|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Presidenti Moisiu mandaton kreun e PD-sė, Berisha pėr formimin e qeverisė

 
 

 

04 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (03.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri presidenti Alfred Moisiu mandatoi sot kryetarin e partisė demokratike Sali Berisha pėr formimin e kabinetit tė ri qeveritar. Zoti Berisha deklaroi edhe njė herė se qeveria e tij do tė jetė njė qeveri e shėrbimit dhe se nuk do tė zhgėnjejė qytetarėt shqiptarė. Po sot  zonja Jozefina Topalli u zgjodh si kryetare e parlamentit. Ajo bėhet kėshtu e para grua nė historinė e shqiptare qė drejton kėtė institucion tė lartė. Zonja Topalli premtoi se do t’i garantojė opozitės tė gjitha tė drejtat e saj.

Qė prej pasdites sė sotme kryetari i partisė demokratike e cila udhėhoqi koalicion e djathtė tė dalė fitues nė zgjedhjet e 3 korrikut ėshtė ngarkuar zyrtarisht pėr formimin e kabinetit tė ri. Zoti Berisha u takua me presidentin Alfred Moisiu nga i cili u mandatua pėr tė caktuar kabinetin e tij tė ardhshėm.

Zoti Berisha, i cili do tė drejtojė vendin nė katėr vitet e ardhshme tha se nuk do t’i zhgėnjej qytetarėt shqiptarė dhe se qeveria e tij do tė jetė njė qeveri e shėrbimit ndaj tyre. Nė tė vėrtetė gjatė gjithė kėsaj periudhe qė shoqėroi mbylljen e procesit zgjedhor, zoti Berisha ka mbyllur bisedimet me aleatėt dhe duket se dhe postet e tjera qė i janė ndarė pėrfaqėsuesve tė partisė sė tij janė pėrcaktuar.

Megjithėse ai vetė nuk ka bėrė asnjė deklarim pėr emrat, duket se janė tė konfirmuar postet kyce, ku ministria e jashtme do te drejtohet nga zoti Besnik Mustafaj, financat nga Ridvan Bode, ekonomia nga Genc Ruli, ministria e Brendshme Sokol Olldashi ndersa Mbrojtja  nga Fatmir Mediu.

Tashmė emrat e ministrave tė tij zoti Berisha duhet t’ia drėzojė Presidentit. Sipas tė gjitha gjasave ai pritet ta bėjė kėtė tė hėnėn. Pas dekretimit tė kabinetit kryeministri i ardhshėm do tė paraqesė nė parlament programin dhe qeverinė e tij pėr tė marrė votbesimin dhe mė pas tė gjithė do tė betohen tė presidenti Moisiu para se tė marrin detyrėn.

Nga ana e tij parlamenti zgjodhi sot kryetarin e ri. Pas votimit ku konkurroi edhe pėrfaqėsuesi i majtė Neritan Ceka, fitoi me 81 vota zonja Jozefina Topalli. Ajo bėhet kėshtu e para grua qė vihet nė krye tė kėtij institucioni tė lartė tė vendit.

Nė fjalėn e saj zonja Topalli tha se parlamenti i ri ka nevojė pėr bashkėpunim nga tė gjitha palėt pėr realizimin e reformave tė rėndėsishme pėr vendin nė luftėn kundėr korrupsionit e krimit tė organizuar. Ajo premtoi se do tė jeta garante e tė drejtave dhe respektimit tė opozitės:

"Me shumė deputetė jemi rritur politikisht nė kėtė sallė. E kemi kuptuar se liria nuk ėshtė liēencė dhe pushteti nuk tė jep ēdo tė drejtė. Pėrkundrazi, unė duke qenė pėr njė kohė tė gjatė nė opozitė gjithnjė kam menduar e sot kam mundėsi tė bėhem unė mbrojtėsja dhe pėrkrahėsja e fortė e sė drejtės sė opozitės, garantja e rregullores qė ruan opozitėn e jo e shumicėn, se ajo nuk ka nevojė. Avokatja e dėgjimit tė zėrit tė tė gjithė atyre qė mendojnė ndryshe nga unė".

Tė njejtin mesazh dha dje edhe zoti Berisha nė mbledhjen e parė me deputetėt e partisė sė tij, kur deklaroi se shumica nuk do tė pėrdorė forcėn e kartonave pėr tė penguar nismat e opozitės dhe se asaj do t’i garantohet kontrolli i plotė ndaj qeverisė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.