|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Solana dhe Ollbrajt i urojnė shėrim tė shpejtė Presidentit Rugova

 
 

 
3 shtator 2005 /TN
 
Prishtinė, 2 shtator 2005 /QIK
- Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Siguri dhe Politikė tė Jashtme tė BE sė Havier Solana nėpėrmjet njė mesazhi drejtuar Presidentit Ibrahim Rugova, pasi i shpreh shqetėsimin e tij pėr problemet shėndetėsore, me dėshirat e sinqerta uron pėr shėrim tė shpejtė dhe tė plotė.

"E kam marrė me shqetėsim njoftimin pėr problemet tuaja tė tanishme shėndetėsore. Mė lejoni t'ju shpreh dėshirat e mia tė sinqerta pėr shėrim tė shpejtė dhe tė plotė.

Kontributi juaj pėr tė ardhmen e Kosovės dhe popullit tė saj ėshtė mėse jetik, sidomos nė dritė tė kohėve sfiduese qė kemi pėrpara. Unė, prandaj, shpresoj se ju do tė mund tė ktheheni sė shpejti nė Prishtinė dhe t'u ktheheni punėve tuaja tė rėndėsishme.

Me mendime jam me ju gjatė kėtyre ditėve tė vėshtira", shkruan zoti Solana.

Ndėrkaq nė njė mesazh nga ish-sekretarja amerikane e Shtetit Medlin Olbrajt, e cila tani drejton Institutit Demokratik Kombėtar (NDI) thuhet se ėshtė e pikėlluar thellė me tė mėsuar lajmin pėr sėmundjen e Presidentit Rugova.

"Nė emėr tė Institutit Demokratik Kombėtar (NDI), kryesueses sė tij Madeleine K. Albright, presidentit Ken Wollack (Uollak) dhe drejtorit rajonal Robert Benjamin (Benxhamin), dhe veēanėrisht nė emėr tė stafit tė NDI sė nė Kosovė, do tė doja t'ju shpreh dėshirat tona mė tė mira pėr shėrimin tuaj tė shpejtė.

Shpresojmė se do tė ktheheni sė shpejti nė Kosovė, mė shėndet dhe fuqi tė rimarrė. Ka shumė sfida me tė cilat ballafaqoheni ju dhe populli juaj nė kėtė periudhė me rėndėsi vendimtare nė historinė e Kosovės. Ju keni qenė me popullin tuaj nė kohė shumė tė vėshtira. Tashti ata tani luten dhe mendojnė pėr ju.
Ju dėshirojmė shėrim tė shpejtė dhe tė ktheheni shėndosh e mirė nė shtėpi.
 
Mezi presim tė vazhdojmė bashkėpunimin me ju gjatė viteve nė vijim", thuhet nė kėtė mesazh tė nėnshkruar nga
Tomas Bridle, drejtor i NDI sė pėr Kosovė.

Njė mesazh pėr shėrimin sa mė tė shpejtė tė Presidentit Rugova kanė dėrguar edhe minatorėt e sindikatės sė Stantėrgut:

"Ne me padurim kemi pritur rifillimin e prodhimit pėr tė cilin kontributi Juaj ka qenė i veēantė, andaj ne Ju dėshirojmė shėrim sa me tė shpejtė dhe kthim sa me parė ne detyrat e shumta qė ju presin, nė mėnyrė qė bashkėrisht t'i korrim rezultatet e fillimit tė prodhimit qė shpresojmė se po bėhen nė tė njėjtėn kohė me njohjen e tė drejtės se popullit tonė pėr liri dhe pavarėsi, qė duhet tė ndodhė kėtė vit, pėr qka Ju investuat pjesėn mė tė mirė tė jetės".

Ndėrkaq nė njė mesazh tė tij Riza Halimi, kryetar i Partisė pėr Veprim Demokratik dhe i Komunės sė Preshevės shkruan:

"Me shqetėsim tė madh e morėm lajmin pėr problemet shėndetėsore me tė cilat aktualisht jeni duke u ballafaquar.
Mė lejoni qė nga zemra t'Ju uroj shėrim tė shpejtė dhe vazhdimin e angazhimit Tuaj tė ēmueshėm nė krye tė institucionit mė tė lartė tė Kosovės"

Nga dega e LDK-sė nė Nju Jork ka arritur ky mesazh: "Me pikėllim e brengė tė thellė mėsuam pėr sėmundjen e Presidentit Rugova. Shpresojmė dhe duam tė besojmė se kjo sėmundje ėshtė e pėrballueshme pėr Presidentin tonė Dr. Ibrahim Rugova.
 
Ne besojmė se Presidenti Rugova, ashtu siē i pėrballoi sfidat e tjera tė shumta e tė ndryshme, me tė cilat e takoi jeta qoftė para luftės qoftė pas luftės, do ta pėrballojė edhe sėmundjen dhe nga thellėsia e zemrės dhe e shpirtit i lutemi Zotit tė pėrkujdeset pėr shėndetin dhe mirėqenien e tij".


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.