|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi: “Procesi i pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės fillon pas njė muaji”

 
 

 

05 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (04.09.2005) Besim Abazi (Prishtinė)

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi tha se bisedimet pėr statusin e Kosovės mund tė fillojnė pas njė muaji dhe u shpreh i bindur se raporti i tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara Kai Eide pėr pėrmbushjen e standardeve nė Kosovė do tė jetė pozitiv, pavarėsisht nga disa zhvillime negative ditėve tė fundit.

Ai i bėri kėto komente pas kthimit nė Prishtinė nga pushimet, tė cilat i ndėrpreu pėr shkak tė vizitės sė ambasadorit Kai Eide, qė arriti tė djelėn nė Kosovė pėr takime treditėshe mė pėrfaqėsuesit mė tė lartė politikė vendas e ndėrkombėtarė para se tė udhėtojė pėr nė Beograd. Ai tha se nė vizitėn paraprake ishte inkurajuar me takimet nė Prishtinė dhe Beograd, ndėrkohė qė pranoi se ekzistojnė tashmė disa projekte tė raportit tė tij pėr gjendjen nė Kosovė i cili do tė jetė edhe vendimtar pėr hapjen e bisedimeve pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

“Se kur e pėrfundojmė punėn, nuk varet vetėm nga ne, por edhe nga bisedimet qė kemi me politikanė e me tė tjerė. Nėse ata duan tė ndėrmarrin hapa pėr tė cilėt ne mendojmė se do tė ishin tė dobishėm, kjo do tė ndikojė nė mėnyrė pozitive nė raport”, tha ambasadori Eide.

Kryeministri i Kosovės i cili filloi takimet me ambasadorin Eide qysh tė djelėn mbrėma, u shpreh i bindur se raporti i kėtij tė fundit do tė ketė pasqyrime pozitive dhe se fillimi i procesit tė zgjidhjes sė statusit nuk ėshtė i largėt. “Unė mendoj se shumė shpejt do tė fillojnė hapat e parė tė bisedave pėr statusin final tė Kosovės. Ndoshta nuk mund tė flitet as pėr njė periudhė mė shumė se njėmuajshe dhe sa pėrket palės kosovare ajo nė parim ėshtė e pėrgatitur sepse ėshtė ēėshtje pėr tė cilėn klasa politike ėshtė e pėrgatitur”.

Ai u shpreh i pakėnaqur me rrjedhėn e deritashme tė punės nė Forumin Politik tė Kosovės - mekanizėm i themeluar nga shefi i UNMIK-ut pėr tė krijuar konsensus politik ndėrmjet pozitės dhe opozitės – dhe tė pėrgatitjeve pėr bisedimet rreth statusit tė Kosovės. Kryeministri Kosumi tha se ėshtė bėrė punė e palodhur nė kėtė Forum pėr njė kohė tė gjatė. ”Unė do tė pėrpiqem, ta pėrshpejtoj punėn e qeverisė dhe tė institucioneve tė tjera, pėrfshirė edhe forumin, pėr tė formuar grupet tė punės dhe, nė radhė tė parė, pėr caktimin e pėrbashkėt tė grupeve tė punės.

Ky ėshtė ēelėsi qė e hap pastaj procesin. Ajo qė duhet tė thuhet shumė hapur, ėshtė rikthimi tek ideja origjinale pėr Forumin. Ai ėshtė formuar qė tė harmonizojė qėndrimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės dhe nuk ėshtė formuar pėr punė tė tjera ekzekutive dhe organizative sepse punėt e tjera janė tė qeverisė”.

Emėrimi i bashkėrenduesit ishte njė nga shkaqet qė ka vonuar krijimin e grupeve tė punės pėr shkak tė mospajtimeve rreth mbajtėsit tė kėtij posti.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.