|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Intervista e Kadaresė sot nė gazetėn mė tė re ABC

 
 

Flet Ismail Kadare pėr gazeten ABC

 
 

 
04 shtator 2005 / TN
 
Sa herė qė Ismail Kadare shfaqet nė publik, emri i tij shkakton njė pėshtjellim nė rrafshin mediatik, vė nė lėvizje jo vetėm kulturėn, por edhe mendimin politik.
 
Diēka tė tillė ka shkaktuar edhe publikimi i dr.Shaban Sinanit “Dosja K II”, nė tė cilėn paraqiten para publikut dokumente tė panjohura mė parė, lidhur me veprimtarinė e artistėve
 
“Jemi dėshmitarė trillesh tė padenja politike”
 
Thirrjet e neveritshme “nuk i njohim zgjedhjet” dhe “do tė bojkotojmė parlamentin”...duhet tė konsiderohen si thirrjet: “Poshtė Shqipėria!” ose “T’i vėmė zjarrin Shqipėrisė!”.
 
Sa herė qė Ismail Kadare shfaqet nė publik, emri i tij shkakton njė pėshtjellim nė rrafshin mediatik, vė nė lėvizje jo vetėm kulturėn, por edhe mendimin politik.
 
Diēka tė tillė ka shkaktuar edhe publikimi i dr.Shaban Sinanit “Dosja K II”, nė tė cilėn paraqiten para publikut dokumente tė panjohura mė parė, lidhur me veprimtarinė e artistėve shqiptarė gjatė periudhės sė komunizmit.
 
Nė njė intervistė pėr “ABC”, Kadareja i cilėson si “trembje ndaj sė vėrtetės” reagimet ndaj kėtij botimi. Pėr shkrimtarin e njohur, publikimi i dokumenteve ėshtė njė pastrim i pashmangshėm, nė tė cilin Shqipėria do tė kalojė domosdoshmėrisht.  Pėr Kadarenė, mė shumė se sa ngjarjet e kaluara, tė cilat kurrsesi nuk duhen mbetur pa u sqaruar deri nė fund, pėr shqiptarėt ka mė shumė rėndėsi e tashmja dhe e ardhmja.
 
Sipas tij, politika shqiptare shkel ēdo premtim. Radhėn pėr kėtė shkelje, nė vitin 2005, e ka e majta. “Duke zvarritur dorėzimin e pushtetit, e majta shqiptare pėrdori politikėn e ‘tokės sė djegur’, duke harruar se kjo politikė ndiqet nė njė tokė armike, ose tė pushtuar nga armiku”, shprehet Kadareja pėr ABC-nė
 
 
Kohėt e fundit, emri juaj ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendjes sė qarqeve kulturore, por jo vetėm tė tilla, pėr shkak tė botimit tė njė libri me dokumente rreth veprės suaj qė i referohen viteve tė dikaturės. Duke konsideruar se libri ėshtė njė iniciativė personale e zotit Shaban Sinani, cilat janė pėrshtypjet tuaja rreth botimit tė kėtyre materialeve? Ēfarė shėnojnė ato nė kėtė fazė tė ecurisė suaj krijuese dhe njerėzore?
 
Libri me dokumente arkivale i dr. Sinanit, lidhet me njė proces pastrimi tė pashmangshėm, nėpėr tė cilin Shqipėria do tė kalojė domosdoshmėrisht. Gjithė vendet e ish-Lindjes kanė kaluar e janė duke kaluar.
 
Shqipėria ka mbetur e fundit. Thelbi i procesit ėshtė dėnimi i krimeve tė njė rendi, qė historikisht ėshtė gjykuar i dėnueshėm. Kjo s’ka tė bėjė as me hakmarrje, as me revansh. Kjo ka tė bėjė me pastrimin e brendshėm tė njė kombi. Bllokimi i kėtij procesi ėshtė fatal pėr tė ardhmen. Ai ēon nė gangrenizimin e sė keqes, nė rrezikun e pėrsėritjes sė saj, nė mbetjen jashtė tė Shqipėrisė ndaj zhvillimeve tė demokracisė evropiane.
 
Libri i dr. Sinanit, ėshtė njė nismė e kėtij procesi nė rrafshin e kulturės. Reagimi kundėr tij, i rretheve tė caktuara, tregon se ai ka prekur njė problem tė thellė. Nomenklatura e njė diktature tė pėrmbysur mė shumė se ēdo gjėje i trembet zbulimit tė arkivave tė fshehta. Sepse aty gjendet e skanuar fytyra e vėrtetė e saj. Ajo do tė parapėlqente kujtimet mashtruese me ngjyrė rozė, ato qė kanė vėrshuar kohėt e fundit nė shtypin shqiptar. Sipas kėtyre kujtimeve diktatura shqiptare del njėfarė tabloje e sheqerosur, ku zyrtarėt e saj, ca bablokė zemėrmirė, venė e vijnė nėpėr ditėlindje, dhe e kanė shpirtin aq tė pastėr saqė jo tė bėjnė krime, por as tė vrasin njė mizė nuk u vete mendja!
 
 
Kohėt e fundit nė Shqipėri ka njė shfaqje mė tė zėshme tė komunitetit mysliman shqiptar, me problematikėn e vet, por ajo qė ėshtė kryesorja nė mbrojtje tė fesė pėrkatėse, janė afishuar njė grup tė rinjsh qė shėnon njė rritje cilėsore tė kėsaj mbrojtjeje. Ēfarė shėnon ky afishim pėr identitetin tėrėsor tė shqiptarėve nė njė shkallė mė tė gjerė? Ē’pėrfaqėson, nga ana tjetėr, shfaqja e veshjeve specifike tė grave tė kėsaj feje nė Shqipėri?
 
Mendoj se identiteti i njeriut shqiptar nuk kushtėzohet nga besimi. Njė shqiptar me besimin mysliman, ėshtė i tillė, domethėnė i identifikueshėm si shqiptar po aq sa njė shqiptar katolik, ortodoks, i komunitetit bektashi, ose njė shqiptar ateist. Nė Shqipėri, ashtu si nė krejt Evropėn, me pėrjashtim tė Greqisė, kombi dhe feja nuk janė kurrsesi tė njėjtėsuar. Njė francez ose njė gjerman, identifikohen si tė tillė dhe kurrsesi nė bazė tė besimit katolik ose protestant, qė mund tė ketė njėri ose tjetri.
 
Pėrzierja e kėtyre, sidomos nė Ballkan, mund tė ēojė nė katastrofė. Kėshtu, pėr shembull, sipas mendėsisė sė rretheve tė prapambetura greke, tė gjithė ortodoksėt e gadishullit, pėrveē sllavėve, janė grekė.
 
Rrjedhimisht ortodoksėt shqiptarė janė tė tillė. S’ka nevojė tė zgjatemi pėr tė vėrtetuar barbarinė e njė teze tė tillė. Lidhur me veshjen, kryesisht atė tė grave, mendoj se tradita e kombit shqiptar njeh dy veshje kryesore: atė tė hershmen, populloren, qė quhet ndryshe kombėtare, dhe veshjen moderne qė ėshtė cilėsuar si qytetare, ose veshjen e “zonjave tė qytetit”. Tė dyja kėto kanė patur versionet e tyre tė thjeshtėsuara, madje tė degraduara, pėr shkak tė varfėrisė. Njė veshje tjetėr, e ndikuar nga bota turke, ka qenė e pranishme gjithashtu nė Shqipėri, ashtu si nė njė pjesė tė madhe tė Ballkanit. Nė kohėn kur Jugosllavia e Titos, mėtonte rolin udhėheqės tė botės sė tretė, ajo solli nė trevat e saj, njė veshje tė panjohur mė parė nė gadishull:
 
veshje grash tė Lindjes sė Mesme, tuniziane, marokene etj. Kjo bėnte pjesė nė strategjinė pėr tė konsideruar popujt josllavė si qytetarė tė dorės sė dytė. Me shpresė se Evropa do tė ishte shpėrfillėse ndaj popujve qė konsideroheshin myslimanė (ēka pėr fat tė keq edhe ka ndodhur), Jugosllavia synonte, nė radhė tė parė, mbajtjen nė zap tė shqiptarėve. Shkombėtarizimi i tyre, zėvendėsimi i identitetit shqiptar me pėrkatėsinė fetare, siē kishte ndodhur me boshnjakėt, bėnte pjesė nė planet afatgjata tė Jugosllavisė.
 
Me anė tė veshjeve (ėshtė fjala pėr ato tradicionale), popujt kanė dashur tė japin disa shenja tė tyre, shpeshherė tė brendshme. Ndaj natyrshėm ato bėjnė pjesė nė atė qė quhet shprehje e identitetit. Fakti qė pėrdoren pėrherė e mė rrallė, pėr shkak tė rrethanave, ndėr tė cilat shtrenjtėsia e tyre, kjo s’do tė thotė se ato kanė pushuar sė ekzistuari. Zėvendėsimi i tyre me njė veshje tė kohės, ėshtė proces i pashmangshėm botėror. Por zėvendėsimi i tyre me njė tjetėr veshje tradicionale, kjo bėn pjesė nė atė qė quhet braktisje e identitetit ose shkombėtarizim. Njė gjė e tillė nė Ballkan, dihet se ē’tė kujton.
  
Ēfarė shėnon pėr ju rotacioni i pushtetit nė Shqipėri?
Si po e pėrjetoni kėtė?
 
Kalimin e pushtetit nė mėnyrė demokratike, pra paqėsore, e kanė pritur me njėfarė ankthi pozitiv gjithė shqiptarėt. Opinioni shqiptar dhe ai ndėrkombėtar e kanė pėrgatitur kėtė. Bashkėsia evropiane e vuri kėtė rotacion demokratik si kusht paraprak pėr tė ardhmen evropiane tė Shqipėrisė.
 
Shqipėria vetė e pranoi kushtin. Ajo premtoi, apo vuri nderin e saj nė kėtė premtim. Klasa politike shqiptare, nėn kėtė trysni, pranoi tė njėmendėsonte dėshirėn e gjithmbarshme shqiptare. Premtimi nuk u mbajt veēse pjesėrisht. Vlerėsimin pozitiv nuk e ndante veēse njė fill peri nga vlerėsimi negativ. Dhe sikur tė mos mjaftonte kjo, pa u dhėnė ende verdikti i brendshėm dhe i jashtėm pėr kėtė akt themelor tė historisė moderne shqiptare, krahu i majtė i politikės, ai qė duhej tė lėshonte pushtetin, e shkeli ēdo premtim.
 
Nė mėnyrė krejtėsisht tė papėrgjegjshme, duke humbur shansin qė i jepej pėr tė bėrė njė tėrheqje dinjitoze, me fjalė tė tjera pėr t’i bėrė njė tė mirė vendit tė vet, e refuzoi befas kėtė dhe nisi njė seri trillesh e aktesh tė padenja, dėshmitarė tė tė cilave jemi tė gjithė. Duke zvarritur dorėzimin e pushtetit, e majta shqiptare pėrdori politikėn e “tokės sė djegur”, duke harruar se kjo politikė ndiqet nė njė tokė armike, ose tė pushtuar nga armiku. Le tė shpresojmė qė nė kohėn qė kjo intervistė po shkruhet, ky problem i rėndė tė ketė marrė zgjidhje.
 
E megjithatė nuk duhet kėnaqur me kaq. Ky incident i zgjatur e turpėrues pėr njė vend, duhet tė bėhet mėsim njė herė e pėrgjithmonė. Aktet si ky, thirrjet e neveritshme “nuk i njohim zgjedhjet” dhe “do tė bojkotojmė parlamentin”, duhet tė mos dėgjohen mė nė Shqipėri. Ky vend duhet tė pėrgatitė gjithė energjitė e tij tė brendshme, qė tė fshijė nga skena politike ato parti ose ata politikanė qė do tė guxojnė t’i ringjallin kėto thirrje barbare. Ai duhet t’i konsiderojė ato njėlloj siē do tė konsideronte thirrjet: “Poshtė Shqipėria!” ose “T’i vėmė zjarrin Shqipėrisė!”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.