidhja e preferuar do tė pėrfshinte njė kompensim pėr trashėgiminė kulturore serbe dhe se njė zgjidhje e tillė do tė gjente mbėshtetje tė gjerė si nė Kosovė ashtu edhe nė Serbi.

Por Shtetet e Bashkuara nuk mund tė veprojnė vetėm, por nė bashkėpunim me Bashkimin Evropian. Shtetet e Bashkuara, si rrjedhojė e marrėdhėnieve tė veēanta qė kanė me komunitetin shqiptar, thotė analisti, janė nė gjendje tė ushtrojnė njė farė trysnie pėr arritjen e njė kompromisi, ndėrkohė Bashkimi Evropian ka mundėsi tė ofrojė stimuj si anėtarėsimi nė BE apo marrėdhėniet tregtare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.