|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Befasi tė Berishės apo ministra tė papėrshtatshėm

 
 

 
07 shtator 2005 / TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Periudha e gjatė e dhėnies sė pėrfundimeve tė zgjedhjeve parlamentare tė tre korrikut, ka qenė njėheri edhe njė kohė tepėr e mjaftueshme pėr liderin demokrat nė ndėrtimin e kabinetit qeveritar.
 
Me njė shpejtėsi maratonė dhe pėr tė fituar kohėn qė u humb nga procesi i zvargur i situatės postzgjedhore, Berisha ka bėrė tė gjitha veprimet qė duhet tė bėjė njė kryeministėr duke paraqitur publikisht kabinetin e ri por edhe duke pėrfunduar edhe detyrimet ligjore me institucionin e presidencės.
 
Dhe pikėrisht ky kabinet qeveritar ka edhe befasitė e veta. Ndėr tė parėt qė ka kontestuar qeverinė e re Berisha, ka qenė shkrimtariu i njohur Ismail Kadare.
 
Pak para pėrfundimit tė zgjedhjeve por edhe dje nė tė pėrditshmen “Shekulli”, Kadare e ka quajtur tė papėrshtatshėm kandidaturėn e ministrit tė Jashtėm.
 
Zėra tė tjerė i konsiderojnė gjithashtu tė papėrshtatshėm kandidaturat e ministrit tė Bujqėsisė, tė ministrit tė Kulturės dhe tė Turizmit, tė Drejtėsisė dhe tė Integrimit.
 
Nga pjesa cilėsore dhe me “jetė partie” po aq sa Zoti Berisha, janė lėnė jashtė qeverisė sė re nėnkryetari Bamir Topi, nuk ka pushtet ekzekutiv edhe njė figurė qėndrore si zonja Jozefina Topalli, ndėrsa personalitete tė tjera janė anashkaluar pa ndonjė arsye tė spikatur.
 
Nga ish KOP-i i pėrfolur janė mėnjanuar prof. Ylli Pango, rivalizuesi i liderit socialist, urbanisti Besnik Aliaj dhe teknicieni Neritan Sejamini, ndėrsa nuk mendohet se ėshtė nė postin e domosdoshėm Lulėzim Basha. Pakėnaqėsi janė shprehur edhe pėr postet e aleatėve ku disa kapacitete mund tė jepnin mė shumė nė sektorė tė tjerė dhe jo nė ato qė i ka parapėlqyer Berisha.
 
Natyrisht qeveria e re ėshtė pronė ekskluzive e forcės politikė qė fiton mazhorancėn nė zgjedhjet parlamentare dhe Partia Demokratike e ka legjitime kėtė tė drejtė. Po aq tė drejtė ka edhe dr. Berisha si kryeministėr qė tė zgjedhė vetė ekipin me tė cilin do tė drejtojė vendin pėr njė mandat katėrvjeēar.
 
Asnjė qeveri e re, edhe nė njė vend shumė tė emancipuar dhe me standarde, nuk mund tė kėnaqė maksimalisht dėshirat e anėtarėsisė sė partisė. Edhe njė qeveri mė cilėsore se kjo qė ka paraqitur kryeministri Berisha, do tė kishte patjetėr kontestet e veta si dhe pakėnaqėsitė qė vijnė nga tė gjitha anėt. Por ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė se edhe kreu demokrat ka rėnė disi nėn sidromin e emėrimeve socialiste.
 
Vetėm nė Shqipėri mund tė gjesh emėrime tė tilla spektakolare (si kur ėshtė nė pushtet e majta ashtu edhe kur rivjen me mundim e djathta) qė, individė jashtė profesionit bazė, tė kenė guximin tė drejtojnė dikastere qė nuk kanė kurrfarė lidhje me aftėsitė dhe personalitetin e tyre.
 
Lideri socialist Fatos Nano, pėr inat tė kundėrshtarit politik Berisha, arrinte tė bėnte ministra edhe persona tė papėrshtashmėn, individė qė nuk gėzonin reputacion edhe brenda anėtarėsisė sė majtė. Nga ky defekt qeverisės duket se nuk ka shpėtuar as kryeministri Berisha qė, pėr disa dikastere, tė caktojė personat e papėrshtatshėm.
 
Kjo vjen sepse as Nano si ish kreu i qeverisė dhe as Berisha si kreu i qeverisė aktuale, nuk marrin nė konsideratė faktin se kushdo shqiptar kėrkon njė qeverisje mė tė mirė, dėshiron tė mos pėrsėriten mė gabimet e sė shkuarės dhe qė tė gjithė ta respektojnė si kryeministėr tė tyre.

      


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.