|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Po Kadareja ē’pati

 
 

 
07 shtator 2005 / TN
 
Nga Kabil BUSHATI
 
Partia Demokratike shpalli listėn e ministrave qė do tė jenė nė pėrbėrje tė kabinetit Berisha,  ishte njė ngjarje qė shqiptarėt e prisnin prej tetė vjetėsh. Po tė vėshtrosh me vėmendje pėrbėrjen e kėtij kabineti vėshtirė se mund t'i gjesh ndonjė tė metė sot pėr sot.
 
Ėshtė kabineti me moshė mė tė re qė kanė pas ndonjėherė shqiptarėt qė nga krijimi i shtetit modern shqiptar.
 
Tė gjithė intelektualė klasi, me begraund pėr tė ua pasur zili. Tė ēudit fakti,  qė akoma pa u ulė nė karrigen ministrore,  ca personalitete tė njohur tė politikės dhe letrave shqip fillojnė me piruete. Nė vend qė t'i pėrgėzojnė pėr kurajėn civile qė morėn kėta ministra tė ardhshėm pėr tė nxjerrė nga bataku Shqipėrinė,  ndodh e kundėrta.
 
Nisin t'i shigjetojnė. Kėshtu ishpresidenti Alija flet me nota pesimiste ndaj Berishės,  Namik Dokle dhe Gramoz Ruēi fyejnė nė sallėn e Parlamentit tė ri drejtuesin e seancės se pare z. Lefter Xhuveli.
 
Deri kėtu asgjė nuk na ēuditė, pasi Alija, Dokle e Ruēi janė tė njohur nė kėto 15 vite tranzicioni si politikanė tė dėshtuar e dredharakė. Por ēuditesh dhe lėndohesh kur shkrimtari i njohur nė gjithė botėn Ismail Kadare,  nga Parisi,  sulmon me thumba pambuku, ministrin e ardhshėm tė punėve tė jashtme, z. Besnik Mustafa duke e quajt figurė tė pa goditur. . .
 
Kadare e di mė mirė se ne qė shkrimtarė me famė botėrore kanė punuar nė shėrbimet diplomatike si Stendali,  Neruda etj.
 
Po kėshtu dhe Konica shėrbeu pėr vite me radhė si ambasador i Shqipėrisė nė SHBA. At'here ēfarė mėkati ka bėrė Besnik Mustafaj qė ka pranuar tė bėhet ministėr i jashtėm i kabinetit tė ri qeveritar.
 
Figura e tij vetėm nder i bėn Shqipėrisė. Vallė Kadare ka pas ndonjė konflikt me Besnik Mustafėn kur ky i fundit ishte ambasador i Shqipėrisė nė Francė? Apo ėshtė ego e zakonshme shkrimtarėsh.
 
Koha do ta tregojė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.