|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

R. Ismajli: Nėna Tereze u shėrbeu njerėzve duke pėrhapur idenė e dinjitetit e respektit pėr veten dhe pėr ta

 
 

 
Prishtinė, 5 shtator 2005 /TN /QIK - Me rastin e 95-vjetorit tė lindjes sė Nėnės Tereze, Kuvendi i Kosovės sot mbajti njė seancė solemne kushtuar jetės dhe veprės sė saj. Pėr figurėn dhe jetėn e humanistes sė madhe shqiptare Nėna Tereze, para deputetėve folėn kryetari i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, Rexhep Ismaili dhe veprimtari e biografi i Nėnės Tereze, dom Lush Gjergji.

"E lindur Gonxhe Bojaxhiu Nėnė Tereze, humanistja e madhe e shekullit 20 tė kontrasteve, tė pėrparimit tė madh por edhe tė brutaliteteve, personalitet krejtėsisht i veēantė, me tė gjallė tė saj mori mirėnjohjet mė tė mėdha tė njerėzimit qė nga India e deri nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė nga Kuba e deri nė Shqipėri.
 
Humanizmi i saj nė vepėr, konkret dhe nė mbrojtje tė dinjitetit njerėzor, nė mbrojtje tė jetės, u vlerėsua lart edhe me Ēmimin Nobel pėr Paqe mė 1979", tha nė fillim tė fjalės sė tij akademik Rexhep Ismajli.

Nėnė Tereze, tha nė vazhdim akad.Ismajli, pėr tė gjallė tė saj dhe mė vonė u cilėsua luftėtare e madhe e stolisur me tiparet e bashkėdhimbjes, tė besimit, tė dashurisė, tė vetėbesimit, tė persistencės, tė guximit.
 
U shėrbeu njerėzve duke pėrhapur idenė e dinjitetit tė tyre, idenė e respektit pėr veten dhe pėr ta; iu afrua atyre qė kishte mundur jeta, luftoi kundėr pėrjashtimit, kundėr veēimit tė njerėzve. Mė tutje ai tha se humanizmi i saj ishte konkret dhe dėshmohej nė jetė dhe nė angazhimin jetėsor e frymėgjatė e mbi tė gjitha me tolerancėn.

Duke pėr folur pėr jetėn e Nėnės Tereze, Akad.Ismajli tha se Gonxhe Bojaxhiu ėshtė cituar tė ketė thėnė pėr veten: "Me gjak jam shqiptare. Me shtetėsi indase. Me besim katolike. Me vokacion i pėrkas botės. Me zemėr i pėrkas tėrėsisht zemrės sė Jezuit".

E lindur nė Shkup mė 1910 nė njė familje shqiptare nga Prizreni, e rritur nė ato mjedise dhe me ato mendėsi, Gonxhe Bojaxhiu qe brumosur me shumė nga vlerat qė, nė zhvillimet e saj tė mėtejme, nė rrugėt e formimit dhe tė veprimtarisė rruzullore, do tė bėhen tipare tė personalitetit e pse jo edhe tė mėnyrės sė realizimit tė ēėshtjeve tė ndjekura, duke tejēuar vlerat rruzullore tė mjedisit tė saj nėpėr gjithė botėn.

"Vlerat si toleranca njerėzore, fetare, etnike e tjetėr, qė lidhen me dashurinė pėr njeriun dhe Zotin, burimet apo rezonancat mund t'i kenė, sė paku pėr njė pjesė, edhe nė ato qė mori ajo me vete nga vendi e populli i vet i pėrshtatur tashmė nėpėr shekuj me pėrvoja bashkėjetese me tė tjerėt, me mė shumė besime e etni, me tradita tė gjata tė vlerėsimit dhe tė respektit pėr tjetrin tė ndryshėm dhe tė ndryshmen", tha nė fjalėn e tij kryetari i ASHAK.

Akad. Ismajli pėrkujtoi se mė 1990, kur Kosova po kalonte kohė tė vėshtira, simboli i bashkėvuajtjes, i dashurisė, i solidaritetit, laureatja e Ēmimit Nobel pėr paqe, pėr vlerat qė sublimonte dhe simbolizonte jeta dhe vepra e saj, u zgjodh anėtare nderi e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės. Kjo Akademi, tha ai, ndjehet e privilegjuar pėr kėtė fakt, ashtu siē ndjehen shqiptarėt krenarė dhe tė privilegjuar pėr faktin qė kanė pasur mundėsi t'i jepnin botės njė figurė tė shenjtė.
  
Po ashtu ai pėrkujtoi se nė vitin 2003 Nėna Tereze u lumturua nga Papa Gjon Pali II, i cili po ashtu ka luajtur njė rol me peshė tė veēantė nė botėn e pjesės II tė shekullit XX.

Akad.Ismajli tha nė vazhdim se humanizmi i Nėnės Tereze nuk ėshtė abstrakt, duke cituar nė mendim tė saj se "gjėrat e vogla janė vėrtet tė vogla, por tė besosh nė gjėrat e vogla ėshtė gjė e madhe".
 
"Vlerat si solidariteti, humanizmi, synimi i lirisė dhe i paqes, dashuria dhe kėrkesa pėr dinjitet e respekt njerėzor kanė mundur tė hetohen nė ēdo rast dhe vijimisht nė ato qė ndodhnin nė shoqėrinė kosovare, megjithė vėshtirėsitė jashtėzakonisht tė mėdha qė e kishin kapluar vendin.
 
Pėrtej derdhjes sė pashembullt tė urrejtjes militare e paramilitare, policore e tjetėr tė Serbisė mbi kėtė vend tė vogėl, vėshtirėsi kėto qė u superuan me qėndresėn vendore dhe me ndihmėn e solidaritetin shumė tė ēmuar ndėrkombėtar, megjithė vėshtirėsitė jo tė vogla tė rindėrtimit tė vendit, populli i Kosovės vazhdon tė ushqejė vlerat e solidaritetit, tė humanizmit, tė bashkėjetesės me fqinjtė", nėnvizoi akad.Ismajli, duke shprehur besimin se "vlera tė tilla synohen nė institucionet e dala nga vota e lirė e popullit tė Kosovės".

Kryeparlamentari Nexhat Daci tha se ajo qė Nėnėn Tereze e veēon nė veprimtarinė e saj ėshtė se ndihma e angazhimi i saj ishte i pėrhershėm dhe i pakursyer deri nė sakrificė, qė duke u nisur nga parimet kristiane tė mėshirės, tė solidaritetit dhe tė ndihmės ndėrmjet njerėzve, qė janė parime edhe tė gjitha besimeve tjera, e qė gjithashtu janė parime bazė tė civilizimit tė sotėm.

Nėna Tereze nė rrugėtimin e saj, tha Daci, u ngrit nė simbol tė bamirėsisė e pėrkushtimin nė gjithė botėn.
 
"Nderimi i Nėnės Terezė nė kėtė Kuvend tė popullit tė Kosovės, ėshtė nderim i vetė Kuvendit, ėshtė nderim i vetė neve qė e pėrkujtojmė sot e do ta pėrkujtojmė gjithmonė, kėtė Bijė tonėn dhe tė civilizimit, duke u vėnė emrin e saj, rrugėve shesheve, shkollave dhe institucioneve tė tjera, duke nderuar kėshtu veprėn e saj e cila ėshtė kthim kah njeriu dhe kah njerėzorja, ėshtė kthim nė cilėsitė e vetitė mė tė mira si individ, si popull dhe si civilizim", tha Nexhat Daci.

Nė kėtė mbledhje solemne foli edhe dom Lush Gjergji, biografi mė i njohur i Nėnės Tereze.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.