|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kur qėllimi e mposht lodhjen

 
 

Luani qė ushtron nėn ritmin e muzikės shqipe

 
 

 
06 shtator 2005 / TN
 
Nga Ēerkin BYTYĒI
 
ROTTWEIL, (Gjermani) shtator 2005
           
Luan Krasniqi, boksieri shqiptar me shtetėsi gjermane, ėshtė emri mė i pėrfolur kėto ditė nė Gjermani dhe mė gjerė. Mė 28 shtator tė kėtij viti, nė sallėn impoznate Color Line Arena nė Hamburg, me 16 mijė vende pėr shikuesit, do ti kryqėzoj dorėzat pėr titullin e kampionit botėror nė boks me Lamon Browsterin amerikan.
 
Do tė jet ky meē mė i rėndėsishmi nė karrierėn e tij qė do ti mundėsoj realizimin e ėndėrrės jetėsore. I vetėdijshėm pėr kėtė, me zell e vullnet tė madh i ėshtė ēasur pėrgatitjeve pėr tė qenė nė nivelin qė e kėrkon dueli i rradhės, pėr tė kėnaqur shikuesit dhe pritjen e Gjarmanisė, vendit shtetėsinė e tė cilit e mban por edhe tė trevave shqiptare nga e ka prejardhjen.
 
Ushtrimet aktualisht Luani i zhvillon nė Gym Sallėn e tij nė Rottweil. Nė te, pėrkundėr punės intensive, vėrehet rregull. Ēdo gjė ėshtė aty ku duhet. Paisjet, rekuizitat, dorėzat. Edhe ringu i improvizuar.
 
Nga pasqyrat e mėdha qė kanė mbuluar disa anė tė mureve tė sallės, shihet mė sė miri ēdo lėvizje e bokserit dhe ofrohet mundėsia pėr tė analizuar nė detaje ēdo pozicion, secila lėvizje e tij, e grushtave qė priten tė jenė, si gjithnjė deri mė tash tė mrekullueshėm edhe nė ringun e Hamburgut. Ndėrkaq, fotoset, plakatat e meqeve tė deritashme dhe mirėnjohjet e shumta qė pasqyrojnė sukseset e tij tejet tė mėdha, sallėn e ushtrimeve e bėjnė ti ngjaj njė muzeu personal tė bokserit tė madh.
 
 
Pėr dy ditė u shiten njė mijė bileta
 
Dueli i ardhshėm i  Luan Krasniqit me Lamon Browsterin amerikan, ėshtė shpallur padyshim “Luftė e vitit”. Mu pėr kėtė interesimi i sportdashėsve ėshtė tejet i madh. Nė sallėn impoznate Color Line Arena nė Hamburg me 16 mijė vende pėr shikuesit, do tė jet mė 28 shtator, siē thuhet njė vapė e madhe-luftė interesante fizike pėr aktorėt dhe luftė nervash pėr shikuesit.
 
Pėr kėtė meq me rėndėsi tė madhe, biletat kanė filluar tė shiten qė para dy javėsh. Vetėm nė dy ditėt e para, u shitėn njė mijė sosh qė dėshmon pėr interesimin qė s`mbahet mend ndojėherė nė Gjermani pėr duelet e boksit, lajmėroi Christoph Rybarczyk, pėrfaėsues i Universum-Boksit nga Hamburgu.
 
Ndėrkaq, nga Rottweili, Schwarzwaldi dhe Baden Württembergu, ku jeton Luani, qė tash planifikohen trena dhe autobus tė jashtzakonshėm tė cilėt nė Hamburg do tė transportojnė tifosėt e flaktė tė boksit. Kuptohet se bashkatdhetarėt, po organizohen tė udhėtojnė edhe nga Zvicra, Franca e disa shtete tė tjera.
 
 
Nė portin e Hamburgut-plakati i i meēit tė ardhshėm
 
Ndėrkaq, Hamburgu, kėto ditė jeton me atmosferėn e meēit tė 28 shtatorit. Nė kėtė ditė, kur shėnohet 100-vjetori i lindjes sė legjendės sė boksit Max Schmeling, zhvillohet meēi historik, dueli vendimtar pėr mundėsinė e kthimit tė titullit tė kampionit botėror nė boks nga Luan Krasniqi, shqiptari junikas i albeve gjermane.
 
Ndaj, tė gjitha pėrgatitjet po zhvillohen si duhet. Vizitorėve tė shumtė tė kėtij metropoli, nė portin e kėtushėm gjithsesi u bie nė sy plakati i madh qė paralajmėron manifestimin sportiv mė tė rėndėsishmin tė zhvilluar deri mė tash. Nė te shihen aktorėt e tij-bokseri shqiptar me shtetėsi gjermane Luan Krasniqi dhe amerikani Lemon Browster, bartės aktual i titullit tė kampionit botėror.
 
Qė tė dy janė paraqitur ashtu si edhe janė dėshmuar me rezultatin sportiv-impozant dhe me dėshirėn pėr tė ngadhnjyer. Por se cili do tė jet mė i miri, mbetet  tė presim 28 shtatorin. Pėr Luanin deri atė ditė mbetet tė bėhet njė punė e mundimshme, angazhim dhe diciplinė e madhe. Nė Gym-sallėn e Rottweilit, Luani ushtron dhe ushtron. Ėshtė i pathyeshėm dhe me bindjen se do tė triumfoj gjithsesi.
 
 
Ushtrime intensive nėn drejtimin e Tortsten Schmitz
 
Nė ditėn kur e vizituam nė ushtrimet qė zhvilloheshin nė Gym Sallėn nė Rottweil, u bindėm se mbretėronte atmosferė e punės si nė hallė prodhimi. Djersėt i shkonin rrėkaj dhe nuk  i pengonin fare pėr tė zbatuar komandėn e Torsten Schmitz, trajnerit vetėmohues i cili gjithsesi dėshiron ta sheh Luanin pas Max Schmelingut, tė dytin nė Gjermani me titullin e mė tė mirit tė botės. Ritmin e ushtrimeve tė kėtij bokseri tė talentuar e mbanin tingujt e njė kėnge shqipe qė vinte nga radiokasetofoni i vendosur nė dritaren e sallės. Me kėtė muzikė dinamike, ushtronte njėkohėsisht edhe bokserja e njohur gjermane Regina Halmich, e cila, si kliente e trajnerit Schmitz, ndodhet poashtu nė bashkushtrime me Luanin.
 
- Kėtu i kam tė gjitha kushtet idelae pėr pėrgatitje sa mė tė mirė pėr duelin mė tė rėndėsishėm tė karrierės sime, thot Luani.
 
Nė muret e sallės sė ushtrimeve, lexojmė artikujt nga gazetat e ndryshme tė cilėt rikujtojnė sukseset e mėdha tė kėtij 34-vjeēari. Pėrballė, ndodhet i vendosur posteri i mikut tė tij tė madh Lenox Luis, kampionit botėror, i cili sikur e motivon dhe e porositė tė mos ndalet, tė ec mėtej, tė mos pushoj, pėr tu pėrgatitur sa mė mirė. Luani ėshtė i vetėdijshėm se vetėm me punė intensive mund ti pėrballet Lamon Brewsterit tė fortė. Nė sandukun e vogėl tė ndihmės sė parė vėrejmė mbishkrimin e ngjitur me njė thėnje qė na bėn pėrshtypje:
 
“ Kush sot shmanget, me dėshirėn pėr tė qenė mė i miri, nesėr nuk ėshtė mė ai qė dėshiron”. Pėr Luanin, kjo ėshtė moto qė e respekton.
 
 
Pėrkundėr presionit mbetem ai qė jam-nuk i pėrkulem lodhjes
 
- Presioni mė shtohet nga dita nė ditė, por unė mbetem ai qė jam. Nuk pėrkulem nga lodhja dhe intensiteti i ushtrimeve. Dėshira dhe qėllimi pėr tė dal fitimtar janė mbi tė gjitha, mė thot Luani i djersitur posa mbaroi ushtrimet e ditės. – Si tė duket kjo, mė thot. Mua mė bėhet zemra mal qė shoh kaq tė avansuar bashkėkombasin, drejt tė cilit, nė kėto ēaste janė drejtuar objektivat e dhjetra kamerave dhe fotoaparateve tė medijave gjermane qė janė ftuar nga Boks Universumi dhe ZDF.
 
Ėshtė kjo orė e takimit me pėrfaqėsuesit e mediave pėr tė cilat Luani ka respekt sepse me objektivitet pasqyrojnė pėrditshmėrinė e tij. Ėshtė orė historike dhe secili nga fotoreporterėt e kamermanėt mundohet tė zė sa mė shumė detaje nga kėto ēaste  tė  ushtrimeve tė mundimshme tė kėtij personaliteti tė madh, drejt tė cilit janė orientuar sytė dhe vemendja e miliona gjermanėve dhe shqiptarėve, me dėshirėn pėr ta patur Luanin kampion tė ardhshėm botėror.
 
- Regina, tashti ti e ke rradhėn!, i drejtohet Luani koleges Halmich e cila poashtu ndodhet nė pėrgatitje pėr meqin e saj tė rradhės.  Me durim priste Regina qė Luani tė mbaroj programin qė u realizua nėn dirigjimin e Torsten Schmitz, pėr tė filluar pastaj ajo me tė njejtin intensitet.
 
 
Pėrgjigjet, humori, miqtė dhe talenti i sportistit poliglot
 
Luani pastaj pėrgjigjej nė pyetjet e shumta tė gazetarėve qė kishin mbushur sallėn dhe shpesh shpėrthente gazi nga humori i tij i herėpashershėm. Ē’forcė tregon ai pas gjithė kėsaj lodhjeje. Nė derė u duk edhe shoku e miku i sinqert i tij Mario, pronari i restorantit “Delfino” qė pėrgatitė ushqimin e kėtyre ditėve pėr te, me tė cilin Luani filloi komunikimin nė gjuhėn italiane.
 
Mė parė, me mua fliste shqip, kurse nė pyetjen e njė gazetari pėr takimin me Muhamed Aliun, e vazhdoi nė anglishten e rrjedhshme. Rrėfente pastaj edhe pėr studimet qė i bėn meēeve tė Muhamed Aliut sepse i ēmon lėvizjet e tij dhe dėshiron tė pėrfitoj diē nga ato. Edhe kėsaj here erdhi nė shprehje dhe u dėshmua vlera e talentit tė tij gjuhėsor, e kėtij sportisti poliglot. Mėse 50 gazetar, fotoreporter e kamerman ia kishin  gjithsesi lakmi kėsaj shkathtėsie tė ēmueshme.
 
- Luani ka njė ēerdhe tė cilėn e ēmon me zemėr-Rottweilin, thot Volker Grill, i cili ėshtė kurdoher pran tij, nė pėrgatitje dhe nė ring. Pranė tij ishte dhe mbeti nė ditėt e suksesit dhe ato qė thuhet se ishin tė vėshtira. Ndaj Luani edhe e ēmon sepse ky nuk ishte si disa tė tjerė qė atėherė kur kishte mė sė shumti nevoj, siē thot, ia kthyen shpinėn.
 
Sot, nė kėtė ditė tė ushtrimeve tė vrullshme para kamerave dhe syve tė botės, Wolker i jep forcė, e motivon qė grushtat e tij tė jenė edhe mė tė fuqishėm. – Kėtu tok me mua janė kurdoherė edhe Agimi, vėllau im dhe bokseri e shoku im Firat Arsllan, tė cilėt nuk kursejnė asgjė qė ushtrimet tė zhvillohen  mbarė e sipas planit, tregon Luani dhe i falėnderon tė gjithė qė nė forma tė ndryshme e mbėshtesin pėr meēin e ardhshėm.
 
Meqė fanula i ishte bėrė qullė nga djersėt, Luani e ndėrpret pėr pak ēaste rrėfimin dhe e zėvendėson atė me njė tjetėr, nga vitrina, qė kishte ngjyrė kafe tė qeltė.Ē’koecidencė. Nga shpejtėsia e mori mu atė qė e ruante si suvenir nė kujtim tė turneut tė vitit 1994, zhvilluar nė boks nė qytetin Bayroth, nė mes tė SHBA dhe Gjermanisė. Ishte ky turnir nga u kthye fitimtar. E fitoi atėherė edhe Browsterin, me tė cilin tashti do ti kryqėzoj dorėzat pėr titullin e mė tė mirit tė botės. Dhe kur njėri nga gazetarėt, pasi lexoi tekstin e kėtij turniri, nė fanulė tė veshur, e pyeti pėr duelin e atėhershėm me Browsterin, Luani u pėrgjigjė: - Ishte luftė interesante qė mė kujtohet mirė.
 
-A do tė jetė interesante edhe lufta e ardhėshme, pason pyetja tjetėr? – Gjithsesi dhe unė sėrish do tė dal fitimtar, u shpreh ky bokser i spikatur.
 
Ndėrkaq, Torsten Schmitz, i pyetur pėr kėtė, duke mos e mshehur kėnaqėsinė se e ka rastin tė punoj me kėtė bokser tė mrekullueshėm, tha: Luani duhet tė boksoj si nė luftėn me Witakerin, tė vė nė funksion lėvizjet e kėmbėve dhe taktikėn e tė djathtės, dhe padyshim do tė jet kampion.
 
 
Premtimi i dhėnė do tė bėhet realitet
 
Meqi i ardhshėm pėr titullin e kampionit botėror nė boks, zhvillohet nė Hamburg mu nė ditėn  e 100-vjetorit tė lindjes sė legjendės sė boksit dhe kampionit tė parė nga Gjermania Max Schmeling. Pėr kėtė jubile dhe nė pėrkujtim tė Schmelingut, ditė mė parė nė Gjermani u dha nė qarkullim pulla postale me portretin e tij.Tirazhi prej 12,5 milion pullave postare e nderon kėtė legjendė prej sportisti tė spikatur.
 
Nė solemnitetin e rastit mori pjesė edhe Luani i cili nė ditlindjen e 100 tė legjendės do tė ketė  rastin pėr tu bėrė kampion i dytė nga Gjermania nė boks. Kjo ishte dėshirė e madhe e Schmelingut pėr ta parė Luanin tė tillė. Premtimi dhėnė nė takimin me tė, Luani si duket do ta bėjė realitet dhe kėshtu do ta rikthej titullin e kampionit tė botės nė Gjermani pas plot 75-vjetėsh.
 
Si do qė tė jetė, Luan Krasniqi, edhe pas kėtij meqi do tė vazhdoj pėr tė qenė mė i mirė. Sepse moto tė pėrhershme e ka atė mbishkrim qė e mban nė sallėn e ushtrimeve: “ Kush sot shmanget, me dėshirėn pėr tė qenė mė i miri, nesėr nuk ėshtė mė ai qė dėshiron”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.