|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Ish presidentėt Bush, Klinton nė ndihmė tė viktimave tė uraganit Katrina

 
 

 

06 shtator 2005 / TN
 
Zėri i Amerikės (05.09.2005)

Ish Presidentėt Bill Clinton dhe George Bush filluan njė fushatė mbarė-kombėtare pėr tė siguruar fonde pėr viktimat e uraganit Katrin.

Ish Presidentėt njoftuan nė njė konferencė shtypi pėr krijimin e Fondacionit Bush-Klinton tė Katrinės. Fondet e grumbulluara do t’u jepen qeverive tė Luizianės, Misisipit dhe Alabamės pėr tė ndihmuar nė pėrpjekjet e rimėkėmbjes.

Ish Presidenti Klinton tha se Kongresi nga ana e tij duhet tė shqyrtojė gjithė mundėsitė pėr tė lehtėsuar vuajtjet e viktimave, si pėr shembull miratimin e ligjeve qė u japin lehtėsira firmave tė ndryshme qė marrin nė punė personat e shpėrngulur nga shtėpitė e tyre.

Ish Presidenti Xhorxh Bush tha se firma gjigande e shitjeve me pakicė, Wall-Mart, do t’u japė menjėhere vende pune atyre punėtorėve qė janė detyruar tė largohen pėr shkak tė uraganit. Wall Mart-i po ashtu po dhuron 23 milion dollarė pėr fondacionin Bush-Klinton. Zoti Bush dhe zoti Klinton, dikur rivalė politikė, e filluan bashkėpunimin nė fillim tė vitit pėr tė ndihmuar me fonde viktimat e cunamit nė Azi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.