|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Dy ish-presidentėt angazhohen nė pėrpjekjet pėr grumbullim fondesh

 
 

 

03 shtator 2005 / TN

Zėri i Amerikės (02.09.2005)

President Bush meets with former President George H.W. Bush, right, and former President Bill Clinton, right, in Oval Office of the White House

Konferencė pėr shtyp nė Shtėpinė e Bardhė

Presidenti Bush i ka kėrkuar tė atit, ish-presidenti George Herbert Bush, dhe ish presidentit Bill Klinton tė japin ndihmesėn e tyre pėr viktimat e uraganit Katrina. Pas angazhimit tė ish- presidentėve Bush dhe Klinton nė fushatėn bamirėse qė grumbulloi mbi 1 miliard dollarė nga burime private pėr viktimat e cunamit tė vitit tė kaluar nė Azi, presidenti Bush u kėrkoi atyre qė tė organizojnė njė fushatė tė ngjashme pėr grumbullim fondesh pėr tė ndihmuar viktimat e uraganit. 
 
Presidenti Bush doli para kamerave i shoqėruar nga dy ish-presidentėt dhe bėri thirje pėr durim, duke thėnė se dėrgesat me ndihma janė nisur. "Do tė duhen fonde tė shumta dhe qeveria federale do tė bėjė ē’ėshtė e mundur. Por edhe sektorit privat i takon tė luajė rolin e tij.

Prandaj u kam kėrkuar presidentėve Bush dhe Klinton tė kryesojnė njė pėrpjekje mbarėkombėtare pėr grumbullim fondesh nė ndihmė tė viktimave tė uraganit Katrina.

Kėta presidentė do t’u kėrkojnė amerikanėve tė hapin zemrat dhe kuletat dhe tė ndihmojnė ata qė janė nė nevojė. Ata do tė kėrkojnė ndihmė nga korporata tė mėdha dhe biznese tė vogla, si dhe nga qytetarėt amerikanė nė mbarė vendin," tha presidenti.

Presidenti tha dje se ende ka mijėra viktima tė uraganit qė duhet tė gjenden dhe shpėtohen dhe e pranoi se gjendja ėshtė shumė acaruese pėr ata qė kanė mungesa uji, ushqimi dhe janė pa strehė. "Kemi tė bėjmė me njė prej katastrofave mė tė rėnda natyrore nė historinė e vendit tonė dhe qeverisė federale i takon tė luajė njė rol i rėndėsishėm. Pėrparėsia kryesore ėshtė tė shpėtojmė viktimat, pėr kėtė Agjencia Federale pėr Menazhimin e Emergjencave ka dėrguar mbi 80 ekipe pėr kėrkimin dhe shpėtimin e viktimave," tha presidenti.

Zoti Bush u bėri thirje amerikanėve tė tregohen tė kujdesshėm me konsumimin e energjisė, por e cilėsoi uraganin si njė ndėrprerje e pėrkohshme e furnizimeve me karburant. "Aktualisht tubacioni Kolonial Pipe, arterja kryesore qė furnizon pjesėn lindore tė Gjirit tė Meksikės ka rifilluar punėn vetėm me 50 pėr qind tė kapacitetit. Parashikojmė qė kapaciteti do tė rritet sė shpejti dhe se tubacione tė tjera do tė vihen nė funksionim. Megjithatė pėr momentin do tė ketė mungesa karburanti," tha zoti Bush.

Presidenti ka udhėzuar personelin e tij tė llogarisin dėmet ekonomike tė stuhisė, nė pėrgatitje pėr t’i paraqitur Kongresit njė kėrkesė pėr fonde emergjente. Dhjetėra mijėra vetė u evakuuan ditėt e fundit nga stadiumi i futbollit amerikan Superdome nė New Orleans.

Ndėrkohė 10 mijė trupa tė tjerė tė gardės kombėtare nga mbarė vendi po mbėrrijnė nė Gjirin e Meksikės pėr tė ndihmuar nė ruajtjen e rendit, nė pėrpjekjet e shpėtimit dhe operacionet e ndihmave. Ky kontigjent i ri e ēon nė 28 mijė numrin e trupave tė angazhuar nė operacionin pas uraganit Katrina, gjė qė pritet tė shėnojė njė rekord tė ri tė pėrgjigjes sė ushtrisė ndaj njė katastrofe natyrore.


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.