|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėri: Qeveria e re jep 300 mijė USD pėr viktimat e uraganit Katrina

 
 

 

05 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (04.09.2005) Ilirian Agolli

Qeveria e re e Shqipėrisė ka njoftuar se do tė dhurojė njė fond prej 300 mijė USD si ndihmė pėr viktimat e uraganit Katrina nė Nju Orleans tė SHBA. Lajmi ka zėnė vend nė faqet e para tė shtypit vendas, sė bashku me komentet e kryeministrit tė dekretuar Sali Berisha, se “Shqipėria po u bashkohet kėshtu dhjetėra vendeve tė tjera qė u solidarizuan dhe ju gjendėn pranė SHBA nė kėto ditė dhimbjeje, teksa humbi mijėra qytetarė tė vet nga kjo fatkeqėsi natyrore”.

Doktor Maksim Cikuli, i propozuar pėr ministėr shėndetėsie, thotė se Tirana gjithashtu ka ofruar edhe organizimin e njė ekipi mjekėsh dhe infermierėsh pėr tė shėrbyer pranė viktimave nė Nju Orleans. “Ne i gjendemi pėrkrah njė populli tė madh, njė kombi mik qė na ka ndihmuar nė ēastet tona mė tė vėshtira dhe do tė vazhdojė tė na ndihmojė.

Ėshtė vėrtet simbolike, por sidoqoftė, ne shprehim gatishmėrinė tonė, ashtu siē e kanė shprehur edhe mjaft shtete tė tjera, pėr tė ndihmuar nė zonat e katastrofės” - tha zoti Cikuli. Ai i bėri kėto komente pas mbledhjes sė Kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike ku u miratuan ministrat e kabinetit Berisha, qė pritet tė paraqiten nesėr tek Presidenti Alfred Moisiu.

Kryeministri i dekretuar Berisha deklaroi nė forumin drejtues tė Partisė Demokratike se asnjė nga ministrat e rinj nuk ka konflikte interesi me detyrėn e vet. Sipas tij, qeveria e re do t’u shėrbejė qytetarėve, duke reduktuar nė minimum shpenzimet administrative. “Ju garantoj se kjo do tė jetė njė qeveri e premtimeve tė mbajtura, e fjalės sė mbajtur. Qeveria do tė ketė njė vendosmėri tė plotė, totale e absolute, pėr tė proceduar ēdo ditė me reformat, me rivendosjen e ligjit dhe rikthimin e shtetit ligjor nė Shqipėri” - tha zoti Berisha.

Qeveria e re pritet tė fillojė shpejt nga puna pas votimit nė Parlament, pėr tė sqaruar sė afėrmi edhe spekulimet e shtypit mbi shpenzimet e bujshme administrative tė zyrtarėve paraardhės. Ndėrsa ish-kryeministri Fatos Nano ka lėnė prej disa ditėsh mbi tavolinėn e punės, pranė karriges bosh, edhe njė dosje voluminoze pėr dorėzimin e detyrės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.