|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Vazhdojnė ofertat pėr ndihma nga vende tė ndryshme pas goditjes sė uraganit

 
 

 

05 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (04.09.2005)

Vende nė mbarė globin vazhdojnė t’u ofrojnė Shteteve tė Bashkuara fonde dhe ndihma pėr tė pėrballuar pasojat e Uraganit Katrina. Sot Kuvajti u zotua tė dhurojė naftė dhe nėnprodukte tė saj si dhe ndihma tė tjera me njė vlerė prej 500 milion dollarėsh.

Ministri kuvaitian i energjisė e pėrshkroi kėtė gjest si njė detyrė ndaj njė vendi mik. Njė koalicion i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara ēliroi Kuvaitin nga pushtimi irakian me luftėn e Gjirit Persik nė vitin 1991.

Katarri, njė tjetėr vend nė Gjirin Persik, ka ofruar ndihma me vlerė prej 100 milion dollarėsh. Ndėrkaq, Bashkimi Evropian tha se zyrtarėt amerikanė kanė kėrkuar furnizime me artikuj si batanike, paketa tė ndihmės sė shpejtė, ēisterna me ujė tė pishėm dhe ushqime.

Mė shumė se 50 vende kanė orfuar ndihma humanitare qė pas goditjes sė Uraganit Katrina nė brigjet e Gjirit tė Meksikės tė hėnėn e kaluar, pėrfshirė edhe vende qė ende nuk kanė kapėrcyer pasojat e cunamit tė dhjetorit 2004 nė Azi. Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs tha se zyrtarėt po punojnė pėr t’i kanalizuar kėto ndihma ndaj nevojave konkrete.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.