|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ese

 
 

Parlamenti shqiptar, fjala e parė; "LEVEND"

 
 

 
06 shtator 2005 / TN
 
Nga Kabil Bushati, editor
 
Ma nė fund bebja shqiptare qė u mbars mė 3 Korrik lindi javėn e kaluar nė sallėn e Parlametit shqiptar. Porsa u ba hapja e seancės sė parė,pas nji ēerek ore bebja u ngrit nga vendi dhe shkoi drejt foltores tanė kapadaillėk.
 
Mori mikorfonin dhe shqiptoi fjalėn "levend". Vocėrraku ishte me flokė tė thinjura dhe quhej Namik Dokle. E kishte fjalėn pėr drejtuesin e seancės, zotin Lefter Xhuveli, deputetin ma tė vjetėr nė Parlamentin e ri.
 
Me ba me ēfletue fjalorin shqip tė vitit 1980 fjala "levend" ka kuptimin e djalit tė shkathėt apo gruas sė lėvizshme. Kėtė epitet kishte zgjedhur ish zėvendėskryeministri jonė, pėr kryetarin e Partisė Ambjentaliste Shqiptare, zotin Xhuveli i cili tash e mbrapa konsiderohet tradhėtar i komunistėve shqiptarė.
 
Por Namik Dokle, si burrė menalok qė asht ka ba dhe nji "zbulim" tjetėr. Ka zbuluar pasėuordin qė Shqipėria tė futet nė Kėshillin e Europės.
 
Ēdo shqiptar duhet ta mbajė nė mendje fjalėn "levend" dhe nėse s'ka kujtesė ta shkruajė nė bllokun e shėnimeve e ta ruajė si sytė e ballit,pasi pasėuordi pėr tė hyrė nė Europė asht fjala labe "levend"...
 
E ka zbullue Namik Dokle,burri ma i quet i kombit...


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.