|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Petersen, Aide e Surroi urojnė Presidentin Rugova qė tė shėrohet sa mė shpejt

 
 

 
Prishtinė, 5 shtator 2005 /TN /QIK - Shefi i UNIMK-ut Soren Jesen Petersen nėpėrmjet njė deklarate me shkrim ka shprehur brengėn e e tij pasi kishte mėsuar pėr sėmundjen e Presidentit Rugova.

"Ndiehem i brengosur pasi mėsova lajmin se Presidenti Rugova vuan nga kanceri nė mushkėri. I uroj shėrim sa mė tė shpejtė dhe njėherėsh shpreh bindjen time se Presidenti do tė vazhojė tė qėndrojė stoik nė sfidat qė po i paraqiten duke dhėnė kontributin si nė tė kaluarėn ashtu edhe tani".

Petersen u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė qėndrojnė unikė dhe tė shprehin solidaritetin e tyre ndaj Presiedntit Rugova dhe tė vazhdojnė pėrpjekjet e tyre nė pėrmbushjen e detyrave dhe aspiratave qė janė pėrcaktuar me qėllim qė e ardhmja e Kosovės tė jetė mė e mirė.

Edhe Kaide Aide, i dėrguar i posaēėm i OKB_sė pėr Kosovėn, nėpėrmjet njė deklarate i uroi Presedentit Rugova shėrim tė shpejtė. "E njoh prej 11 vitesh. E mirėpresim sidomos transparencėn e tij qė e domostroi sot dhe natyrisht i urojmė shėrim tė tė shpejtė dhe shpresojmė qė tė kemi mundėsi tė bisedojmė sėrish me tė pėr tė gjitha ēėshtjet e rėndėsishme me tė cilat po pėrballet Kosova. Tani ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė kemi njė tablo tė unifikuar", u shpreh Aide.

Lideri i ORA-s Veton Surroi veēoi rolin shumė tė rėndėsishėm tė Presidentit Rugova nėpėr tė cilin po kalon vendi. "Paraqitja e Presidentit tė Kosovės ishte njė moment i prekshėm qė tė manifestohet sėmundja e Dr. Rugovės. Unė shpresoj personalisht se Presidenti do tė bėhet mė mirė.
 
Ėshtė njė rol i pashmangshėm jo vetėm si kryetar, por edhe personaliteti i Dr. Rugovės qė tė marrė pjesė nė fazėn pėrfundimtare tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės", tha Surroi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.