|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Qeveria e Kosovės, 400 mijė euro ndihma pėr viktimat e uraganit Katrina

 
 

 

07 shtator 2005 / TN
 
Zėri i Amerikės (06.09.2005)

Qeveria e Kosovės shprehu sot solidarizimin e popullit tė Kosovės me popullin amerikan dhe viktimat e uraganit Katrina, duke ofruar 400 mijė euro ndihmė qė do tė jepen pėrmes Kryqit tė Kuq amerikan.

Qeveria theksoi vullnetin pėr tė ndihmuar popullin amerikan nė kėto ditė tė vėshtira. Qeveria e Kosovės ofroi sot 400 mijė euro ndihmė pėr familjet e viktimave tė uraganit “Katrina” nė Shtetet e Bashkuara, nė shenjė solidarizimi me popullin amerikan. Kryeministri Bajram Kosumi tha se kjo nuk ėshtė shumė e madhe, por “vullneti pėr t’i ndihmuar popullit amerikan nė kėto ditė tė vėshtira ėshtė shumė i madh”. Ndihma e qeverisė sė Kosovės do tė jepet nė Kryqin e Kuq Amerikan.

Nė njė zhvillim tjetėr, autoritetet ndėrkombėtare dhanė sot pasdite vonė shifrat e fundit qė kanė tė bėjnė me kthimin e tė zhvendosurve nė Kosovė. Sipas statistikės sė UNHCR-sė, deri mė 30 gusht tė kėtij viti, kanė mbetur ende tė zhvendosur qė nga trazirat e marsit tė kaluar, 1364 persona. Gjatė trazirave u zhvendosėn rreth 4.100 persona.

Ndėrsa nga numri i pėrgjithshėm i tė zhvendosurve qė nga 1999 janė kthyer vullnetarisht nė shtėpitė e tyre 3.144 anėtarė tė pakicave. Numri mė i madh i tyre janė kthyer nė Pejė dhe Prishtinė. Numri i pėrgjithshėm i tė kthyerve nga komunitetet pakicė qė nga viti 2000 ėshtė vlerėsuar tė jetė 13.060.

Nė Kosovė vazhdojnė ndėrkohė njė numėr projektesh tė organizuara pėr kthimin e tė zhvendosurve qė pėrfshijnė kthimin e 74 familjeve shqiptare tė Kosovės nė njė fshat tė Shtėrpcės, 270 familjeve serbe nė zona tė ndryshme tė Kosovės, 29 familjeve rome nė njė fshat tė Gjilanit, 20 familjeve serbe, ashkali dhe rome nė Obiliq dhe 30 familjeve rome, ashkali dhe egjiptian nė zonėn e Lipjanit.

Ndėrkohė nė Kosovė u bė sot kalimi i kompetencave nė drejtimin e policisė pėr rajonin e Prishtinės, nga autoritetet ndėrkombėtare tek ato vendore. Zyrtarėt mė tė lartė ndėrkombėtarė kėrkuan qė policia locale ti shėrbejė ligjit dhe rregullit dhe popullit tė Kosovės nė pėrgjithėsi. Ndėrsa zyrtarėt mė tė lartė vendas nėnvizuan nevojėn pėr tė pasur njė polici qė do ti shėrbejė ndėrtimit tė demokracisė nė Kosovė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.