|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bosnje: Ashdown paralajmėron serbėt pėr krijimin e forcės policore shumetnike

 
 

 

07 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (06.09.2005)

Ndėrmjetėsi Ndėrkombėtar pėr Bosnje-Hercegovinėn Paddy Ashdown paralajmėroi udhėheqėsit sėrbė tė Bosnjes se Bosnje-Hercegovina do tė mbetet e izoluar nė se udhėheqėsit e saj vazhdojnė tė kundėrshtojnė planet pėr krijimin e njė force tė vetme policore shumė etnike.

Udhėheqėsit e komunitetit kroat, musliman dhe atij sėrb tė Bosnjes kanė diskutuar mbi kėto plane pėr gati njė vit. Por sėrbėt kanė kundėrshtuar fuqishėm tė gjitha pėrpjekjet pėr bashkimin e ministrive tė brėndshme dhe forcave policore tė republikės sėrbe dhe federatės muslimano-kroate tė Bosnjes, tė cilat tani janė tė ndara.

Zoti Ashdown paralajmėroi se vazhdimi i kundėrshtimit nga sėrbėt e Bosnjes do tė bėjė qė vendi tė mos vendosė marrėdhėnie zyrtare me Bashkimin Evropian dhe do ta lėrė atė tė izoluar nė Ballkan.

Ndėrkohė, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, i cili pėrpiqet tė parandalojė konfliktet ndėrkombėtare dhe lokale nėpėr botė, ka bėrė thirrje pėr masa tė tilla si jashtėligjėsimi i partisė nacionaliste demokratike serbe tė Bosnjes nė se anėtarėt e saj vazhdojnė tė bllokojnė njė marrėveshje.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.