|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Berisha dėrgon nė presidencė emrat e kabinetit tė ri qeveritar

 
 

 

06 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (05.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri kryetari i Partisė Demokratike dhe drejtuesi i qeverisė sė ardhshme Sali Berisha, dėrgoi sot nė presidencė listėn e ministrave tė kabinetit tė tij. Zoti Berisha e bėri publike pėrbėrjen e qeverisė sė tij dje nė forumet drejtuese dhe tani ėshtė nė pritje tė dekretimit nga kreu i shtetit nė mėnyrė qė tė kėrkoj votbesimin nė parlament.

Lista e anėtarėve tė qeverisė Berisha u dorėzua nė zyrat e Kreut tė Shtetit Alfred Moisiu pak pas mesditės sė sotme.

Presidenti ka tė paktėn dhjetė ditė kohė pėr tė bėrė dekretimin e saj, por duket se kreu i shtetit nuk do tė shfrytėzojė gjithė kėtė hapėsirė kohore. Ai pritet tė firmosė shpejt, pėr tė mos vonuar mė tej marrjen e pushtetit nga fituesit e zgjedhjeve tė 3 korrikut.

Formalisht pėrbėrja e kabinetit tė zotit Berisha, i cili u emėrua si kryeministėr nė fundjavė, u prezantua pėr herė tė parė publikisht ne frumet drejtuese tė partisė demokratike, gjatė ditės sė djeshme.

Lista, nė krahasim me atė tė paraqitur pėr ditė me radhė nė shtypin e kėtushėm kishte vetėm dy elementė tė rinj, pėrfshirjen e zotit Jemin Gjana nė qeveri si Ministėr i Bujqėsisė dhe rrokadėn mes zotit Aldo Bumēi qė pėrfundimisht mori ministrinė e Drejtėsisė dhe Troshanin qė kaloi tė ministria e Integrimit.

Njė tjetėr ndryshim lista ka pėsuar edhe nė momentet e fundit, por kėtė herė jo mes emrave tė partisė demokratike, por te lista e aleatėve. Kėshtu Thoma Miēo i caktuar nga Partia e Bashkimit tė tė Drejtave tė Njeriut, ėshtė zėvendėsuar pak pėrpara dėrgimit tė listave nė presidenca nga Kosta Barka. Zoti Berisha ėshtė tashmė nė pritje tė dekreteve nga presidenti, pėr tė patur mundėsi qė tė kėrkojė menjėherė mė pas votbesimin nga parlamenti, ku ai do tė paraqesė edhe programin.

Ky moment ėshtė hallka qė i paraprin betimit tė presidenti dhe marrjes sė detyrės nga qeveria e re. Ndėrsa e djathta bėhet gati tė marrė nė dorė drejtimin e shtetit, e majta vazhdon tė jetė e mbėrthyer nė debatet se kush ėshtė pėrgjegjėsi pėr humbjen e zgjedhjeve, nėse dorėheqja e kryetarit Fatos Nano duhet tė pasohet apo jo nga dorėheqje tė anėtarėve tė kryesisė, apo dhe mbi mėnyrėn se si do tė zgjidhet kryetari i ri.

Nė fundjavė pritet tė mblidhet Komiteti i Pėrgjithshėm Drejtues, ndėrsa sot u vendos pėr emrin qė do tė propozohet si nėnkryetar i parlamentit. Ai do tė jetė Ylli Bufi, njė nga figurat e njohura tė partisė socialiste i cili do tė ketė si homolog tė djathtė zotin Fatos Beja tė partisė demokratike.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.