|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dėmet e pėrgjithshme nga Katrina mund tė kapėrcejnė shifrėn e 100 miliardė dollarėve

 
 

 

04 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (03.09.2005)

Ekspertėt e ekonomisė amerikane parashikojnė se dėmet e pėrgjithshme tė shkaktuara nga uragani Katrina mund ta kapėrcejnė shifrėn e 100 miliardė dollarėve.

Specialistėt e sigurimeve thonė se do tė kenė njė tablo mė tė qartė tė humbjeve kur tė mund tė hyjnė nė New Orleans dhe nė qytete tė tjera tė gjirit.

Ata thonė se humbjet ka mundėsi tė jenė duke u rritur me dhjetėra miliona dollarė ēdo ditė nė New Orleans, ndėrsa dėmet e shkaktuara nga uji rėndohen edhe mė tej, zjarret vazhdojnė aty-kėtu dhe plaēkitjet po ashtu.

Presidenti Bush ka nėnshkruar njė paketė emergjence prej 10.5 miliardė dollarėsh pėr zonėn e goditur nga uragani dhe tha se do tė duhen akoma mė shumė ndihma.

Ai ka caktuar gjithashtu tė atin, ish-presidentin Gorge Herbert Walker Bush dhe ish-presidentin Bill Clinton pėr tė bashkėrenduar pėrpjekjet pėr mbledhje private fondesh.


Presidenti Bush dėrgon trupa shtesė nė zonat e goditura nga Katrina
 

Zėri i Amerikės (03.09.2005) Scott Stearns

Presidenti Bush vazhdon tė dėrgojė trupa tė tjerė pėr tė ndihmuar nė vendosjen e rendit nė zonat e goditura nga uragani Katrina. Presidenti Bush ka miratuar mė shumė se 10 miliard dollarė ndihmė pėr shtetet jugore tė Alabamės, Misisipi dhe Luiziana.Presidenti Bush tha se mė shumė se 7 mijė trupa nga njėsitė elitė tė forcave ajrore dhe marinės do tė arrijnė nė rajon gjatė pak ditėve tė ardhshme.

“Pėrparėsitė tona janė tė qarta. Ne do ta pėrfundojmė evakuimin sa mė shpejt dhe nė mėnyrė sa mė tė sigurt qė tė jetė e mundur. Ne nuk do t’i lejojmė njerėzit mė tė dobėt tė bien pre e kriminelėve. Dhe nuk do tė lejojmė burokracinė tė pengojė shpėtimin e jetėve tė njerėzve.”

Presidenti ėshtė kritikuar nga republikanėt dhe demokratėt pėr shkak tė ritmit tė ngadaltė tė pėrgjigjes sė ndihmės federale ndaj pasojave tė stuhisė vdekjeprurėse tė para gjashtė ditėve.

Presidenti Bush tha se situata po pėrmirėsohet ēdo orė, por pėrmasat e detyrės kanė kufizuar burimet. Ai tha se ėshtė e papranueshme qė shumė njerėz nuk po marrin ndihmėn e duhur, veēanėrisht nė qytetin e goditur mė rėndė tė New Orleans. Aty ku shpėrndarja e ndihmave nuk po funksionon, presidenti premtoi se do t’i rregullonte gjėrat.

“Unė e di qė ata qė janė goditur nga Katrina po vuajnė. Shumė janė tė zemėruar dhe tė dėshpėruar pėr ndihmė. Detyra qė kemi pėrpara ėshtė shumė e madhe, por ashtu ėshtė edhe zemėrgjerėsia e Amerikės. Nė Amerikė ne nuk i braktisim bashkėatdhetarėt tanė kur ata kanė nevojė, dhe qeveria federale do tė bėjė punėn e saj.”

Presidenti bėri njė turne dje nė zonat e dėmtuara nga stuhia nė Alabama, Misisipi dhe Luiziana duke u dhėnė shpresė njerėzve qė kanė humbur shtėpiat.

Pas kthimit nė Washington presidenti Bush nėnshkroi njė paketė ndihmash prej 10 pikė 5 miliard dollarėsh pėr zonat e dėmtuara.

“Ne kemi pėrgjegjėsi ndaj vėllezėrve dhe motrave tona nė bregdetin e Gjirit tė Meksikės, dhe ne nuk do tė pushojmė derisa kjo punė tė kryhet,” tha presidenti Bush.

Nė fjalimin e tij tė pėrjavshėm nė radio, presidenti tha se puna qė kemi pėrpara ėshtė e vėshtirė, megjithatė ai i siguroi amerikanėt se vendi ka karakterin dhe burimet e nevojshme pėr t’i bėrė ballė fatkeqsive dhe pėr tė rindėrtuar New Orleans.

Ndėrsa nė fjalimin e demokratėve nė radio, kongresmeni nga Luiziana Charlie Melancon tha se vdekjet dhe vuajtjet e mėdha nga uragani Katrina tregojnė se projektet e rindėrtimit bregdetar nuk janė vetėm ēėshtje tregėtie por edhe sigurie. Ai tha se po drejton njė pėrpjekje dypartiake pėr tė dhėnė mė shumė para nga buxheti federal pėr mbrojtje nga uraganėt dhe pėrforcimin e digave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.