|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Flet shkrimtari i madh Ismail Kadare, menjėherė pas shpalljes zyrtare tė listės sė qeverisė

 
 

 
6 shtator 2005 / TN
 
Kadare: “Ja ēfarė mendoj pėr qeverinė Berisha”
 
"Gazeta Shekulli"
 
TIRANE – Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, shprehet se kandidatura e ministrit tė Jashtėm, Besnik Mustafaj, nė qeverinė “Berisha”, ėshtė e papėrshtatshme. Duke komentuar kabinetin e ri qeveritar, Kadare shprehet se nuk ėshtė shmangur tribalizmi. Lidhur me kandidaturėn e Mustafajt, Kadare shprehet se ai nuk mund tė garantojė integrimin e Shqipėrisė nė strukturat atlantiste.
 
 
A do t’i uronit punė tė mbarė qeverisė sė re qė porsa u shpall?
 
Natyrisht. Madje me gjithė zemėr. S’kam asnjė arsye pėr tė kundėrtėn. Dua tė them se edhe nė qoftė se kam vėrejtje, jam krejtėsisht kundėr atyre qė mezi ēpresin tė nisin fushatė denigruese kundėr ekipit tė ri qeverisės dhe me zell kėrkojnė mungesat dhe tė kėqijat nė ēdo gjė e pėr gjithēka.
 
 
Para pak kohe nė dy intervista tuaja i keni bėrė njė sugjerim kryeministrit tė ardhshėm, pėr tė shmangur tribalizmin nė caktimin e posteve kyēe nė qeverinė e tij. A ėshtė marrė parasysh ky sugjerim?
 
Jo, nuk ėshtė marrė parasysh. Mė saktė, kam pėrshtypjen se ėshtė bėrė e kundėrta. Kjo ėshtė histori e vjetėr nė kėtė vend. Ka shpesh ankesa pėr mospjesėmarrjen e intelektualėve tė njohur nė ēėshtjet publike. Por, kur vjen puna qė kėta tė fundit angazhohen nė to, zakonisht nuk dėgjohen.
 
 
A shkakton kjo gjė njė ndjenjė negative te ju?
 
Nga njėra anė po. Por nga ana tjetėr, kur nuk dėgjohet njė kėshillė qė ka lidhje me gjėrat publike, ato qė quhen “res publicae”, kjo, pėrpara se tė jetė problem i atij qė parashtron kėshillėn, ėshtė problem i atij qė nuk e dėgjon atė. Kėshilla ime lidhej me shmangien e tribalizmit, tipar qė s’ka asgjė tė pėrbashkėt me qytetėrimin demokratik e europian, ndaj dhe refuzohet nė mėnyrė tė prerė prej kėtij.
 
 
Me sa ėshtė kuptuar, ka qenė fjala pėr postin e ministrit tė Jashtėm, qė ka njė rol kyē pėr afrimin e Shqipėrisė me Evropėn dhe NATO-n, apo jo?
 
Ėshtė e saktė. Ka vite qė tė dy krahėt e politikės shqiptare e afishojnė si merakun e tyre kryesor ēėshtjen e integrimit nė Evropė dhe nė Aleancėn Atlantike. Flasin pėr tė me pėrkushtim, madje me mallėngjim prekės.
Nuk jam i sigurt se ėshtė ashtu. Nė qoftė se vėrtet do tė preokupoheshin kaq shumė, do tė ishin mė seriozė nė zgjedhjen e kėtij posti kyē.
 
 
E quani tė papėrshtatshme zgjedhjen e ministrit tė Jashtėm?
 
Pikėrisht. Nga kandidaturat qė u pėrmendėn, mendoj se kjo ėshtė njė ndėr mė tė papėrshtatshmet.
Edhe kjo ėshtė njė fatkeqėsi e njohur e Shqipėrisė. Nė radhėn e ministrave tė Jashtėm tė papėrshtatshėm, madje ndonjėherė qesharakė, u shtua njė rast tjetėr.
 
Pėr njė vend tė vogėl problematik si Shqipėria, nė kushtet pėr tė cilat folėm, dimensioni qytetar, evropianist e atlantist i ministrit tė Jashtėm, ėshtė njė ndėr tiparet e domosdoshme. Pėr tė mos folur pėr tė tjerat.
 
 
Ka lidhje me kėto deklarata e tij e djeshme nė shtyp?
 
Deklarata e tij ėshtė mėse shqetėsuese. Nė tė pėrsėritet mendimi se Mustafaj qenka nė radhė tė parė shkrimtar, (unė jam shkrimtar qė merrem edhe me politikė) duke lėnė tė kuptohet qartė se politika, pra posti i lartė qė po merr, ėshtė diēka e dorės sė dytė.
 
Kjo deklaratė e pėrsėritur shumė herė prej tij, pėrveē qė ėshtė njė reklamė e pahijshme pėr veten, ėshtė shprehje qė dėshmon papėrgjegjshmėri dhe mungesė tė plotė tė konceptit qytetar pėr shtetin. Sipas saj, mė tepėr se drejtimi i diplomacisė shqiptare, paskan prioritet librat e tij. Le ta themi pa shumė diplomaci se shkrimtarė tė nivelit tė Mustafajt Shqipėria ka mjaft, kurse posti i ministrit tė Jashtėm ėshtė njė dhe jashtėzakonisht i rėndėsishėm pėr vendin.
 
 
Kuptohet qė nuk jeni optimist pėr afatet e bisedimeve pėr integrim nė Evropė.
Do tė donit qė ky parashikim i juaj tė dilte?
 
Kurrsesi. Do tė doja qė tė isha i gabuar. Madje po shtoj, se nė qoftė se pas gjashtė muajsh do tė jetė bėrė ndonjė hap serioz drejt Evropės, me kėnaqėsi do tė kėrkoja ndjesė pėr kėtė parashikim jo tė gėzueshėm.
Besoj se nė rast tė kundėrt, kam tė drejtė tė pres qė qeveria e sotme t’i kėrkojė ndjesė qytetarėve shqiptarė.
 
 
Pyetje e fundit, pėr opozitėn.
Si e mendoni rolin e saj?
 
Mendimi im mbetet i pandryshueshėm. Do apo nuk do opozita ėshtė pjesė e qeverisjes sė njė vendi. Pjesė e sukseseve po aq sa e dėshtimeve. Ėshtė fjala pėr njė opozitė tė denjė, thėnė ndryshe, tė vėrtetė. Tjetra, ajo qė shpesh kemi parė kėto 15 vjet, nuk ėshtė veēse histori e vjetėr ballkanase, me daulle e me kaēakė, qė s’ka asgjė tė pėrbashkėt me rendin republikan.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.